Profesor i cyjanek

Jarosław Molenda
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Profesor i cyjanek
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Pewnej mroźnej styczniowej nocy 1955 roku do małego mieszkania przy ulicy Nowy Świat w Warszawie zostają wezwane milicja i pogotowie. Na miejscu stwierdzają zgon młodej kobiety, żony znanego w warszawskim świecie intelektualisty, profesora zoologii, Kazimierza Tarwida. Zostaje on oskarżony o otrucie Teresy Tarwid cyjankiem potasu…

Nieszczęśliwy wypadek, samobójstwo czy morderstwo doskonałe? Tę zagadkę swego czasu próbowała rozwiązać cała Polska Ludowa. Jarosław Molenda w swojej najnowszej książce analizuje wydarzenia, które tak podzieliły ówczesne społeczeństwo i sądy obu instancji.

Czy młoda matka mogła chcieć się zabić? Czy nowa kochanka była wystarczającym powodem do zabójstwa żony? Dlaczego dwoje naukowców trzymało w domu niebezpieczny cyjanek?

Sprawa Tarwida to najgłośniejszy – obok sprawy Gorgonowej – proces poszlakowy w historii polskiego sądownictwa, który trwał pięć lat i który budzi emocje do dziś.
Data wydania: 2021-04-07
ISBN: 978-83-66730-59-5, 9788366730595
Wydawnictwo: Lira
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 336
dodana przez: denudatio_pulpae

Autor

Jarosław Molenda Jarosław Molenda
Urodzony w 1965 roku w Polsce (Pobiedziska)
Polski pisarz, publicysta i podróżnik. Absolwent filologii klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek South American Explorers i Polskiego Klubu Przygody, w ciągu ćwierć wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów...

Pozostałe książki:

Sadystka z Auschwitz Rzeźnik z Niebuszewa. Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u Wampir z Warszawy Dzieci nazistów Polowanie na bestię z Majdanka Esesmanka Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie Elżbieta Batory Morderstwa znad Wisły Pod słońcem Hellady Krwawy Peter Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie Bestie z polskim rodowodem Piekielna Mańka Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic Profesor i cyjanek Wyspy greckie. Przewodnik historyczny. Kontrowersyjne dzieje Hellady Przy stoliku w Czytelniku Zadziwiające życie owoców. Od ananasa do truskawki Zbrodnia w Kobierzynie Historia owoców tropikalnych. Od awokado do zapote Historia roślin jadalnych. Trunki, słodkości i wyrafinowane potrawy z roślin w dziejach człowieka Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika Polki przeklęte Rośliny uzależniające Rośliny, które zmieniły świat Ręcznikowy dusiciel Skandaliści w aureolach Ucieczki z PRL Bierut i Wasilewska Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse. Klątwa złota Jezuitów Krystyna Skarbek. Królowa podziemia czy zdrajczyni? Krzysztof Kolumb. Odkrywca z wyspy Chios Mity polskie. Od Mieszka I do Bieruta Niepokorne córy II Rzeczypospolitej i PRL Od chili do wanilii. Historia roślin apetycznych Podboje Boya Tajemnice polskich grobowców W 80 filiżanek dookoła świata Wilczyce znad Wisły. Zabójczo piękne, zdradziecko bezwzględne Wojny guarańskie 1628-1756 Zakazana historia odkrycia Ameryki Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń Kaligula. Pięć twarzy cesarza Mumie Fenomen kultur Narodziny Atlantydy. Fakty i mity na temat relacji Platona Od samurajów do męczenników dżihadu Ofiary z ludzi. Od faraonów do wikingów Panama 1671 Poczet odkrywców i zdobywców Ameryki Łacińskiej Polskie odkrywanie świata Przedkolumbijscy żeglarze i odkrywcy Ameryki Tupac Amaru II Z espresso przez Europę Zwiać za wszelką cenę
Wszystkie książki Jarosław Molenda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Teza zamiast obiektywizmu

31.05.2023

Wobec literatury faktu mam zupełnie inne wymagania niż w stosunku do kryminałów czy thrillerów. Nie zależy mi na formie czy stylu, choć wiadomo, że lepiej się czyta, gdy nie są wyjątkowo toporne, nie upieram się przy chronologii czy logice, bo najistostniejsze jest dla mnie dojście do prawdy na podstawie wiarygodnych źródeł. Trochę drażnią mnie fa... Recenzja książki Profesor i cyjanek

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2022-04-24
5 /10
Przeczytane Mordercy/seryjni mordercy Legimi Reportaż/literatura faktu

Teresa Tarwid zmarła wieczorem 21 stycznia 1955 roku wskutek zatrucia cyjankiem potasu. Mąż, Kazimierz Tarwid, po spóźnionym powrocie do domu feralnego dnia, zastał martwą żonę leżącą na kanapie. Na stoliku obok niej stał słoik z cyjankiem i lekarstwo na ból głowy. Jaka byłą przyczyna zgonu kobiety? Samobójstwo, morderstwo, a może fatalna w skutkach pomyłka?

Śledztwo i proces trwały 5 lat, jednak nie udało się jednoznacznie stwierdzić, co było przyczyną śmierci Teresy Tarwid. Kazimierza Tarwida skazano za zabójstwo, następnie uniewinniono. Sprawa ta budziła emocje na równi ze sprawą Gorgonowej.

Książka „Profesor i cyjanek” wydała mi się bardzo chaotyczna, a kiedy w połowie wyłapałam prawie kropka w kropkę przekopiowany fragment z innej książki autora („Wampir z Warszawy” – na koniec wklejam fragmenty obu książek dla porównania), strasznie mnie to lenistwo autora zirytowało. Może się czepiam, ale serio nie można było tego napisać inaczej?

Podsumowując – sprawa Tarwida obecnie jest już lekko przykurzona i nie wzbudza większych emocji. Winy lub niewinności oskarżonego nie udało się bezsprzecznie ustalić, a państwo Tarwidowie tajemnicę zabrali do grobu.





Poniżej powtórzony niemal słowo w słowo opis problemów nękających komunikację miejską w Warszawie.

Profesor i cyjanek:
W połowie lat pi...

× 20 | Komentarze (1) | link |
@pebro
2024-06-14
6 /10
Przeczytane

Sprawy nie znałem, dopiero książka mi przybliżyła zdarzenie. Przypadek, samobójstwo czy zabójstwo, materiały zawarte w książce pozwalają poznać sprawę i wyrobić sobie jakieś zdanie. Całość ciekawie się czyta, jedynie fragmenty sprawozdań z sali sądowej były dla mnie nudne, ale zapewne będą osoby, dla których to będzie ciekawe.

× 13 | link |
@zaczytanaangie
2023-05-31
4 /10
Przeczytane

Wobec literatury faktu mam zupełnie inne wymagania niż w stosunku do kryminałów czy thrillerów. Nie zależy mi na formie czy stylu, choć wiadomo, że lepiej się czyta, gdy nie są wyjątkowo toporne, nie upieram się przy chronologii czy logice, bo najistostniejsze jest dla mnie dojście do prawdy na podstawie wiarygodnych źródeł. Trochę drażnią mnie fabularyzowane reportaże, bo w nich trudniej rozdzielić fakty od fikcji i upiększeń, traktuję je więc raczej jak powieści.
"Profesor i cyjanek" to druga książka Jarosława Molendy, po którą sięgnęłam. Nie chcę deklarować, że ostatnia, bo jednak w porównaniu do "Wampira z Warszawy" i opowieści o stonce, to historia profesora Tarwida została przedstawiona z większym sensem. Nie podobała mi się ze względu na to, że została napisana pod z góry założoną tezę, a to dla mnie kardynalny błąd w reportażach.
Przede wszystkim bez względu na formę w tym gatunku cenię obiektywizm. Jeżeli autor chciałby podzielić się swoją opinią, to byłoby miło, gdyby zrobił to w jednym miejscu - na początku, na końcu bądź w kulminacyjnym momencie, a idealnie byłoby gdyby zostało to wyraźnie podkreślone. I nie chodzi tu nawet o to, że w przypadku sprawy Tarwida moje zdanie różni się od stanowiska Molendy, ale właśnie o trzymanie się faktów i obiektywizm.
Sama historia jest naprawdę niezwykle ciekawa i zaskakujące jest to, że choć mówimy o wydarzeniach sprzed zaledwie siedemdziesięciu lat, to informacji potwierdzonych i pewnych jest...

× 2 | link |
@Catta
2024-01-17
5 /10
Przeczytane Pitaval Z antykwariatu U mnie Półka Oficera

Cytaty z książki

O nie! Książka Profesor i cyjanek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl