Wariatka Maigreta recenzja

PRACUŚ LAKONICZNY

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @Rudolfina ·1 minuta
2020-04-15
3 komentarze
11 Polubień
Ta książka ma tak skromną objętość, że można ją przeczytać w pociągu z Gdańska do Warszawy. To wcale nie zarzut. „Wariatka Maigreta” powstała w 1970 roku. Tak się wtedy pisało kryminały. Autorzy mieli świadomość, że tworzą literaturę rozrywkową i właśnie rozrywki (bez przynudzania) starali się czytelnikowi dostarczyć. Zwięźle, na temat, z jedną historią, ciekawą zagadką i dobrze przeprowadzoną intrygą. Bez zbędnych zapychaczy, ołowianych chmur wiszących nad jeziorami, problemami osobistymi detektywów, bez siedmiu niepotrzebnych wątków, z których, w optymistycznym wariancie kończy się połowa, a reszta pozostaje do wyjaśnienia w kolejnym odcinku.

Do tej zwięzłości twórców raczej nie wrócimy. Autorzy musieliby wtedy więcej czasu przeznaczyć na obmyślanie fabuł, a mniej na pisanie, a na to zachłanni wydawcy im przecież nie pozwolą.

Simenon – to jeden z niewielu klasyków gatunku, z którym nie udało mi się wcześniej poflirtować. To dziwne, bo jak poinformowała mnie Wikipedia, Simenon napisał ponad 450 powieści i opowiadań (tak! to zero na końcu to nie pomyłka) i potrafił pisać nawet 80 stron dziennie (tak! znów nie ma pomyłki z ostatnim zerem). Remigiusz Mróz pozostaje za słynnym Belgiem daleko w tyle i powinien czuć się zawstydzony, że w tak ślimaczym tempie pracuje.

To pierwsze spotkanie wypadło, niestety, bez większych uniesień, ale może to kwestia wyboru przypadkowego tytułu, kolejnego z długiej serii. Rozumiem, że komisarza Maigreta już nie trzeba przedstawiać, ale klimatu Paryża lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku trochę mi brakowało. Akcja mogłaby się rozgrywać w dowolnym miejscu i czasie. Okazuje się, że lakoniczność nie zawsze jest zaletą, wszystko zależy od odpowiednich proporcji. Ograniczenie liczby podejrzanych do trzech osób za bardzo ułatwiało rozwiązanie zagadki, a motywu zbrodni domyśliłam się już na stronie 47, dużo wcześniej, niż sam komisarz. Na szczęście uratowało „Wariatkę” zaskakujące zakończenie.

Nie zniechęcam się do Simenona, bynajmniej, chętnie przeczytam kolejną jego powieść, bardziej się przykładając do wyboru odpowiedniego tytułu. To może być jednak trudne, niestety, bo wznowień w postaci ebooków nie ma, czyli na Simenona trzeba polować w bibliotekach lub antykwariatach.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2020-04-15
× 11 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Wariatka Maigreta
2 wydania
Wariatka Maigreta
Georges Simenon
5.5/10
Cykl: Komisarz Maigret, tom 72
Seria: Seria z Jamnikiem

Komisarz Maigret nie znalazł czasu dla pewnej starszej pani, która przez kilka dni czekała na niego cierpliwie pod biurem. To był błąd. Później mógł poznać już tylko jej dziwną rodzinę i jeszcze dziw...

Komentarze
@almos
@almos · około 4 lata temu
Bardzo się cieszę, że czytasz Simenona, bo to pisarz obecnie kompletnie zapomniany. Jego kryminały są różnej jakości, trafiają się perełki, są też rzeczy słabe, ale to świetna lektura do podróży na przykład. A parę jego ebooków ostatnio się ukazało.
× 3
@Johnson
@Johnson · około 4 lata temu
Zwięźle, na temat, z jedną historią, ciekawą zagadką i dobrze przeprowadzoną intrygą. Bez zbędnych zapychaczy, ołowianych chmur wiszących nad jeziorami, problemami osobistymi detektywów, bez siedmiu niepotrzebnych wątków, z których, w optymistycznym wariancie kończy się połowa, a reszta pozostaje do wyjaśnienia w kolejnym odcinku.
I choć niektórzy Autorzy piszą nawet niezgorsze obyczajówki wklejone w ich kryminały, niestety brakuje mi takiej konstrukcji :(

Remigiusz Mróz pozostaje za słynnym Belgiem daleko w tyle i powinien czuć się zawstydzony, że w tak ślimaczym tempie pracuje.
Weź wyedytuj to bo jeszcze przeczyta i co będzie!

To może być jednak trudne, niestety, bo wznowień w postaci ebooków nie ma
No szkoda z tymi ebookami. Swoją drogą powinna być jakaś narodowa/światowa/whatever akcja digitalizowania starych książek.
× 2
@Rudolfina
@Rudolfina · około 4 lata temu
A niech czyta (you know who). Może mu się silniczek przegrzeje i... (you know what) 😉
× 1
@yhera
@yhera · około 4 lata temu
Narodowo masz Wolne Lektury, które niestety zaczynają borykać się z pewnymi problemami.
I taka akcja digitalizowania starych książek (ale młodszych niż 70 lat) wymagałaby nakładu pracy ludzi zaangażowanych (prawa autorskie). Co nie zmienia faktu, że byłoby wspaniale. No ale znajdź takich głupich
@Johnson
@Johnson · około 4 lata temu
Prawa autorskie np. dzieł Adama Mickiewicza to kto się teraz o to rzuca? Nie jest Państwo właścicielem? Odpowiednio wydawca, jeśli są to nowsze wydania, takie o jakich pisze Rudolfina. Ale fakt, musiałby ktoś wyjść z inicjatywą.
× 1
@yhera
@yhera · około 4 lata temu
O Mickiewicza nikt się nie może rzucać, bo minęło 70 lat od jego śmierci. Czyli nie ma już praw majątkowych i trafiły do domeny publicznej.
Ale w tych przypadkach, gdy te prawa wciąż są, a jednak można by książki zakwalifikować jako stare, to dużo więcej pracy.
@Rudolfina
@Rudolfina · około 4 lata temu
Trzeba by zapłacić za prawa autorskie i przerzucić tekst na format elektroniczny, co też kosztuje (mniej niż prawa). Rynek ebooków to podobno mniej niż 10% rynku. Chyba się nie opłaca.
@Betsy59
@Betsy59 · około 4 lata temu
Hej, gdzie te cienkie "wagonowe" kryminały! Zgadzam się w 100%. To se ne vrati! Teraz mi się przypomniało, że kiedyś tę książkę czytałam.
× 1
Wariatka Maigreta
2 wydania
Wariatka Maigreta
Georges Simenon
5.5/10
Cykl: Komisarz Maigret, tom 72
Seria: Seria z Jamnikiem
Komisarz Maigret nie znalazł czasu dla pewnej starszej pani, która przez kilka dni czekała na niego cierpliwie pod biurem. To był błąd. Później mógł poznać już tylko jej dziwną rodzinę i jeszcze dziw...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Rudolfina

Pomarlisko
SNY NA JAWIE

No nie, panie autorze. Takich numerów się nie robi czytelnikowi. Dobrze zacząć, wciągnąć, a na koniec pokazać środkowy palec? Ha, ha, ale was nabrałem! Myśleliście, że ...

Recenzja książki Pomarlisko
Zagraj mi na drogę
„PLAY IT AGAIN, SAM” *

„Zagraj mi na drogę” – trzeci i ostatni wydany w Polsce kryminał Procházkovej – nie ma już takiej siły rażenia jak „Mężczyzna na dnie” czy „Roznegliżowane”, ale to wciąż...

Recenzja książki Zagraj mi na drogę

Nowe recenzje

Sława i śmierć
"Sława i śmierć"
@tatiaszaale...:

“Robimy plany, układamy sobie dzień po dniu, a potem los nagle burzy wszystko i śmieje się nam w twarz. Czasami możemy ...

Recenzja książki Sława i śmierć
Więzień sumienia
Więzień sumienia
@agnieszkamts:

"Może kiedyś ludzie dojrzeją umysłowo i przestaną podziwiać zamożność, a zwrócą się ku cnotom? Na razie otrzymali produ...

Recenzja książki Więzień sumienia
Szczęściarze z wygranej
Szczęściarze czy pechowcy???
@maciejek7:

Po książkę "Szczęściarze z Wygranej" sięgnęłam z wielką ochotą, tym bardziej, że czytałam wcześniej książkę autorki "A ...

Recenzja książki Szczęściarze z wygranej
© 2007 - 2024 nakanapie.pl