Dobranoc, panie Lenin!

Tiziano Terzani
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dobranoc, panie Lenin!
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Nadzwyczajna podróż i niezwykła książka, w której Tiziano Terzani zdołał uchwycić moment ostatecznego upadku radzieckiego mocarstwa. To relacja na żywo z tego przełomowego wydarzenia, ale również bujna galeria najrozmaitszych postaci, osobliwy opis różnorodnych kultur, opowieść o legendarnych miastach, a także nieznanych, pozostawionych na marginesie historii miejscach, ukazująca jednocześnie ślady przeszłości i zwiastuny nowej ery.

Porównywany z Ryszardem Kapuścińskim pochodzący z Florencji dziennikarz pracował jako wieloletni korespondent ?Der Spiegla? w Azji. W sierpniu 1991 roku w ramach swoich obowiązków zawodowych wyruszył w rejs statkiem Propagandist, by spłynąć Amurem wzdłuż rosyjsko-chińskiej granicy. Nieoczekiwanie w tym samym czasie Michaił Gorbaczow ogłosił rozpad ZSRR. Znajdujący się wówczas osiem tysięcy kilometrów od Moskwy Terzani postanawia przyjrzeć się jak rozpada się imperium, odwiedzając jego peryferia. Dociera na wschodnie rubieże Rosji i do postsowieckich republik w Azji Środkowej.

"Dobranoc, panie Lenin!" to trzecia już książka znanego włoskiego reportażysty wydana przez Zysk i S-ka Wydawnictwo. Poprzednie: Powiedział mi wróżbita (polskie wyd. 2008) i Koniec jest moim początkiem (polskie wyd. 2010) spotkały się nie tylko z entuzjastycznym przyjęciem krytyki, ale i zyskały status bestsellerów.

Wchodząc do mauzoleum Lenina ? gdzie czułem na sobie spojrzenie strażników, którzy nadal przyglądają się bacznie wszystkim zwiedzającym i przeszukują dokładnie ich kieszenie, a wymownym ?ciii? nakazują poruszać się lekkim krokiem tak, by trwające w ciszy i mroku zwłoki wodza nieprzerwanie budziły szacunek i strach ? poczułem się szczęśliwy, bo wiedziałem, że uczestniczę w czymś, co zaraz będzie już tylko wspomnieniem. Gdy stałem przed tym ciałem, które już wkrótce miało umrzeć po raz drugi, w myślach powróciło do mnie
niedorzeczne pytanie, które dręczyło mnie podczas całej podróży: jak to możliwe, że przez tyle lat Zachód tak bardzo obawiał się tego kraju??

Autor

Tiziano Terzani Tiziano Terzani
Urodzony 14 września 1938 roku we Włoszech (Florencja)
Włoski reporter, dziennikarz i wieloletni korespondent Der Spiegla w Azji.

Pozostałe książki:

Zakazane wrota Powiedział mi wróżbita Koniec jest moim początkiem Dobranoc, panie Lenin! Nic nie zdarza się przypadkiem W Azji Duchy. Korespondencje z Kambodży Listy przeciwko wojnie
Wszystkie książki Tiziano Terzani

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

,,Pamięci mojego ojca, który marzył"*

9.05.2014

Komunizm ostatecznie upadł... w którym roku? Podczas Jesieni Narodów w 1989 roku, a może trzy lata później, gdy rozpadł się największy nowotwór wszech czasów - ZSRR? A może to ustrojstwo trwa nadal? Korea Północna i Chiny są tego najlepszym przykładem. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, kiedy i czy w ogóle, ta ideologia przeszła do historii. Pewnym j... Recenzja książki Dobranoc, panie Lenin!

@francamaja@francamaja

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zuszka60
2019-12-01
6 /10
Przeczytane Posiadam Rosja

Pierwsze strony tej książki działały na mnie bardzo, bardzo irytująco. Czytaniu towarzyszyły rozważania, jak można zabierać się za opisywanie kraju, w którym typowe dla jego mieszkańców zachowania i reakcje rażą reportera??? Może właśnie dlatego książka wcale nie okazała się fascynującą podróżą po byłych republikach Związku Radzieckiego a tego od autora oczekiwałam Spodziewałam się czegoś więcej, dostałam to, co ogólnie dobrze znane.
Mimo wszystko polecam - książkę czyta się lekko i przyjemnie :)

× 1 | link |
@staszek89
@staszek89
2012-09-01
8 /10
Przeczytane

Żyć w czasach przemian ustrojowych to z jednej strony ciekawe czasy ,ale z drugiej strony bardzo ciężkie. Pokazuje o tym doświadczenie polaków, którzy żyli w 89. Bardzo dobrze obrazuje to film Good Bye Lenin. Ta książka ukazuje ,że geografia robi swoje, że dalekie odległości nawet przy dzisiejszej komunikacji mogą spowodować ,że ludzie żyją przeszłością. Na dalekiej Syberii wydarzenia która dzieją się w Moskwie nie wiele znaczą.Dla ludzi, którzy tam żyją zmiana ustroju tak naprawdę nic nie zmienia. Oni żyją w swoim świecie w lokalnym i nie interesuje ich duży świat. Prawdopodobnie tam nadal jest mentalny komunizm. Polecam chociaż polski reportaż o tej części świata w wykonaniu Hugo-Badera jest dużo ciekawszy.

| link |
@Maadzia
2021-05-09
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dobranoc, panie Lenin!. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl