Małpie amory i inne pouczające historie o zwierzęciu zwanym człowiekiem

Robert M. Sapolsky
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Małpie amory i inne pouczające historie o zwierzęciu zwanym człowiekiem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Robert Sapolsky, uznany przez Olivera Sachsa za ?jednego z najlepszych popularyzatorów nauki naszych czasów? przedstawia w tym zbiorze esejów człowieka-zwierzę w całej jego niepowtarzalności. Uruchamia całą swą wiedzę i poczucie humoru, a także empatię i rozumienie kondycji ludzkiej, by powiedzieć nam, kim jesteśmy i jakie procesy ? ewolucyjne, biologiczne, społeczne ? nas kształtują. Małpie amory w niezwykle przystępny i frapujący sposób poruszają takie tematy jak seksualność, agresja, miłość, rodzicielstwo, starzenie się i choroby psychiczne. Autor zastanawia się nad ludzką potrzebą piękna, nad tym, dlaczego mamy utrwalone preferencje żywieniowe, dlaczego odczuwamy pociąg seksualny, dlaczego choroba Alzheimera występuje zwykle po menopauzie i czemu babcia robiąca zakupy dla wnuków stanowi element darwinowskiej logiki przyrody. Robert Sapolsky jest profesorem biologii i neurologii na Uniwersytecie Stanforda oraz pracownikiem naukowym Instytutu Badań nad Naczelnymi przy Muzeum Narodowym Kenii. Jest autorem m.in. The Trouble with Testosterone, Why Zebras Don?t Get Ulcers (obie książki znalazły się w finale konkursu LA Times Book Award) oraz A Primate?s Memoir. Mieszka w San Francisco.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7469-718-7, 9788374697187
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 246

Autor

Robert M. Sapolsky Robert M. Sapolsky
Urodzony 6 kwietnia 1957 roku w USA (Brooklyn, Nowy Jork)
Robert Maurice Sapolsky – amerykański biolog i neurolog. Obecnie jest profesorem nauk biologicznych oraz profesorem neurologii, nauk neurologicznych oraz neurochirurgii na Uniwersytecie Stanforda. Ponadto jest pracownikiem naukowym w Muzeum Narodowy...

Pozostałe książki:

Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Małpie amory i inne pouczające historie o zwierzęciu zwanym człowiekiem Zachowuj się Kłopot z testosteronem i inne eseje z biologii ludzkich tarapatów
Wszystkie książki Robert M. Sapolsky

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Małpie amory i inne pouczające historie o zwierzęciu zwanym człowiekiem? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@MLB
2022-01-23
10 /10
Przeczytane Papier

Choćbym chciała ( a nie chcę), to nie mogę dać mniej, niż 10 - książka to zbiór esejów i w tej krótkiej formie Sapolsky też okazał się mistrzem.
I taka anegdota - nie jest łatwo ani tanio zdobyć tę pozycję, mój egzemplarz pochodzi z Biblioteki Publicznej Mokotowa i nosi pieczęć "wycofane ze zbiorów" - szok!

× 15 | link |
@iusta
@iusta
2011-07-28
10 /10
Przeczytane Popularnonaukowe itp.

Rewelacyjna! Ach, mieć choć jednego takiego wykładowcę... Jest to zbiór 18 esejów (podzielonych na 3 bloki: geny i my, nasze ciało i my, społeczeństwo i my) publikowanych w znaczących czasopismach naukowych, ale zaktualizowanych i opatrzonych komentarzem. I ta forma pewnie sprawia, że czytanie tej książki sprawia autentyczną przyjemność, autor nawet na chwilę nie traci kontaktu z czytelnikiem i w prosty sposób opowiada o czasem skomplikowanych, bardzo różnorodnych tematycznie kwestiach, które emocjonują dziś świat nauki, zawsze zwracając też uwagę na aspekty dotykające czytelnika osobiście:)) Z uwagi na ubogość "kanapowego" opisu posłużę się bardzo trafnym w moim przekonaniu cytatem z okładki mojego egzemplarza za 9,50 na http://dedalus.pl ;) Autor "z ogromną erudycją, a zarazem humorem i swadą przedstawia w nich najnowsze odkrycia naukowe i rozważa ich konsekwencje, nierzadko ukazując znane już fakty z nowej perspektywy i wykraczając w swoich refleksjach poza ramy nauk przyrodniczych. Część pierwszą książki poświęca interakcji między genami a środowiskiem, druga dotyczy związków między mózgiem, ciałem i zachowaniami, trzecia zaś - oddziaływań szeroko rozumianego środowiska, kultury i biologii człowieka."

× 1 | link |
@calamitas
@calamitas
2012-01-14
10 /10
Przeczytane THESAURUS

Fantastyczny zbiór esejów, trochę jakby z serii 'nauka dla o(d)pornych'! Autor wprowadza nas w świat biologii i psychologii w sposób absolutnie nieinwazyjny i nie powodując traumy związanej z przeciążeniem naszych neuronów:) Wszystkie problemy opatruje przykładami z życia, nie tylko ludzkiego, ale też zwierzęcego, robi to w sposób klarowny a przy tym dowcipny i lekki. Uczy bawiąc i bawi ucząc. Prawdziwy rarytas!

× 1 | link |

Cytaty z książki

Jeśli chcesz żyć długo i w dobrym zdrowiu, to znacznie bardziej wskazane jest być bogatym, niż biednym.
Pamiętajmy więc, że istnieją stworzenia, które potrafią kontrolować mózg ( jednocześnie przechytrzając najzdolniejszych nawet neurobiologów). Moje rozmyślania nad kałużą przy skraju chodnika doprowadziły mnie do wniosku wręcz przeciwnego, niż ten, do którego swego czasu doszedł Narcyz kontemplując swe odbicie w wodzie. Potrzeba nam więcej filogenetycznej pokory. Na pewno nie jesteśmy najwyżej rozwiniętym gatunkiem, ani najlepiej chronionym przed zagrożeniami. Ani najzmyślniejszym.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl