Borys Lwowicz Wasiliew
Zostań fanem autora:

Borys Lwowicz Wasiliew

Autor, zmarł w 2013 (żył 88 lat) 2 czytelników
8.5 /10
2 oceny z 1 książki,
przez 2 kanapowiczów
Urodzony 21 maja 1924 roku w Federacji Rosyjskiej (Smoleńsk)
rosyjski pisarz, prozaik, dramaturg i scenarzysta filmowy.
Był synem zawodowego oficera carskiej, a następnie radzieckiej armii (Lwa Aleksandrowicza, ur. 1892). Jego matka – Jelena Nikołajewna z d. Alieksiejewa (ur. 1892) pochodziła ze starego szlacheckiego rodu, skoligaconego z rodami Puszkina i Tołstoja. Od dziecka przejawiał zainteresowania humanistyczne. W czasach szkolnych aktywnie uczestniczył w działalności teatrzyku amatorskiego i współredagował szkolną gazetkę.

Wraz z wybuchem wojny niemiecko-radzieckiej 1941-1945 zgłosił się na ochotnika na front i z oddziałem ochotników-komsomolców walczył pod Smoleńskiem. Następnie służył w wojskach powietrznodesantowych (w 8 powietrznodesantowym pułku gwardii i 3 powietrznodesantowej dywizji gwardii). W marcu 1943 został ciężko ranny podczas wykonywania zadania bojowego. Później w swojej twórczości często sięgał do tematyki wojennej. W 1948 ukończył Wojskową Akademię Pancerno-Zmechanizowaną im. Stalina. Podczas studiów na tej uczelni poznał swoją późniejszą żonę, również studentkę akademii – Zorię Poljak. W latach 1948-1953 służył jako wojskowy inżynier na Uralu. Z armii odszedł w 1954 w stopniu kapitana. Później wspominał, że zdecydował się opuścić wojsko, aby w całości poświecić się działalności literackiej. 1952-1989 – członek KPZR.

Debiutował w 1954 sztuką Oficerowie. Był autorem wielu sztuk teatralnych, opowiadań, nowel. Szeroką popularność zdobył jednak dopiero w 1969 powieścią Tak tu cicho o zmierzchu. W 1972 została ona sfilmowana, a dosyć udana adaptacja przewyższyła popularnością samą powieść. Wasiliew za scenariusz napisany do tego filmu otrzymał nagrodę państwową. Spektakl teatralny w reżyserii Jurija Lubimowa oparty na wątkach powieści był wystawiany na deskach moskiewskiej Taganki przez kilka następnych lat. Kolejnymi głośnymi powieściami Wasiliewa były: W ewidencji nie figuruje z 1974 i Jutro była wojna z 1984, które również dotyczyły okresu wielkiej wojny ojczyźnianej. W innych swoich powieściach pisarz nawiązywał m.in. do problematyki ekologicznej (Nie strzelajcie do białych łabędzi, 1973), wojny rosyjsko-tureckiej 1877-1878 (To, co było, i to, czego nie było, 1977-1980), stalinizmu (Pozdrowienia od babci Lory, 1988). W 1982 wydał powieść autobiograficzną o latach dzieciństwa i młodości pt. Mkną moje konie. Jego powieści zostały przetłumaczone na wiele języków i były wydawane w wielu krajach, również i w Polsce. Wiele z nich zostało sfilmowanych, a sam Wasiliew był autorem scenariuszy tych adaptacji. Wasiliew jest autorem epickiego cyklu historycznego Opowieści o Starej Rusi, w której od 1996 do 2007 opublikował 7 powieści oraz cyklu Historia rodu Oleksinskich – 6 książek w latach 1977-1998.
Kategorie
Literatura piękna

Książki

Tak tu cicho o zmierzchu
Tak tu cicho o zmierzchu
Borys Lwowicz Wasiliew
8.5/10

Krótka powieść Borysa Wasiljewa opowiadająca o żeńskim oddziale stawiającym czoło nazistom podczas II Wojny Światowej

Człowiek z psim węchem. Opowiadania ironiczne
Człowiek z psim węchem. Opowiadania ironiczne
Wiktoria Tokariewa, Władimir Makanin, Wasilij Szukszyn, Michaił Weller ...
Seria: Klub Interesującej Książki

Zbiór opowiadań groteskowo-ironicznych przedstawiających świat w krzywym zwierciadle i nie na serio, przy czym każdy z autorów prezentuje inny rodzaj humoru.

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl