Żałobnica recenzja

Torunian Psycho czyli Wyrwa 2.0

Autor: @Johnson ·4 minuty
2020-08-25
11 komentarzy
Robert Małecki to autor książek, którego wielu z Was przedstawiać nie trzeba, napisał on bowiem już całe dwa cykle kryminalne (2x3 tomy), z tekstami doklejał się też do opracowań zbiorowych (6). Wydawać by się mogło, że jest autorem znanym, lubianym, doświadczonym i piszącym dobre, jeśli nie bardzo dobre kryminały. I zapewne część tak uważa, sądząc po niezliczonych pozytywnych recenzjach.

Ja jednak spotkałem już się z twórczością pisarza przy cyklu o Marku Brenerze, a właściwie przy pierwszym jego tomie Najgorsze dopiero nadejdzie. W swojej opinii pisałem wtedy „Mam nadzieję, że najgorsze dopiero nadejdzie, że nie jest to najgorszy polski kryminał jaki przeczytałem do tej pory.” Cykl porzuciłem. Nie polubiliśmy się z twórczością autora. Czas minął, a w klubie recenzenta nakanapie.pl pojawiła się Żałobnica Pana Małeckiego. Rzeczywiście raz się nie udało, ale może samoistny nie-cyklowy tytuł będzie dobry?

W końcu taka teraz moda wśród polskich współczesnych kryminopisarzy, żeby trzaskać taśmowo thrillery psychologiczne. Co może pójść źle?

Fabularnie
książka jest dobra. Taka bardziej obyczajówka z zaskakującymi zwrotami akcji, ciekawym początkiem zawiązującym fabułę, pojawiają się niewyjaśnione okoliczności, bohaterowie są dobrze umiejscowieni na planie książki, i zapowiada się całkiem niezła historia. Na pewno nie kryminalna, ale taka z lekkim dreszczem emocji, i trzymającym w napięciu oczekiwaniem na dalszy rozwój sytuacji, tajemnic, oczywiście im bardziej szokujących tym lepiej. Wchodzimy zatem w thriller. Mamy do czynienia z 30+ kobietą, której rodzina (mąż i jego nastoletnia córka z innej kobiety) giną na przejeździe kolejowym, winą obarczona zostaje dróżniczka – która w pewnym momencie książki zaginie. Sprawa się komplikuje kiedy na jaw zaczynają wychodzić zachowania rodziny próbującej zbadać przeszłość głównej bohaterki. Jak mówię, pomysł na fabułę (ba! Nawet film!) dobry.

Po raz fefnasty zaznaczę, że bardzo lubię jak w książce typu kryminał, thriller mamy nawiązanie do przeszłości, przeplatanie się przeszłości i teraźniejszości jako dwóch osobno opisywanych płaszczyzn, gdzie przeszłość stopniowo pomaga nam wyjaśnić białe plamy teraźniejszości – czytelnik żyje powieścią – jest dobrze. Kolejny plus. Niestety część dotycząca przeszłości prezentuje się lepiej niż teraźniejszość, ciekawiej, bardziej intrygująco, jest po prostu staranniej opisana. Rysuje się w wyobraźni z pełnymi kolorami, nie jak w podstawowej teraźniejszej relacji - zaledwie konturem rzeczywistości wypełnianym przez jaźń głównej bohaterki. Teraźniejszość niestety opisana jest tak, że często sprawia też wrażenie przegadanej. A wszystkiemu winna jest

Narracja.
Co Autor zrobił z własnym pomysłem, ciekawym i naprawdę nadającym się na niezły thriller psychologiczny to aż mi było smutno czytając. Narracja pierwszoosobowa, i to jeszcze przeprowadzona dokładnie tak jak zapamiętałem z Gołkowskiego pierwszej stalkerskiej książki (porównanie międzygatunkowe przypadkowe, chodzi mi o sposób pisania) – coś w stylu poszedłem do łazienki, tam była toaleta, teraz się takie toalety montuje, świeci się ładnie porcelana. Spojrzałam w lustro, lustro wisi na wschodniej ścianie łazienki i można się w nim przeglądać kiedy drzwi są zamknięte. Bo jak są otwarte to wpada światło i nic nie widać. Czasem z mężem się z tego śmialiśmy, pomyślałam o mężu”. No k&^%$! Człowiek, który napisał 13+ książek opisuje rzeczywistość na zasadzie narracji „czytelnik-debil”. Nic samemu nie może się pojawić w Twojej głowie, autor nie pozostawia pola do wyobraźni, nie kreuje rzeczywistości tylko ją sprawozdaje. Bardzo niedobry ruch, 4 gwiazdki w plecy za narrację. Do tego stopnia krzywdzi książkę takie pisanie. Pominę milczeniem rozkminki (Oh! Tak młodzieżowo, autor też taki postępowy, ale o tym zaraz) głównej bohaterki o swoim życiu, jestestwie, postępowaniu, myślach o myśli – nic nie wnoszące wypełniacze stron. Poza tym, jeśli już pisarz daje nam książkę w narracji pierwszoosobowej – ma go nie być w świadomości czytelnika. Ma być niczym duch, nieobecny niczym chrześcijański bóg. Fabuła, życie toczyć mają się swoim własnym pędem. Tymczasem Robert Małecki nie może pozbyć się maniery egzaltowanego kreatora światów.

Zakończenie tak samo nieprawdopodobne wobec stylu narracji jak sama ona. Mogłoby się zdarzyć ale na skutek śledztwa gdyby bohaterem był jakiś detektyw, policjant. Ale gdzie 100% książki to pierwszoosobowy pamiętniczek to nagle zmienia swoje postrzeganie 10 stron przed końcem książki. Znienacka pojawia nam się nowy zestaw informacji (wcześniej nad tymi sprawami bohaterka nie rozmyślała!) dotyczących wyjaśnienia zakończenia. Bohaterka wcześniej nie pamiętała co się stało w przeszłości? Bez sensu totalnie. Gdzie cała książka to strumień świadomości głównego bohatera (w takim np. Ślepnąc od świateł Jakuba Żulczyka wyszło to o niebo lepiej). Znowuż gwiazdka w plecy.

Feminatywy na siłę, czyli rewolucja w natarciu!
Myślałem, że przegięcie pały w tym względzie to Remunio M. w Chyłce No. 9, czyli Umorzeniu, gdzie wjazd zrobiła sędzini (nie ma takiego zawodu), świadkini (-_-`) i obrończyni. Pan Małecki idąc za trendami i modą wbija na salę z: detektywka, topielczyni, oraz tworzy nieistniejący zawód, tj radczyni prawna. Po co? W Jakim celu? Komu to potrzebne?

Resume.
Książka fabularnie dobra, z intrygującą fabułą (choć miejscami przegadaną) z lepiej opisanymi fragmentami dotyczącymi przeszłości bohaterki, z koszmarnie niepasującą i psującą pozytywne wrażenie z książki narracją – ostatecznie plasuje się jako czytadło pociągowo-autobusowe kupione w dworcowym kiosku na standzie. Niczym na siłę napisana Chmielarzowa Wyrwa. Naprawdę mimo, że całkiem różne książki, ich wykonanie strasznie mi się kojarzy. Dobre pomysły zrealizowane za szybko, z przeświadczeniem własnego talentu, który sam zrobi.

No nie zrobił.

5/10.

25.08.2020 r.

Książkę otrzymałem z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Data przeczytania: 2020-08-25

Robert Małecki
7.1/10

Zmarli zawsze zabierają tajemnice do grobu. Tym razem zrobili wyjątek. Gdyby to był idealny związek, Anna jeszcze długo nie wyszłaby z żałoby po wypadku męża i pasierbicy. Ale to nie było idealne ży...

@Chassefierre · ponad 3 lata temu
Jaka ,,topielczyni''?! Jaka ,,topielczyni'' skoro już jest piękna topielica?!

@Johnson · ponad 3 lata temu
Już nie bądź taką krytyczką.
Kim?! :<

krytyczkinią.

Dobra poddaję się, ale ten kto wymyśla przesadzone feminatywy to musi być niezły kretynin.
@tsantsara
@tsantsara · ponad 3 lata temu
"Topielczyni", bo to może nie topielica była, ale samica wodnika, która "topiel czyni"? Tym sposobem można natworzyć całą masę nowych zawodów i ofiar kryminalnych powieści, na przykład: kąpielczyni i kąpielica (zawodowo kąpiąca się i utopiona w wannie), świadczyni i świadczyca (profesjonalny świadek i żeńska ofiara seryjnego samobójcy), radczyni i radczyca (profesjonalny doradca i przywalona aktami), bramkarzyni i bramkarzyca (analogicznie: produkująca bramki i ofiara karnego)...To może być nowa wspaniała droga polskiego kryminału z odchyleniem językowym. O veni creator...!

@Mackowy · ponad 3 lata temu
Feminatywy to jakaś plaga wśród naszych popularnych. To samo w nowym Miłoszewskim - kapitanka, doktorka itp. drażni, nawet w poprawnej formie.
A właśnie. Bardzo ładna focia, kolega instagramić zaczyna :P ?
@Johnson · ponad 3 lata temu
Nie, kiedyś przez chwilę miałem pomroczność jasną i założyłem osobnego instagrama na czytanie, ale stwierdziłem, że to chyba niedotlenienie. Poszedłem na spacer, przeszło mi. Konto czytelnicze usunąłem. Zdjęcie jest, bo książka przyszła z promocyjną torbą płócienną taką czy z czego to jest.
@OutLet · ponad 3 lata temu
No proszę, mi jakoś nie przychodzą książki z torbami płóciennymi. Ma się te znajomości! ;-)
@Johnson · ponad 3 lata temu
Taka promocja książki zapewne od Wydawcy. Jak długopis reklamowy czy coś.
@Mackowy · ponad 3 lata temu
O, to ja bym wolał długopis. W robocie zaczęli reglamentować ;/
@Mackowy · ponad 3 lata temu
Swoją drogą to próbka narracyjna w tekście bardzo spoko, uważaj żeby autor nie zapożyczył w rozliczeniu w zamian za niepochlebną recenzję ;-)
@Johnson... uwielbiam torby!!! Będziesz używał...? 😅😶
@Harey O to samo chciałam zapytać, alem nieśmiała. :D
· ponad 3 lata temu
Lekcja na przyszłość LMR - nie czekaj zbyt długo! Ale i tak Johnson już z nią pewnie po bułki chodzi... 😔
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
Liczę na to, że kobiety piszące będą miały więcej oleju w głowie i okażą wstrzemięźliwość w feminizowaniu języka.
@Siostra_Kopciuszka
@Siostra_Kopciuszka · ponad 3 lata temu
Oj tam oj tam , marudzicie Panie@Johnson, mnie tam podoba się detektywka , i nieźle się rymuje z pozytywka , rozrywka, używka , ksywka itd. całkiem spoko 👌 😃😉
A tak poważnie , świetna recenzja, jak zwykle i nie najmuj się nigdzie, bo nie będziesz miał czasu tutaj pisać i co my wtedy zrobimy 😉
Amen
@katapika
@katapika · ponad 3 lata temu
Jakie ładne zdjęcie :) No i recenzja super!
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
Małecki kilka miesięcy temu obwieścił, że przechodzi na „zawodostwo” i będzie pisał 2 książki rocznie. Nie da się pisać dwóch dobrych książek rocznie. Mamy kolejnego autora, który wypromował nazwisko i teraz będzie od tego odcinał kupony. Na szczęście, nie za moje pieniądze, więc co mi zależy, że komuś innemu będzie wciskał kit.
Brenera porzuciłam po pierwszym odcinku. „Skaza” była ok, ale „Wada” już beznadziejna. Mróz w czystej postaci. Pożegnałam się z autorem. Ciao.
Tak.
· ponad 3 lata temu
Dobrze, że podpisuję się nazwiskiem męża, bo panieńskie jakoś jeden „brat” dobrze reprezentuje, ale drugi osobiście też mnie rozczarował.
@Johnson · ponad 3 lata temu
Małecka? :) Cóż. Co do reprezentacji prawda :)
@OutLet · ponad 3 lata temu
Weź Ty się najmij do gazety jakiej i felietony pisz. Już nawet brak kilku przecinków Ci wybaczę. :)
@Johnson · ponad 3 lata temu
Nie wiem jak się najmuje do gazety, czy sprzedaje teksty, nadal jest to li tylko hobby i póki co tak zostanie. Druga sprawa, choć ważniejsza - postaram się wyłapywać błędy przy redakcji. Next time! ;)
@Antytoksyna · ponad 3 lata temu
Pytanie czy są takie gazety, w których Johnson mógłby pisać co mu głowa poprzez klawisze na monitor przeniesie bez cenzury?
@aleks, raczej nie bardzo. Co najwyżej "NIE" Jerzego Urbana :D
@Antytoksyna · ponad 3 lata temu
Oj i tu nie byłabym taka pewna, biorąc pod uwagę Twoją gotowość do zastosowania pierwotnego prawa w pewnej kwestii ;)
Jakby ci dali stałą rubrykę w NIE, to kupowałbym :D
@OutLet · ponad 3 lata temu
Nie wiem, czy wspomniane pismo tego potrzebuje, ale ze stałą rubryką dla Johnsona sprzedaż by pewnie jeszcze wzrosła. :D
@mikakeMonika
@mikakeMonika · ponad 3 lata temu
Nie lubię czytać recenzji, bo za długie, ale skusiłeś mnie "Wyrwą" w tytule ;P
Chciał, nie chciał, mnie się podobała i była pierwszą przeczytaną przeze mnie książką Chmielarza.
Ale dzięki temu będę pilnowała, żeby nie ominąć żadnej Twojej recenzji. Normalnie - 10 punktów! A na Roberta Małeckiego jakoś nie mogę się skusić. I chyba nic nie tracę, jak widzę. I czuję :D
@Johnson · ponad 3 lata temu
Podpalacza i Mortki reszty cykl oraz gliwicki. Nie wiem nawet, który bardziej Cię zachwyci, ale koniecznie!
@mikakeMonika
@mikakeMonika · ponad 3 lata temu
Podpalacza już łyknęłam, będę czytać dalej.
@gala26
@gala26 · ponad 3 lata temu
A tak byłam pozytywnie nastawiona do tej powieści..... :)
@Wiesia
@Wiesia · ponad 3 lata temu
A chciałam kupić!
Sama teraz nie wiem, cieszyć się czy smucić :) Dobra pomyślę później teraz idę policzyć zaoszczędzone drobniaki ;)
· ponad 3 lata temu
Johnson pożyczy. Bo to dobry chłopak jest 😉 !
@Asamitt
@Asamitt · ponad 3 lata temu
No no i recenzja nie byle jaka i focia prima sort. Już sam tytuł Twoich przemyśleń prowokuje,by się poddać i zajrzeć do... może nie koniecznie do książki;)
A odnośnie feminizacji języka, czy tylko niektórzy dostrzegają w takich tworach, jak choćby detektywka, idiotyzmy?:P
@Renax · ponad 3 lata temu
Czytałam 'Wyrwę' jeszcze recenzencko i planowałam doczytywać serię, ale teraz to chyba spasuję.
@Johnson · ponad 3 lata temu
Serię? Nawiązałem do podobieństwa redakcyjno-konstrukcyjnego Wyrwy, ale to nie ten sam autor, chyba że nie złapałem o czym mówisz? ;)
@Renax · ponad 3 lata temu
Ja już zg£upiałam z tymi Małeckimi :) Ale to mniejsza z tym, skoro książka taka sobie.
@Renax · ponad 3 lata temu
No tak. Chodziło o serię po "Skazie".
@Renax · ponad 3 lata temu
Ale Wyrwa była całkiem przyjemna w słuchaniu, chyba że znów coś pokręciłam.
Robert Małecki
7.1/10

@Obrazek Thrillery to jeden z moich ulubionych gatunków, uwielbiam tę niepewność i dozę tajemniczości. Dlatego zawsze z chęcią sięgam po książki Roberta Małeckiego, ponieważ tutaj dostaję to, czeg...

@biblioteczka.agi @biblioteczka.agi

"Żałobnica" to intrygująca powieść autorstwa Roberta Małeckiego, która wciąga w wir emocji i tajemnic. Fabuła skupia się wokół Anny, pięknej kobiety po trzydziestce, która po tragicznej śmierci męża ...

@Malwi @Malwi

Pozostałe recenzje @Johnson

Samotnia
Ślepy los?

Ale to było dobre! Jak Anna Kańtoch napisze książkę, i nie jest to żaden wymuszony przez wydawcę cykl, to klękajcie czytelniki. Dawno nie czytałem tak dobrego thrillera...

Recenzja książki Samotnia
Na własny koszt
Skorupa.

Craz mocniej przekonuję się do medium, jakim jest komiks. Postać powieści graficznej kojarzona jest przeważnie z komiksami typu kaczor Donald, czy inne bajkowe tematy, d...

Recenzja książki Na własny koszt

Na targu niewolników III Rzeszy
O czasach wojny, tym razem inaczej.
@szulinska.j...:

Staram się nie czytać już książek o tym, co przeżyli ludzie podczas drugiej wojny światowej. Był czas, że czytałam ich ...

Recenzja książki Na targu niewolników III Rzeszy
Jeśli jutra nie będzie
Getto przedsionkiem obozu Zagłady
@Asamitt:

Nie znam książek Marii Paszyńskiej i gdy do wyzwania naKanapie wybrałam właśnie jedną z jej powieści dość powściągliwie...

Recenzja książki Jeśli jutra nie będzie
Cierń
Czerń
@Anna30:

Nie jestem w stanie oderwać wzroku od książki, kiedy to główni występujący bohaterowie są, tak bardzo zróżnicowani char...

Recenzja książki Cierń