Żywila: powiastka z dziejów Litwy

Adam Mickiewicz
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Żywila: powiastka z dziejów Litwy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Żywila" nie zalicza się do głównych dzieł Mickiewicza - jest młodzieńczą wprawką literacką wzorowaną na historykach greckich i rzymskich. Pochodzi z 1819 roku, a więc z okresu, zanim Mickiewicz ostatecznie opowiedział się za romantyzmem. Wiadomo, że filomaci dyskutowali nad nią i że pod koniec lutego wydrukowano ją anonimowo w "Tygodniku Wileńskim" jako "wyjątek ze starożytnych rękopisów polskich, udzielonych redakcji przez P.S.F.Ż." (Mickiewicz wskazywał tu na znanego wileńskiego filologa i antykwariusza Szymona Feliksa Żukowskiego). Tradycja mówi, że koledzy autora dla żartu przedstawili ją profesorowi Leonowi Borowskiemu jako autentyczny zabytek piśmiennictwa, i Borowski walnie przyczynił się do jej publikacji. Był to przykład fałszerstwa charakterystycznego dla owych czasów (jego powstaniu niekoniecznie musiała towarzyszyć rzeczywista chęć oszukiwania). Mickiewicz nigdy powtórnie nie oddał "Żywili" do druku i dziełko zostało wkrótce zapomniane. Pewność co do osoby autora uzyskano dopiero w 1884 roku.
W krótkiej i zwięzłej historii pojawiają się (raczej w zalążkowej formie) liczne motywy, które staną się charakterystyczne dla dojrzałej twórczości Mickiewicza: zgubna namiętność, zdrada, wreszcie patriotyczny czyn bohaterskiej kobiety. Żywila, córka księcia nowogródzkiego Koriata, zakochuje się w rycerzu Poraju. Koriat, który dowiedział się o tajemnej miłości (choć nie poznał imienia kochanka), skazuje ją na śmierć. Chcąc ocalić Żywilę, Poraj otwiera bramy Nowogródka przed wrogimi wojskami ruskimi. Z ich pomocą udaje mu się wydostać Żywilę z więzienia, lecz ta zabija go za zdradę rodzinnego miasta, z mieczem w ręku przegania Rusinów, po czym umiera. (Dość zaskakujący rys tej historii polega na tym, że przodkowie Mickiewicza byli herbu Poraj).
Data wydania: 1947
Wydawnictwo: Nicejska Oficyna Tyszkiewiczów
Kategoria: Powieść klasyczna
Stron: 33
dodana przez: Klementynka

Autor

Adam Mickiewicz Adam Mickiewicz
Urodzony 24 grudnia 1798 roku w Polsce (Nowogródek)
Poeta, publicysta, wieszcz. Po ukończeniu szkoły powiatowej w Nowogródku studiował literaturę na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie pobierał stypendium, zobowiązujące go do pracy nauczyciela. Był jednym z założycieli Towarzystwa Filomatów. W latach 1819-...

Pozostałe książki:

Pan Tadeusz Dziady Konrad Wallenrod Ballady Sonety krymskie Dziady. Część III Grażyna Dziady. Część II Dziady. Część IV Pani Twardowska i inne bajki Bajki Reduta Ordona Pani Twardowska Świteź Wiersze Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Grażyna / Konrad Wallenrod Dziady II, IV i I Powrót taty Stepy akermańskie To lubię... Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy Oda do młodości Kobieto! Boski diable Sonety krymskie. Sonety odeskie Do D... D... Grażyna; Reduta Ordona Klasyka mistrzów. Adam Mickiewicz. Wybór poezji Kuferek pełen wierszy Myśli, zdania i uwagi Najpiękniejsze wiersze dla dzieci O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Utwory dramatyczne Wiersze dla dzieci Złota księga wierszy polskich Antologia Bajki rymowanki Ballady i romanse. Konrad Wallenrod Dzieła. Tom XVI. Listy. Część trzecia. 1842-1848 Lilje Liryki lozańskie Miej serce Moje życie miało imię dziewczęce... Muzyka płynąca z wierszy Nad wodą wielką i czystą Niezapomniane wiersze dla dzieci O ty, piękno konia Pani Twardowska Powrót taty Powieści poetyckie. Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego. Wiersze i wierszyki t.2 Wybór poezyj Wybór wierszy Żywila: powiastka z dziejów Litwy Aforyzmy Antologia dramatu polskiego. Od Jana Kochanowskiego do Zygmunta Krasińskiego Antologia poezji polskiej Bajki polskie Ballady polskie Ballady, bajki, wiersze... Dla zakochanych. Wiersze poetów polskich Dzieła. Tom II. Poematy Dzieła. Tom III. Dramaty Dzieła. Tom IX. Literatura słowiańska. Kurs drugi Dzieła. Tom V. Proza artystyczna i pisma krytyczne Dzieła. Tom VI. Pisma filomackie. Pisma polityczne z lat 1832-1834 Dzieła. Tom VII. Pisma historyczne. Wykłady lozańskie Dzieła. Tom VIII. Literatura słowiańska. Kurs pierwszy Dzieła. Tom X. Literatura słowiańska. Kurs trzeci Dzieła. Tom XI. Literatura słowiańska. Kurs czwarty Dzieła. Tom XII. Legion Polski. Trybuna Ludów Dzieła. Tom XIII. Pisma towianistyczne. Przemówienia. Szkice filozoficzne Dzieła. Tom XIV. Listy. Część pierwsza. 1815-1829 Dzieła. Tom XV. Listy. Część druga. 1830-1841 Dzieła. Tom XVII. Listy. Część czwarta. 1849-1855 Klasycy dzieciom Książce Liryki Mickiewicz Najpiękniejsze bajki i ballady Pan Tadeusz XIII Księga, Baśń o trzech braciach i królewnie, Nowoczesna sztuka chędożenia, Mrówki Pan Tadeusz po kaszubsku Pies i wilk Poeci i morze. Antologia poezji o morzu Polscy poeci dla dzieci Polscy poeci dzieciom Polscy poeci. Wiersze dla dzieci Przyjaciele Rozum i wiara Sonety odeskie Ulubione wiersze babci Warszawa Twoje miasto. Antologia. Wiersze dla dzieci Wiersze dla dzieci znane i lubiane Wiersze i powieści poetyckie Wieszcze wieszczą. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Wieszcze wieszczą. Wiersze dla dzieci Wybór pism Złote myśli „Mnie płynąć, płynąć i płynąć”. Brzegi Lemanu
Wszystkie książki Adam Mickiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Żywila: powiastka z dziejów Litwy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Klementynka
2021-07-19
6 /10
Przeczytane klasyka literatura polska XIX wiek

Cytaty z książki

O nie! Książka Żywila: powiastka z dziejów Litwy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl