Granice niewiary

Jan Woleński
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Granice niewiary
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Książka cenionego filozofa i logika jest niezwykłym głosem w dyskusji o możliwości dialogu ludzi niewierzących i wierzących. Autor przedstawia stanowisko agnostyczne wobec religii, odróżnia agnostycyzm od ateizmu, wyjaśnia, że i niewiara także ma swoje granice. Rozważania te mają charakter epistemologiczny - religia jest tu traktowana jako fakt społeczny. Analiza wiary opiera się tu na pokazaniu różnych postaw wobec kwestii istnienia Boga i uzasadnieniu przeświadczeń religijnych.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-08-03631-0, 9788308036310
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Nagrody: Krakowska Książka Miesiąca (Zwycięzca)
Kategoria: Filozofia
Stron: 260
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jan Woleński Jan Woleński
Urodzony 21 września 1940 roku w Polsce (Radom)
Jan Woleński - wybitny filozof analityczny, logik, epistemolog i filozof prawa, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzanuia w Rzeszowie, członek wielu krajowych i zagranicznych towarzystw i i...

Pozostałe książki:

Granice niewiary Wierzę w to, co potrafię zrozumieć Epistemologia T. II. Wiedza i poznanie Epistemologia T. III. Prawda i realizm Epistemologia poznanie prawdy wiedza realizm Epistemologia. T. 1, Zarys historyczny i problemy metateoretyczne Fenomen opery Filozoficzna Szkoła Lwowsko-Warszawska Historia filozofii polskiej Historico Philosophical Essays vol 1 Leksykon logików polskich 1900-1939 Logika i inne sprawy Lustracja jako zwierciadło Metodologiczne i teoretyczne problemy kognitywistyki Podejmowanie decyzji. Pojęcia, teorie, kontrowersje Rozmaitości filozoficzne i inne Schulz/Forum 4 Szkice o kwestiach żydowskich Wiedza o etyce Wykłady o naturalizmie
Wszystkie książki Jan Woleński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Polski Dawkins

9.01.2021

Bardzo dobra książka filozoficzna na tematy religijne, stojąca na tym samym, a może i wyższym poziomie od okrzyczanych dzieł Dawkinsa, Hitchensa czy Harrisa. Co ciekawe, została wydana w 2004 r., a więc na dwa lata przed ukazaniem się ‘Boga urojonego’ Dawkinsa. Cudze chwalicie, swego nie znacie... Profesor Woleński, filozof z Uniwersytetu Jagiell... Recenzja książki Granice niewiary

@almos@almos × 14

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane E-book Filozofia_teologia_3 Posiadam

Książki Jana Woleńskiego warto czytać, bo jak nikt potrafi, w sposób jasny i bez zbędnych barokowych wstawek, zaprezentować własny punkt widzenia. Walnie przyczynił się do upadku projektu Gadacza (spisania filozofii XX wiek), od lat zmaga się z nieznośnym wpływem kościoła na polityczna codzienność w Polsce. Śle listy, występuje publicznie. Można go wiec uznać, szczególnie w akademickich kręgach teologów i ‘Templetono-lubnych’ akademików, za godnego przeciwnika w dysputach. Dlatego temat racjonalizacji wiary religijnej w jego wydaniu musi być ciekawym głosem w dyskusji.

Jako że Woleński jest filozofem analitycznym, wstawki z logiki musiały się pojawić. Mimo że temat potraktował, w założeniu jako rys eseistyczny, wyszedł z tego momentami trudny opis jego mniemań o fenomenie religii i wiary. Dla niezainteresowanych logiką formalną, kwantyfikatorami odpada trochę tekstu, ale i tak to, co zostaje jest frapujące.Warto czytać prace ‘od deski do deski’, bo układ jest mocno przemyślany. Na początku dostajemy rudymenty, gdzie niezgoda stron właściwie sprowadza się do podejścia do nadprzyrodzonych aspektów teologii (str. 12).

To co dla profesora stanowi swoista ‘płachtę na byka’ jest autorytarność teologów wynikająca z zakładanej nieomylności w kwestiach wiary (str. 29). Stąd wynika jego obruszenie które i mnie czasami irytuje (str.66):

„Wszelkie kwalifikacje w rodzaju „niewierzący w Boga ma nadal ukrytą potrzebę wiary religijnej” są nieporozumieniem.”

...

× 1 | link |
@almos
2021-01-09
8 /10
Przeczytane ebook filozofia religia/ateizm

Cytaty z książki

O nie! Książka Granice niewiary. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl