Sekretne życie pisarzy recenzja

ZABAWA W PISANIE

Autor: @Rudolfina ·2 minuty
2020-09-30
6 komentarzy
Doskonały pisarz kończy karierę w wieku 35 lat. Zaszywa się na głębokim zadupiu i nie odzywa do nikogo.
Why? Pytają zawiedzeni czytelnicy.
Why? Pytają dziennikarze.
Why? Pyta zaciekawiony czytelnik.

Nigdy nie zrozumiem polityki wydawnictw. Nędzne obyczajówki wciskają nam jako dreszczowce, a kiedy mamy do czynienia, tak jak w przypadku „Sekretnego życia pisarzy” z klasycznym thrillerem, wmawiają nam, że miejsce książki znajduje się na półce: „obyczajowe i romanse”.

Najnowsza powieść Musso ma wszystkie zalety, którymi powinny cechować się thrillery: jest tajemnica, jest zbrodnia, jest niepokój o losy bohaterów, są zwroty akcji i efektowne cliffhangery, akcja pędzi i trudno oderwać się od lektury, bo chcemy się dowiedzieć, co było dalej. Jest też romans, bo to charakterystyczne dla tego autora, ale jako jeden z pobocznych wątków, więc zupełnie thrillerowi nie przeszkadza.

Książki Musso są lekkie i niezobowiązujące, nie oczekujcie od nich więcej, niż rozrywki, ale pomysły autor naprawdę ma ciekawe. Tak mógłby pisać Mróz, gdyby mu się chciało trochę dłużej pomyśleć nad konstrukcją fabuły (albo gdyby potrafił; nie wiem, która wersja jest prawidłowa). Wszystkie wątki się łączą, a zakończenie, choć często bywa przefajnowane, nigdy nie przekracza granicy absurdu.

Nieskomplikowana narracja sprawia, że chętnie słucham Mussa, gdy kieruję samochodem, śledzenie fabuły przynajmniej nie rozprasza mojej uwagi.

W przypadku „Sekretnego życia pisarzy” miałam jeszcze dodatkową rozrywkę. Podejrzewam rownież, że sam autor nieźle się bawił pisząc tę powieść, ponieważ jest to także trochę taka metaksiążka, czyli książka o pisaniu, a dwaj najważniejsi bohaterowie - to pisarze. Każdy rozdział rozpoczyna się złotą myślą jakiegoś mistrza pióra i autor do tych żartobliwych cytatów bezpośrednio nawiązuje. Kilka wynotowałam, może i wam się spodobają:

Podstawową zaletą każdego pisarza są prężne pośladki.” Dany Laferriere
W porównaniu z zawodem pisarza posada dżokeja wydaje się bezpieczna.” John Steinbeck
Nie należę do tej grupy słabych pisarzy, którzy utrzymują, że piszą dla siebie. Dla siebie autor robi tylko listę zakupów, która wyrzuca po fakcie. Wszystko poza tym jest przeznaczone dla innych.” Umberto Eco
Pisarz nie ma wakacji. Pisarz albo pisze, albo myśli o pisaniu.” Eugene Ionesco
Rany zadane przez życie nigdy się nie goją. Bez przerwy je opisujemy, mamy bowiem nadzieję, że uda nam się w ten sposób definitywnie z nimi rozliczyć.” Elena Ferrante
„- Co to jest dobra powieść? – Trzeba wymyślić osoby, które wzbudzą miłość i sympatię czytelnika. Potem należy je uśmiercić. Czytelnik będzie czuł się skrzywdzony i na zawsze to zapamięta.” John Irving
Trudno powiedzieć prawdę, gdyż mimo, że jest jedna, żyje, a więc ma zmienne oblicze.” Franz Kafka
Jakże inne jest życie, gdy się je przeżywa, niż gdy się je wspomina.” Georges Simenon

Musso kończy książkę postscriptum, które sprawia wrażenie posłowia od autora, ale jest jednocześnie zakończeniem powieści. Bardzo lubię takie niekonwencjonalne zabawy pisarzy, dlatego tym razem oceniam autora wyżej, niż zazwyczaj.

Guillaume Musso
7.0/10

Każdy z nas ma trzy życia: publiczne, prywatne i sekretne... Gabriel García Márquez Fascynująca powieściowa łamigłówka stworzona przez gwiazdę współczesnej literatury francuskiej. W 1999 roku, opubli...

@Mackowy
@Mackowy · ponad 3 lata temu
Ach, piękna recenzja, zachęcająca i nie zapomniałaś nawet o ostrym cieniu mrozu (egzaltuje się). Muszę przeczytać, bo jeszcze nic Musso nie czytałem, a to chyba jedyne francuskie nazwisko, które nie tylko potrafię wymówić, ale jeszcze zapisać (gorzej z imieniem tego pana Musso) i w sumie nie wiem czemu to piszę, w każdym razie 7/10 od Rudolfiny to jak 9/10 od innych :)
@Johnson
@Johnson · ponad 3 lata temu
Dokładnie! :D
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
Chyba mam mroźną obsesję. Muszę z tym walczyć😉. Mnie ta książka naprawdę rozbawiła, chociaż śmieszna nie jest wcale.
@Betsy59
@Betsy59 · ponad 3 lata temu
Mam już pożyczoną, czeka w kolejce :)
@JMG
@JMG · ponad 3 lata temu
Nie jestem miłośniczką Mroza, ale klasycznych thrillerów już bardziej, więc czuję się zachęcona do lektury :-) :-)
A zebranie cytatów, to chyba najlepszy element tej recenzji, szczególnie Irving
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
To nie ja, to autor wyszukał 😉
@JMG
@JMG · ponad 3 lata temu
Miałam na myśli twoje wynotowane, ale faktycznie tak to zabrzmiało😉
@Johnson
@Johnson · ponad 3 lata temu
No i świetnie. I chcę przeczytać! :)
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
I do tego można to przeczytać w jeden dzień. Same zalety :-)
@jatymyoni · ponad 3 lata temu
Ciekawa recenzja i książka mnie zaciekawiła. Do tej pory przeczytałam dwie jego książki i nie zachwyciły mnie. Niestety jest tak, że jak pisarza włożą do szufladki na przykład " literatura obyczajowa i romanse" to cokolwiek napisze będzie w tej szufladce.
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
To jest naprawdę literatura popularna w najczystszej postaci. Ale w tym gatunku - na poziomie.
@jatymyoni · ponad 3 lata temu
Ja zobaczę gdzieś w postaci audiobooka, to może.
@jorja
@jorja · ponad 3 lata temu
Chętnie przeczytam, bardzo go lubię, ale w kolejce czeka jeszcze "Zjazd absolwentów"
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
Zjazd też w porządku, ale bez smaczków.
@Vernau
@Vernau · ponad 3 lata temu
Bardzo dobra recenzja, też mnie zastanawia strategia wydawnictw.
Dlaczego wydaje się takie słabe książki, a te dobre nie mogą zostać wydane ?
Ktoś ma jakąś wiedzę, dlaczego tak jest ?
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
Bo nawet słaba książka wypromowanego autora sprzeda się dużo lepiej, niż świetna debiutanta. Nie chodzi o to, żeby wydawać dobre książki, tylko takie, które dobrze się sprzedają ☹️
· ponad 3 lata temu
Celna uwaga Rudolfino 👍🏻 i jak zwykle świetna recenzja.
Rumienię się 😉
Guillaume Musso
7.0/10

Kolejny autor, po którego sięgam pierwszy raz, bo chciałam się przekonać, jak pisze gwiazda współczesnej literatury francuskiej. Nathan Fawles opublikował trzy powieści i ogłosił koniec swojej k...

@ksiazkanaprezent @ksiazkanaprezent

Guillaume Musso (ur. 1974 r.), najbardziej kasowy pisarz Francji, absolwent ekonomii, z zawodu nauczyciel. Łączny nakład powieści Guillaume’a Musso przekroczył 25 milionów egzemplarzy i został przeło...

ME
@melaniademrych

Pozostałe recenzje @Rudolfina

Tajemnica morderstwa w Windsorze
I JAK TU NIE KOCHAĆ KRÓLOWEJ ELŻBIETY?

Pierwszy raz od nie wiem kiedy trafiam na uczciwą polecajkę na okładce. Czytam: „Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo. Połączenie Panny Marple i The Crown” i – wyobraźci...

Recenzja książki Tajemnica morderstwa w Windsorze
Zdrada
KIEDY KREW ZAMARZA W ŻYŁACH

Faceci to szuje. Przynajmniej w tej książce. Jeżeli kiedykolwiek przyszło wam do głowy, żeby zdradzić męża lub żonę, to po tej lekturze taki pomysł natychmiast wywietr...

Recenzja książki Zdrada

Majster bieda czyli zakapiorskie Bieszczady
Kim jest bieszczadzki zakapior?
@anna117:

Andrzej Potocki w swojej książce, która była wielokrotnie wydawana i uzupełniana, mówi, że na miano bieszczadzkiego zak...

Recenzja książki Majster bieda czyli zakapiorskie Bieszczady
Zapach pustyni
Recenzja
@bookiecikowa:

Chcę zacząć od tego, że rozdziały są bardzo krótkie, ale równie ciekawe. Nie czułam się, jakbym czytała wypełniacze tek...

Recenzja książki Zapach pustyni
Sekrety domu. Bille. Tom 1
Sekrety domu Bille Tom 1
@lubie.to.cz...:

Mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciach. Patrząc na rodzinę Bille, chyba coś w tym jest. Doros...

Recenzja książki Sekrety domu. Bille. Tom 1