Wielka księga ekstremalnego SF. Tom 2

Clifford D. Simak, Greg Egan, Theodore Sturgeon, Greg Bear ...
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Wielka księga ekstremalnego SF. Tom 2
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Niech niebiosa mają nas w opiece, jeżeli nadejdzie dzień, kiedy uznamy, że poznaliśmy wszechświat na wskroś. wyobraź sobie śmierć naszego świata. sterana życiem ziemia, podąża w swoją ostatnią drogę. ku słońcu, które właśnie pożarło merkurego i wenus. zostaliśmy wyklęci, bo zbyt głęboko wniknęliśmy w tajemnice, których poznać nie mieliśmy prawa. co z nami będzie? przecież już sto lat temu zrodził się nowy człowiek. bez ciężkiego kośćca, czaszki, która ogranicza mózg, bez emocji, sumienia i wszystkiego co spowalnia przyswajanie wiedzy. bez duszy? ich kradzieże zaczęły się na poważnie jakieś 500 lat temu. gdzieś daleko, poza przestrzenią, nie-przestrzenią lub na obszarze pomiędzy nimi, żyją, istnieją lub po prostu są stworzenia, rzeczy, byty lub moce, które potrzebują energii życiowej. uciekaj! zapraszamy na mullygantz ii, do krainy dobrego samopoczucia i wiecznej szczęśliwości! dlaczego nikt nie napisał przy tej planecie wielkimi literami słowa "zakaz"? człowiek jest w stanie osiągnąć wszystko, co sobie wyobraził, ale koszt każdego osiągnięcia przekroczy jego wartość.
Tytuł oryginalny: The Mammoth Book of Extreme Science Fiction
Data wydania: 2011-04-22
ISBN: 978-83-7574-331-9, 9788375743319
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Seria: Antologie
Stron: 480

Autor

Clifford D. Simak Clifford D. Simak
Urodzony 3 sierpnia 1904 roku w USA (Millville)
Clifford Donald Simak,amerykański pisarz science fiction, wielokrotny laureat nagród Hugo i Nebula, a także Damon Knight Memorial Grand Master Award w 1976. Studiował na University of Wisconsin, później pracował jako dziennikarz. Należał do pierwszyc...

Pozostałe książki:

Stacja pośrednia Miasto Czas jest najprostszą rzeczą Stacja tranzytowa. Rezerwat Goblinów Dzieci naszych dzieci Cmentarna planeta Czarodziejska pielgrzymka Ludojad Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj Pierścień wokół słońca Rakietowe szlaki 2. Opowiadania fantastyczno-naukowe. Rezerwat goblinów Transakcja Wielka księga ekstremalnego SF. Tom 2 Isaac Asimov prezentuje najlepsze opowiadania science fiction Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Mastodonia Projekt papież W pułapce czasu Wielkie frontowe podwórze Zasada wilkołaka Rakietowe Szlaki tom 5: Antologia klasycznej SF Ten świat musi zginąć! Bractwo Talizmanu Galaxy. Tom 1 Imperium Tam gdzie mieszka zły W pałacu władców Marsa Złoty wiek amerykańskiej science fiction. Tom 1 Złoty wiek amerykańskiej science fiction. Tom 2
Wszystkie książki Clifford D. Simak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wielka księga ekstremalnego SF. Tom 2 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-26
7 /10
Przeczytane Literatura angielska Rozrywka Wymienione/sprzedane Antologie Fantastyka

"Jeśli science fiction jest literaturą przedstawiającą pomysły, ekstremalne science fiction przedstawia pomysły ekstremalne."

Doprawdy nie rozumiem, w czym zebrane w tej antologii opowiadania mają być ekstremalne... Co zrobiło takie wrażenie na autorze wyboru, Mike'u Ashleyu? To, że niemal u wszystkich autorów widać fascynację nanotechnologią? Że opowiadają o ekstremalnych perspektywach czasowych (miliardy lat do przodu)? Że ludzie w nich pozbywają się cielesności, płci, pozostając jedynie w sferze wirtualnej?
A może tym, że chyba we wszystkich zamieszczonych tu opowiadaniach przedstawiono społeczeństwa, w których jednostka i indywiduum zostały całkowicie odrzucone na rzecz świadomości kolektywnej, która, jak w systemach totalitarnych, decyduje arbitralnie o ich życiu i śmierci tylko ze wzgl. na przydatność tych jednostek dla ogółu? Poza tym jeszcze zagęszczenie pomysłów technologicznych i wątków zaczerpniętych z nauk ścisłych bywa tu na tyle ekstremalne, że przeciętnemu czytelnikowi może to stwarzać problemy z rozumieniem, o co właściwie chodzi. Zadziwiająca jest w znacznej większości tych opowiadań pozycja wszechobecnej i wszechdostępnej biblioteki.

Jak zwykle w antologiach, poziom zebranych utworów nie jest równy. Mnie najbardziej podobały się środkowe opowiadania: "Świat pomiędzy", "Tydzień Solomona Gursky'ego" i "Dywany Wanga".

B.Vallance: Nowi ludzie (The New Humans, 1909) ******
Historyjka opowiadana jak w 18 w., kiedy wymyślano ni...

× 1 | Komentarze (1) | link |
@Asamitt
2021-12-18
6 /10
Przeczytane ✿ Antologie / Zbiory * Własne Fantastyka/Fantasy/Paranormal
@Beata_
2019-11-12
6 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Wielka księga ekstremalnego SF. Tom 2. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat