Instrukcja obsługi lasu

Peter Wohlleben
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Instrukcja obsługi lasu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Nie znajdziesz lepszego przewodnika po zielonych ostępach niż Peter Wohlleben. Ten człowiek kocha swoją pracę, a las to jego biuro, w którym chętnie spędza nadgodziny. Dzięki jego książkom czytelnicy na całym świecie uwierzyli, że drzewa mają swoje życie. Skoro znasz już niektóre sekrety drzew, czas byś poznał bliżej las, by móc korzystać z jego dobrodziejstw. Autor, czerpiąc ze swojego bogatego doświadczenia, przygotował wyjątkową instrukcję, z której dowiesz się między innymi: – jak zachowywać się w lesie, żeby nie być intruzem, – czego nie wolno robić, by nie straszyć zwierząt, – jak uniknąć komarów i kleszczy, – na co zwrócić uwagę podczas leśnych wędrówek, – jak znaleźć najlepsze miejsca do obserwacji przyrody. Gotowy nauczyć się obsługi lasu? To ciekawsze, niż myślisz!
Data wydania: 2018-07-04
ISBN: 978-83-7515-493-1, 9788375154931
Wydawnictwo: Otwarte
Stron: 376

Autor

Peter Wohlleben Peter Wohlleben
Urodzony w 1964 roku w Niemczech
Peter Wohlleben - niemiecki leśnik, pisarz popularnonaukowy, działacz na rzecz ochrony przyrody i popularyzator wiedzy o lasach i zwierzętach. Po uzyskaniu tytułu inżyniera leśnictwa na uczelni Hochschule für Forstwirtschaft w Rottenburgu nad Neckar...

Pozostałe książki:

Sekretne życie drzew Duchowe życie zwierząt Nieznane więzi natury Instrukcja obsługi lasu O czym szumią drzewa Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą
Wszystkie książki Peter Wohlleben

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Instrukcja obsługi lasu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-27
6 /10
Przeczytane Poradniki Nauki przyrodnicze Literatura niemiecka

"Znacie taką sytuację?"

Obawiałem się, że zgodnie z tytułem będzie to książka w rodzaju "las dla idiotów". I niestety trochę tak jest, co dowodnie świadczy o tym, jak wiele osób, zapewne przede wszystkim tych z wielkich miast, oddaliło się od natury na tyle, że istnieje potrzeba pisania takich bryków. Że ich potrzeba, widać zresztą i w naszych lasach: roją się od plastikowych śmieci - ludzie nie wiedzą, jak się w lesie zachować. Jednak instrukcja czyszczenia butów z błota to już przesada - no litości!. Rzeczy, jakich dowiedziałem się z tej książki, można policzyć na palcach jednej...no, może obu rąk. Nie ma tu szczegółowych wyjaśnień, wszystko to raczej wiadomości ogólne. Na szczęście autor nieźle pisze i ma naturę gawędziarza. Niestety niewiele po przeczytaniu z tej książki zostaje.

Autor wspomina, że jest leśnikiem w lasach Eiffel. Tamtejsza gmina zamierzała wprowadzić ekologiczny sposób utrzymania lasu, co jak twierdzi Wohlleben, jest wyjątkiem w Niemczech, gdyż znakomita ich większość - niezależnie od tego czy prywatne, czy państwowe - zarządzana jest jak plantacja drewna. Zresztą tylko to przeniesienie zatrzymało go w zawodzie, ponieważ praca stróża plantacji przestała mu odpowiadać. Najciekawsze były dla mnie właśnie informacje o tym, co wolno, a czego nie w niemieckich lasach, oraz jak wygląda tam gospodarka leśna. Wiedziałem na przykład już wcześniej, że w wielu miejscach dozwolone jest zebranie najwyżej 1 kg grzybów, autor natomiast "uściśla" że ch...

| link |
@ryszpak
2019-12-01
6 /10
Przeczytane Leśnictwo i łowiectwo Posiadam A.D. 2018

Ciężko mi tę książkę ocenić w sposób obiektywny. Czytałem ją, co chwilę się wkurzałem, że to przecież nie tak, tak nie jest... A później mnie olśniewało, że "Instrukcja..." dotyczy tylko i wyłącznie lasów niemieckich. Owszem, są komentarze pod gwiazdkami, dotyczące "polskiego podwórka", ale zastosowano je tylko w bardzo skrajnych różnicach między naszymi krajami.
Autor nie ustrzegł się błędów, jak w żadnej książce. Pisze, że żbik nie jest spokrewniony z kotem domowym. Twierdzi, że nie przeszkadzamy zwierzętom w lesie. Przeszkadzają tylko myśliwi. A za chwilę pisze o tabunach grzybiarzy. Nie wierzę. Po prostu.
Nie zgadzam się również z nim w kwestii ochrony głuszca czy innych zagrożonych gatunków. Ale zajrzyjcie do książki.
(Pomysł w wytruwaniem drzew liściastych przy pomocy oprysków by na ich miejsce posadzić lite sośniny i świerczyny - co za chory umysł to wyprodukował...). Wg autora jedyny piękny las to buczyna - owszem, buki to piękne drzewa, ale autora chyba słabo wyedukowano. Każde drzewo ma swoje wymagania siedliskowe i nie da rady ich przeskoczyć...

Aha - grafiki... Ludzie, na rany... Czy w każdej książce za jelenia europejskiego musi robić jeleń wirginijski????
(Nie wiem, czy Koleżanki czy Koledzy leśnicy recenzję tę przeczytają - nikt ze znajomych na LC się nie udziela - ale to również książka dla nich. Można poczytać, jak to się robi u sąsiadów).

Tak czy inaczej - książkę polecam, jednak zastrzegam - realia w polskich lasach są od...

| link |
@klaudia.wakulowska
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
7 /10
Przeczytane Posiadam 2019
@Chassefierre
2019-11-20
7 /10
Przeczytane Popularno- i okołonaukowe Literatura niemiecka

Cytaty z książki

O nie! Książka Instrukcja obsługi lasu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl