Wesele

Stanisław Wyspiański
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 219 ocen kanapowiczów
Wesele
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 219 ocen kanapowiczów

Opis

Największy skandal towarzyski w Krakowie przełomu wieków: ogólnie znane i szanowane nazwiska na teatralnym afiszu! Znana pisarka, ekscentryczni poeci, a nawet panny na wydaniu - bohaterami dramatu. A pośród nich - historyczne, mitologiczne i fantastyczne postaci, które na jedną noc zstępują z płócien, ksiąg i zbiorowej wyobraźni, by wypełnić roztańczoną chałupę. Weselne Polaków rozmowy, wpisane w rytm tańca, w jednym zdaniu, w dwóch słowach, między ironią a tragizmem. Przenikliwa weryfikacja romantycznych mitów: solidarności narodowej, gotowości do czynu, poświęcenia Sprawie. Bez złudzeń.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7327-237-8, 9788373272378
Wydawnictwo: GREG
Seria: Lektury i obrazy
Stron: 224
Mamy 49 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Wyspiański Stanisław Wyspiański
Urodzony 15 stycznia 1869 roku w Polsce (Kraków)
Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański – polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim. Syn Franciszka, rzeźbi...

Pozostałe książki:

Wesele Noc listopadowa Warszawianka Wyzwolenie ; Noc listopadowa Wyzwolenie Klątwa Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Warszawianka. Wesele Złota księga wierszy polskich Achilles Akropolis Legenda Legion Muzyka płynąca z wierszy Tatry w poezji i sztuce polskiej Warszawianka ; Lelewel ; Noc Listopadowa Wyspiański. Pastele. Witraże Achilleis ; Powrót Odysa Antologia Ballady polskie Boże Narodzenie w poezji wybitnych poetów Cztery dramaty Dramaty Wybrane. Tom 2 Dramaty wybrane. Tom 1 Dzieła zebrane. Tom 1 - Daniel. Królowa polskiej korony. Legenda. Warszawianka Dzieła zebrane. Tom 10 - Fragmenty dramatyczne. Zygmunt August Dzieła zebrane. Tom 11 - Rapsody. Hymn. Wiersze Dzieła zebrane. Tom 12 - Inscenizacje Dzieła zebrane. Tom 13 - Hamlet Dzieła zebrane. Tom 14 - Pisma prozą. Juvenilia Dzieła zebrane. Tom 15, vol I - Twórczość pisarska. Życiorys Dzieła zebrane. Tom 15, vol II - O twórczości pisarskiej i plastycznej Dzieła zebrane. Tom 15, vol. III - Teatr Wyspiańskiego Dzieła zebrane. Tom 15, vol. IV - Teatr Wyspiańskiego Dzieła zebrane. Tom 16, vol. 1 - Kalendarz życia i twórczości 1869-1890 Stanisława Wyspiańskiego Dzieła zebrane. Tom 16, vol. II - Kalendarz życia i twórczości Stanisława Wyspiańekiego 1 marca 1890 - ostatnie dni marca 1898 Dzieła zebrane. Tom 16, vol. III - Kalendarz życia i twórczości 26 marca 1898 - grudzień 1907 Stanisława Wyspiańskiego Dzieła zebrane. Tom 2 - Meleager. Protesilas i Laodamia. Klątwa Dzieła zebrane. Tom 3 - Lelewel. Legion Dzieła zebrane. Tom 6 - Bolesław Śmiały. Legenda II. Skałka Dzieła zebrane. Tom 7 - Akropolis. Achilleis Dzieła zebrane. Tom 9 - Cyd. Powrót Odysa. Sędziowie Listy Stanisława Wyspiańskiego do Karola Maszkowskiego Listy Stanisława Wyspiańskiego różne - do wielu adresatów Meleager Noc listopadowa. Warszawianka. Wyzwolenie Powrót odysa Protesilas i Laodamia Rudera Skałka Veni Creator Wiersze i rapsody Wyspiański. Witraże Zygmunt August Śmierć Ofelii „Czyim to jestem wymysłem?” Ja – niedokończony projekt
Wszystkie książki Stanisław Wyspiański

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wesele, ach wesele! I to nie byle jakie, gdyż gośćmi są również duchy

22.04.2022

Do dramatu Wyspiańskiego podchodziłam trochę jak do kolczastego jeża. Z wielu źródeł słyszałam, że trudny w odbiorze, że nudny, że niezrozumiały... Wyższa konieczność ( można czytać jako sprawdzian z treści lektury ) sprawiła, że książkę trzeba było przeczytać, czy się tego chciało, czy nie. Przyznam szczerze, że na początku nie wiedziałam, o ... Recenzja książki Wesele

@viki_zm@viki_zm × 18

Wyjątkowy dramat

24.09.2024

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to wyjątkowy dramat, w którym pozornie prosta opowieść o weselu staje się pretekstem do ukazania głębokich konfliktów narodowych i społecznych. Wyspiański z wielką biegłością splata ludowy folklor z refleksją nad losem narodu polskiego, tworząc dzieło pełne symboli i metafor, które wciąż rezonują z polską rzeczywi... Recenzja książki Wesele

Wesele

25.09.2020

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to ważna lektura, która obrazuje polskie społeczeństwo i nastroje narodowo-wyzwoleńcze na skraju dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Dramat pojawił się na tegorocznej maturze, dlatego postanowiłam go sobie odświeżyć . Akcja ma miejsce w chacie we wsi Bronowice. Pan Młody to człowiek wykształcony, poeta, który... Recenzja książki Wesele

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zuell_Zuell
2020-09-13
10 /10
Przeczytane Literatura piękna -- polska

Z "Weselem" Wyspiańskiego jest jak z filmami Davida Lyncha. Gdy oglądasz po raz pierwszy, nie do końca rozumiesz o co chodzi. Hipnotyzuje za to niepowtarzalna atmosfera, klimat onirycznych wizji, mieszanki rzeczywistości z fantasmagorią. Potem sięgasz do recenzji, komentarzy na forach, analiz, i dopiero wtedy — douczony i doinformowany — możesz zasiąść do ponownego, świadomego obcowania z filmem...

Genialny dramat Wyspiańskiego jest utworem trudnym w odbiorze, głęboko poetyckim i pełnym wieloznacznych symboli. Do lektury "Wesela" potrzebna jest rzetelna wiedza i literackie rozeznanie, a do tego pewna czytelnicza wrażliwość. Wiedza to znajomość historii i literatury, wydarzeń dawnych i świeżych, znajomość bohaterów historycznych i narodowych mitów oraz — co się z tym wiąże — znajomość ówczesnych realiów: sytuacji geopolitycznej, dekadenckich nastrojów młodopolskiej inteligencji i gorących stosunków inteligencko-chłopskich, czy dodatkowo umiejętność powiązania postaci z literackimi pierwowzorami — osobami z krakowskiego półświatka artystycznego.
Literackie rozeznanie to rozpoznawanie klasycznych cytatów, odniesień do dzieł literackich (od Biblii i Antyku, przez romantyczne, po najnowsze), kojarzenia postaci i ich znaczenia, a także obeznanie z narodowymi mitami i stereotypami czy wiejskimi wierzeniami.
Tylko po spełnieniu dwóch powyższych warunków możemy wykorzystać swoją czytelniczą wrażliwość, żeby zrozumieć pięknie i obrazowo podane symbole, a także wyc...

× 16 | Komentarze (2) | link |
@narratorka
@narratorka
2012-04-17
3 /10
Przeczytane

Mi wręcz przeciwnie- czytało się okropnie wolno. Z trudem przebrnęłam, chociaż przyznam, że do żadnej lektury specjalnie się nie "palę". Ta cała gwara i styl wypowiedzi były straszne- często w ogóle nie rozumiałam o czym mówią bohaterowie.

× 1 | Komentarze (1) | link |
@Potania
2012-02-28
8 /10
Przeczytane Lektury Szkolne

Do przeczytania w parę godzin, lecz za specjalnie nieciekawa. 4 Gwiazdki tylko za to, że da się przez nią przebrnąć bez chęci zabicia autora i spalenia książki.

× 1 | link |
@viki_zm
2022-04-22
6 /10
Przeczytane 2022 Książka papierowa Posiadam 12 klasyków na 12 miesięcy 2022 rok

Wesele, ach wesele! I to nie byle jakie, gdyż gośćmi są również duchy

Do dramatu Wyspiańskiego podchodziłam trochę jak do kolczastego jeża. Z wielu źródeł słyszałam, że trudny w odbiorze, że nudny, że niezrozumiały... Wyższa konieczność ( można czytać jako sprawdzian z treści lektury ) sprawiła, że książkę trzeba było przeczytać, czy się tego chciało, czy nie.

Przyznam szczerze, że na początku nie wiedziałam, o co Autorowi chodzi. Mamy tytułowe wesele — wiejskie wartości, obrzędy i zwyczaje ścierają się z tymi miejskimi. I tak czytamy o tym, że ludzie mieszkający na wsi na pewno nie wiedzą nic o polityce, a plony można siać w listopadzie, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie. Obie grupy ludzi tylko z pozoru dobrze bawią się na weselu — tak naprawdę w ogóle się nie rozumieją i nie dogadują, ale to już wiedzieliśmy, nic nowego — prawda? Dla urozmaicenia pojawiają się więc duchy — zjawy mocno symboliczne, gdyż w pewnym sensie podobne do bohaterów, z którymi rozmawiają.

Niełatwy dramat w trzech aktach musiałam przeczytać dwukrotnie, aby coś z niego wynieść. Pierwszy z nich nie był problemem — rodzaj komedii obyczajowej, w pełni realistycznej, w której poznajemy bohaterów, czytał się dobrze, ale kolejne mocno symboliczne i wizyjne nie były łatwe do zrozumienia. Liczne odwołania i symbole z jednej strony utrudniały odbiór, ale z drugiej go urozmaicały.

Bardzo ciekawą była dla mnie ge...

| link |
@Midnight_Reader
@Midnight_Reader
2007-10-23
8 /10
Przeczytane

Podobno Wyspianski nie pil. Podobno byla niezla jazda po wystawieniu 'Wesela' w Teatrze Miejskim w Krakowie. Podobno wiekszosc uczesnikow wesela Rydlowego obrazila sie na Wyspianskiego. Podobno Wyspianski mial przewalone w Bronowicach. Podobno Wajda zawsze uwazal 'Wesele' za idealny scenariusz. Podobno ludziom nie podobalo sie, ze Niemen spiewa piosenki w ekranizacji. Podobno Wajda mial to w dupie.

| link |
@Maille616
@Maille616
2010-06-17
Przeczytane

Jedna z ciekawszych, a zarazem trudniejszych lektur w liceum. Niesamowicie wartościowa i wieloznaczna. I choć pozornie łatwo i szybko się ją czyta, to jednak trzeba umieć patrzeć między wersy i mieć pewną więdzę by choć w pewnym stopniu dobrze ją zrozumieć. Osobiście Wesele uważam za wielki skarb w dorobku polskich pisarzy. W przyszłości chętnie do niej powrócę.

| link |
@Sun.shine
@Sun.shine
2011-10-04
8 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach

Książka jak każda lektura, przeczytana z obowiązku. Ale muszę przyznać, że dosyć łatwo się przez nią przebrnęło. Bardzo rytmiczna, krótkie sceny i dużo ciekawych (zgryźliwych) nawiązań do historii. Zakończenie, jak dziwnie to nie zabrzmi, pozytywnie rozczarowując. Pozostawia pustkę, niedomówienie, ale to właśnie w tym tkwi urok całego dramatu.

| link |
@Pablopan
@Pablopan
2011-01-06
10 /10
Przeczytane

"Miałeś, chamie, złoty róg, /miałeś, chamie, czapkę z piór (...) ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur." Jak wiele ta książka mówi nam o nas jako o Polakach i o naszych wadach narodowych, a tak na marginesie... "Gadu, gadu stary dziadu" :)

| link |
@LadyEssex
@LadyEssex
2009-08-15
8 /10
Przeczytane

Jak na lekturę co całkiem dobra. Zgadzam się, że końcówka trochę pomieszana. Dobrze mi się ją jednak czytało ze względu na zachowanie głównych bohaterów, które bardzo często mnie rozbawiało.

| link |
@Kobra94
@Kobra94
2012-06-12
5 /10
Przeczytane Posiadam

Może nie powiem, że lektura wyjątkowo mi się podobała, bo nie. Jednak przeczytałam ją bardzo szybko, w jeden dzień. Inna sprawa, że niewiele z niej zrozumiałam

| link |
FA
@Falco
2008-08-08
Przeczytane

Dobra ksiazka cieakawa pod kazdym wzgledem niestety lektura wiec automatycznie duzo luidzi jej nie lubi. pokazuje prawe o spoleczenstwie w tamtych czasach

| link |
@martagieks
@martagieks
2010-11-17
10 /10
Przeczytane

Klasyka rocka dla mnie:) Uwielbiam, niektóre teksty są dla mnie kultowe. Jak: "Chopin gdyby jeszcze żył, to by pił." czy "Trza być w butach na weselu.".

| link |
@mecka
@mecka
2012-06-27
5 /10
Przeczytane

Wyjątkowa nie jest, ale rewolucyjna, jak na lata, w których powstała. Czyta się bardzo szybko, raczej nie wywołuje żadnych emocji.

| link |
@unaffected
2009-03-29
8 /10
Przeczytane

No cóż, muszę przyznać, że lektura całkiem niezła. :-) Koncówka trochę zamieszana jak dla mnie, ale poza tym ok.

| link |
@Aiwlys
@Aiwlys
2011-11-15
5 /10
Przeczytane Lektury

"Miałeś chamie Złoty Róg..." Lektura szkolna. Szybko się czyta, ale jakoś bez szału.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Kto mnie wołał, czego chciał?
Gadu, gadu, stary dziadu.
Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur.
Tak, by nam się serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy. A tu pospolitość skrzeczy...
Wyście sobie, a my sobie,
każden sobie rzepkę skrobie.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dzieła zebrane. Tom 1 - Daniel. Królowa polskiej korony. Legenda. Warszawianka
Dzieła zebrane. Tom 1 - Dan...
Stanisław Wyspiański
przedmowa CXVI (116) + 416 stron 37 ilustracji
Dzieła zebrane. Tom 2 - Meleager. Protesilas i Laodamia. Klątwa
Dzieła zebrane. Tom 2 - Mel...
Stanisław Wyspiański
Dzieła zebrane. Tom 3 - Lelewel. Legion
Dzieła zebrane. Tom 3 - Lel...
Stanisław Wyspiański
Dzieła zebrane. Tom 5 - Wyzwolenie
Dzieła zebrane. Tom 5 - Wyz...
Stanisław Wyspiański
5.8/10
11 ilustracji
Dzieła zebrane. Tom 6 - Bolesław Śmiały. Legenda II. Skałka
Dzieła zebrane. Tom 6 - Bol...
Stanisław Wyspiański
61 ilustracji
Dzieła zebrane. Tom 7 - Akropolis. Achilleis
Dzieła zebrane. Tom 7 - Akr...
Stanisław Wyspiański
© 2007 - 2024 nakanapie.pl