Fakt, fikcja i fotografia albo co się zdarzyło we Freshwater

Virginia Woolf
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Fakt, fikcja i fotografia albo co się zdarzyło we Freshwater
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Dwie wielkie artystki, dwie niezwykłe kobiety. Ich dzieła zmieniły historię kultury. Ich życie przeszło do legendy.

W swojej jedynej sztuce teatralnej angielska pisarka Virginia Woolf (1882–1941) portretuje najsłynniejszą fotografkę epoki wiktoriańskiej, swoją cioteczną babkę, Julię Margaret Cameron (1815–1879). Freshwater to skrząca się ciętym dowcipem i językową maestrią farsa napisana przez Woolf na użytek domowego teatru i wystawiona tylko raz, w 1935 roku, w gwiazdorskim składzie artystów z grupy Bloomsbury. Pół wieku później w nowojorskim przedstawieniu dramatu udział wzięli m.in. Eugène Ionesco, Alain Robbe-Grillet i Nathalie Sarraute.

„Komórkę na węgiel zamieniono w ciemnię, kurnik – w atelier. Wioślarzy – w króla Artura, a wiejskie dziewczęta – w królową Ginewrę”. Bezkompromisowe i szalone życie ekscentrycznej damy, która w wieku pięćdziesięciu lat zaczęła fotografować, opisuje Woolf w biograficznym tour de force, jakim jest esej o życiu Cameron. Znakomite studium jej sztuki fotograficznej pióra Marii Poprzęckiej ukazuje artystkę przy pracy: w sukni poplamionej chemikaliami, wytrwale podejmującą kolejne próby uzyskania tego szczególnego efektu, dzięki któremu jej modele, zwykli ludzie, stawiali się nieśmiertelni.

Całość skomponowała, poprzedziła wstępem i z nerwem przetłumaczyła Magda Heydel.
Tytuł oryginalny: Freshwater: A Comedy
Data wydania: 2013-06-03
ISBN: 978-83-240-2114-7, 9788324021147
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Sztuka
Stron: 70
dodana przez: Booka

Autor

Virginia Woolf Virginia Woolf
Urodzona w 1882 roku w Wielkiej Brytanii
Angielska powieściopisarka i eseistka, jedna z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się dziennik autorki (Chwile wolności. Dziennik 1915-1941), cztery powieści (Fale, Między aktami, Pokoju J...

Pozostałe książki:

Pani Dalloway Orlando Fale Do latarni morskiej Własny pokój Chwile wolności. Dziennik 1915 - 1941 Flush Między aktami Dama w lustrze Noc i dzień Siedem szkiców Nawiedzony dom Pokrewne dusze. Wybór listów Pokój Jakuba Niebieska zasłona Widoki Londynu Chwile istnienia. Eseje autobiograficzne Morświn w różowym oknie : listy Virginii Woolf do Vity Sackville-West Podróż w świat Come leggere un libro Fakt, fikcja i fotografia albo co się zdarzyło we Freshwater Lata Notte e giorno O chorowaniu Ze wstępem Hermione Lee Eseje wybrane Liberty Literatura na świecie 11-12/2021 (604-605) Literatura na świecie 9-10/2020 (590-591) Mistrzowie opowieści. O kobiecie Night and Day & Jacob's Room Selected Short Stories Selected Works of Virginia Woolf
Wszystkie książki Virginia Woolf

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Fakt, fikcja i fotografia albo co się zdarzyło we Freshwater? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Booka
2019-01-25
5 /10
Przeczytane Utwór dramatyczny/tragedia/komedia

Ta oparta na faktach, trzyaktowa sztuka autorstwa Virginii Woolf to krótkie, prześmiewcze przedstawienie losów m.in.: Państwa Cameronów, pewnego poety, malarza oraz jego muzy. Autorka robi to w sposób poetycki i alegoryczny, a przy tym zabawny. Mamy tu pragnienie wyzwolenia się od życia pełnego rutyny do „lepszego świata”, ale też pragnienie realizacji swoich marzeń – i tu świetne ukazanie buntowniczej Ellen, która porzuca „fikcję” dla „faktu” opuszczając dotychczasowe życie i świat, do którego nie pasowała dla pewnego młodzieńca – czyli dla świata realnego, w którym będzie mogła się odnaleźć. Dzięki użyciu dowcipu, ironii i absurdu, sztukę tą czyta się lekko pomimo wielu przenośni i surrealistycznego charakteru całości.

Oprócz samej komedii, ta niewielkich gabarytów książka zawiera przedmowę tłumaczki Magdy Haydel, w której wyjaśnia ona parę istotnych informacji, w tym także dotyczących samej sztuki. Warto zaznajomić się z tą przedmową, gdyż jest dobrym ukazaniem problematyki głównego utworu.
Natomiast lektura niedługiego eseju „Julii Margaret Cameron” (autorstwa Virginii Woolf) nadaje sztuce „Freshwater” autentyczności, gdyż autorka opowiada tu dokładnie te same wydarzenia – tym razem na poważnie. Esej ten jest wprowadzeniem do albumu z fotografiami babki autorki – tytułowej Julli Margaret Cameron.
Końcowe karty tej książki należą do „Szaleństw Panny Julii” Marii Poprzęckiej. Nie jest to nic ...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Fakt, fikcja i fotografia albo co się zdarzyło we Freshwater. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl