Opowieści o Czujątkach

Joanna Bogudał-Borkowska
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Opowieści o Czujątkach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Intencją, jaka przyświecała Autorce przy pisaniu książki było przybliżenie Czytelnikowi „niechcianych” uczuć, takich jak: smutek, złość, wstyd, lęk. Bohaterowie pięciu baśni zaprezentowanych w publikacji, których nazwała Czujątkami, mierzą się z trudnymi emocjami i odkrywają, jak bardzo są one potrzebne w życiu.

Z czasem zrodził się w Autorce pomysł dołączenia do baśni propozycji zajęć psychoedukacyjnych, które miałyby uświadamiać dzieciom, że przykre emocje, które czasem odczuwają, nie są złe, ale stanowią wyraz nieuświadomionych i niezaspokojonych potrzeb. Dla dorosłego byłaby to okazja do refleksji nad tym, jak reaguje na przeżywane przez dziecko uczucia.
Ćwiczenia zawarte w tym opracowaniu są przeznaczone dla dzieci w wieku 7–9 lat, choć można je wykorzystywać do pracy z dziećmi młodszymi i starszymi, zależnie od ich indywidualnej dojrzałości emocjonalnej.

W codziennej pracy jako psycholog i psychoterapeuta oraz w życiu Autorka często spotyka się z podziałem emocji na pozytywne i negatywne. Uczucia „dobre” miałyby się wiązać z przyjemnymi stanami i być może dlatego nagminnie bywają wartościowane jako słuszne moralnie, natomiast emocje „negatywne” kojarzą się z niemiłymi przeżyciami i wiążą się z ujemnym osądem moralnym.

Marshall B. Rosenberg, autor programu Porozumienia bez Przemocy, tłumaczy to następująco:
Zaczęło się bardzo dawno temu od mitów dotyczących natury ludzkiej, według których ludzie są źli i samolubni. Według tej destrukcyjnej mitologii heroiczne siły dobra walczą w życiu z siłami zła. Żyjemy w niej od dłuższego czasu, a jej częścią jest język, który odhumanizowuje ludzi i zmienia ich w przedmioty.

Do każdej baśni Autorka opracowała propozycję scenariusza zajęć, który może być modyfikowany przez prowadzącego w zależności od czasu trwania warsztatu oraz specyficznych potrzeb danego dziecka czy grupy dzieci, a także wykorzystywany do indywidualnej pracy terapeutycznej. Książka może być także narzędziem dla rodziców do budowania z dzieckiem dialogu dotyczącego przeżywanych emocji i odkrywania oraz nazywania ukrytych w nich potrzeb.
W ćwiczeniach znajdujących się w części dydaktycznej wykorzystała model czterech części Porozumienia bez Przemocy, który służy zarówno refleksji nad własnym doświadczeniem, jak i empatycznemu wczuciu się w doświadczenie innej osoby. Następnie jest on werbalizowany przez uczestników komunikacji.
Emocje to trudny temat. Chętniej podejmowany, gdy mowa o zadowoleniu, dumie, radości. Niezbyt ochoczo, gdy przychodzi się bać, wstydzić czy złościć. Bo czyż ktoś, składając życzenia, pokusiłby się o sformułowanie: „aby twoja złość dawała ci siłę”? lub „byś potrafił wyjść naprzeciw lękom”? Życzymy raczej szczęścia, pomyślności, sukcesów…
Wstęp

Do moich Czytelników Małych i... Dużych

Baśń pierwsza

O Mai, która spotkała Smutek
Część dydaktyczna do Baśni pierwszej

Baśń druga

O krzepiącej Złości i skrzaciku Borysie
Część dydaktyczna do Baśni drugiej

Baśń trzecia

Viola, szczur Ryś i Lęk
Część dydaktyczna do Baśni trzeciej

Baśń czwarta

Wróżka, która ze Wstydem wojowała
Część dydaktyczna do Baśni czwartej

Baśń piąta

Zakochana gąsieniczka poetka
Część dydaktyczna do Baśni piątej

Zajęcia podsumowujące
Bibliografia
O Autorce



Data wydania: 2021-11-03
ISBN: 978-83-66990-77-7, 9788366990777
Wydawnictwo: Impuls
Stron: 84
dodana przez: Catta
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Joanna Bogudał-Borkowska Joanna Bogudał-Borkowska Jestem magistrem psychologii oraz psychoterapeutą psychodynamicznym. Ukończyłam specjalistyczne szkolenie w zakresie prowadzenia psychoterapii, akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej przy Krakowskim Centrum Psychodyna...

Pozostałe książki:

Opowieści o Czujątkach Opowieści o Czujątkach – w kolorach empatii Opowieści o Czujątkach – z empatią w czasie zarazy
Wszystkie książki Joanna Bogudał-Borkowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opowieści o Czujątkach. Ćwiczenia z empatii dla dzieci i… dorosłych

25.07.2020

W trakcie czytania każdej z Opowieści o Czujątkach. ĆWICZENIA Z EMPATII DLA DZIECI I… DOROSŁYCH autorstwa Pani Joanny Bogudał - Borkowskiej zadawałam sobie kilka pytań dotyczących tytułu, skąd się wziął pomysł na napisanie edukacyjnej książki, która tworzona jest z ogromną pasją skierowaną nie tylko w stronę dzieci, ale również dorosłych. Autorka... Recenzja książki Opowieści o Czujątkach. ĆWICZENIA Z EMPATII DLA DZIECI I… DOROSŁYCH

@Anna30@Anna30 × 5

Warto zaprzyjaźnić się z Czujątkami!

1.03.2018

Wszyscy mamy tendencję do oceniania uczuć (własnych i cudzych). Jedne z nich uważamy za dobre (na przykład - radość). Od tych uważanych za złe uciekamy jak od zarazy. Co gorsza, uczymy dzieci tego podziału. Karzemy je za złość, często nie umiemy poradzić sobie ze smutkiem malucha. Jednak trudne emocje mają także swoją jasną stronę. Wstyd i gniew br... Recenzja książki Opowieści o Czujątkach. ĆWICZENIA Z EMPATII DLA DZIECI I… DOROSŁYCH

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anna30
2020-07-25
10 /10
Przeczytane
@oficynaIMPULS
2017-01-24
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Opowieści o Czujątkach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl