Kosmiczne rozterki

Neil de Grasse Tyson
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Kosmiczne rozterki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

 
Jak będzie wyglądał kosmiczny koniec świata? Czy obce formy życia są takie, jak wyobraża je sobie Hollywood? I czy w ogóle istnieją?

Co wspólnego z astrofizyką ma Złotowłosa z bajki o trzech niedźwiadkach? Woda w kosmosie, chaos w Układzie Słonecznym, niesamowite silniki galaktyk, spektakularna śmierć w czarnej dziurze… Oto próbka Kosmicznych rozterek, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć w nowej, przystępnej i napisanej barwnym językiem książce Tysona.

Kosmiczne rozterki to także inspirująca lektura o znaczeniu życia i o wpływie nauki na naszą kulturę (oraz vice versa).

Pełne pasji, porównań, obrazowych zestawień i intrygujących anegdot opowieści o wszechświecie, a także o historii jego odkrywania, rozpalają wyobraźnię. Dzięki nim za każdym razem, gdy spojrzymy w migoczące milionami gwiazd nocne niebo, poczujemy dreszcz emocji oraz zachwyt pięknem i bezmiarem kosmosu. 
Tytuł oryginalny: Death by Black Hole: And Other Cosmic Quandaries (Sections 4–7)
Data wydania: 2019-11-13
ISBN: 978-83-66360-46-4, 9788366360464
Wydawnictwo: Insignis
Stron: 352
dodana przez: Chassefierre

Autor

Neil de Grasse Tyson Neil de Grasse Tyson
Urodzony 5 października 1958 roku w USA (Nowy Jork)
Neil deGrasse Tyson to astrofizyk i autor kilkunastu książek popularnonaukowych, w których tłumaczy m.in. zagadki kosmosu i odpowiada na często zadawane pytania z zakresu fizyki oraz astronomii. Prowadził programy popularnonaukowe w telewizji oraz r...

Pozostałe książki:

Astrofizyka dla zabieganych Kosmiczne zachwyty Listy od astrofizyka Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy Kosmiczne rozterki Kosmiczne zachwyty i rozterki Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna Astrofizyka dla młodych zabieganych Gwiezdny posłaniec Just visiting this planet Origins Wielki początek. 14 miliardów lat kosmicznej ewolucji
Wszystkie książki Neil de Grasse Tyson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kosmiczne rozterki aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2020-03-31
8 /10
Przeczytane Fizyka/astronomia 2020 Mam Popularnonaukowe

Nie jestem astrofizykiem. Nie jestem nawet umysłem ścisłym, więc wszystko, co dotyczy astronomii, fizyki, cząstek elementarnych i innych takich jest mi z natury rzeczy całkowicie obce. Przedziwne pojęcia, niezwykłe nazwy - dla mnie bozon brzmi jak fajne imię dla psa - wydawałoby się, że nie mam po co w ogóle brać do ręki książek o podobnej tematyce, tymczasem są fascynujące!
Tego akurat autora już poznałam z innych publikacji i odpowiada mi jego styl, sposób prowadzenia narracji, opowiadania o historii wszechświata, powstaniu wszechświata, o mgławicach kosmicznego pyłu, czarnych dziurach i sposobie, w jaki z resztek gwiazd tworzą się planety, a potem też istoty żyjące - wciąga.
W tej książce mamy zbiór felietonów, może już nie najnowszych, ale zgrupowanych w ciekawy sposób - część dotyczy sensu życia (w nich właśnie jest najwięcej informacji o powstaniu świata i wszechświata), część mówi o tym, jak wszechświat chce nas zabić i autor opowiada o zmianach, które nadejdą w Układzie Słonecznym, o zagrożeniu ze strony komet i meteorów, opisuje nawet jak wyglądałaby śmierć w czarnej dziurze, w kolejnej części - zestawia naukę i kulturę, uświadamia, że przekonania powszechnie uznane za prawdziwe wcale takie nie są. Rozbawiło mnie, że w amerykańskich wieżowcach nie ma 13 piętra, a w samolotach - 13 rzędu foteli. ;) W ostatniej części autor odnosi się do nauki i boga - uświadamiając czytelnikowi, że nie można dopuścić do uznania, że to, czego nie wiemy jest nam niedostępn...

× 7 | link |
@the.bookking
@the.bookking
2020-05-04
Przeczytane

Autor jest jedną z ikonicznych postaci w temacie popularyzacji nauki o fizyce i kosmosie. Rozpoznawalny i lubiany, często udziela się w mediach, gra gościnnie w serialach. Czasami nawet można zapomnieć, że za tym wąsem chowa się ogrom wiedzy. I to w dziedzinie, która dla większości jest czarną magią.

Mnie kosmos fascynował od dziecka: bezkresna przestrzeń, pełna tajemnic i zagrożeń. Pytania jak i dlaczego. Niestety, z nauk ścisłych noga. Tym bardziej cieszę się na takie książki, w których ktoś łopatologicznie wyjaśnia najbardziej skomplikowane i zaawansowane zagadnienia. Tyson naprawdę to potrafi. Zaciekawia, wciąga, jednocześnie bawi i uczy. Uczy, bo przepaść między rozumieniem świata przez astrofizyków, a szarych zjadaczy chleba, jest porażająca. Między wierszami można nieco wyczuć irytację łebskiego faceta, który rozkłada ręce nad smutną ignorancją tak wielu środowisk.

Zirytował mnie tylko jeden rozdział, w którym Tyson wytyka nieścisłości filmowcom z Hollywood. Tu chyba przekroczył granicę czepialstwa. Gwiazdozbiory nad głowami bohaterów filmu akcji niekoniecznie muszą oddawać obraz nieba na właściwej półkuli o konkretnej porze roku.

Niemniej, tym, którzy w zadumie spoglądają w niebo, książkę absolutnie polecam.

× 1 | link |
@_czytanieuzaleznia
2024-01-12
7 /10
Przeczytane
@pardobicka
2021-03-01
8 /10
Przeczytane
ST
@stokrotka22
2021-01-12
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Wywodzę się z powybuchowych szczątków gwiazd o dużych masach, które dokonały żywota pięć miliardów lat temu.
Tak jest, nie tylko ludzie, lecz także wszystkie organizmy w całym kosmosie, jak również ich macierzyste planety i księżyce, nie istniałyby, gdyby nie okruchy zużytych gwiazd. Tak, jesteś zrobiony z gruzu. Musisz się z tym pogodzić. A raczej... powinieneś to uczcić! Bo cóż może być lepszego od świadomości, że w każdym z nas żyje wszechświat?
Po pięćdziesięciu latach oglądania ziemskiej telewizji jedyną konkluzją, do jakiej może dojść obca cywilizacja, będzie stwierdzenie, że większość ludzi to neurotyczni, żądni śmierci, dysfunkcjonalni idioci.
Nauka jest filozofią odkryć. Inteligentny projekt jest filozofią ignorancji.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl