Cytaty

Dodaj nowy cytat

#życie #śmierć #nadzieja #Warszawa #uczucia #gniew #cierpienie #emocje #wybory #sztuka

Ostatnio dodane cytaty

Podziwiam zbrodnię doskonałą, tak jak podziwiam wspaniałego, krwiożerczego tygrysa. Stojąc na zewnątrz jego klatki. Nie wejdę do środka.

Christie Agatha z Karty na stół
#zbrodnia

Żeby osiągnąć w życiu powodzenie, trzeba zawczasu planować każdy szczegół.

Jeśli zatem zamierza się kłamać, równie dobrze można wymyślić kłamstwo artystyczne, romantyczne, kłamstwo przekonywające!

Co za cudowne zrządzenie natury, że każdy mężczyzna, jakkolwiek byłby zewnętrznie niepociągający, znajduje kobietę, która go wybiera.

Serce kochającej kobiety zdolne jest wszystko wybaczyć.

Christie Agatha z Morderstwo na polu golfowym
#kobiety

Wierność sprowadzona do monogamii jest mrzonką, a monogamia jako taka jest absolutnie wbrew naturze. To że około pięćdziesięciu procent par dochowuje sobie wierności przez całe życie, jest aktem wyrzeczenia. Z obu stron.

Kraków miał, i do dzisiaj ma, w sobie - pomimo turystycznego zgiełku i związanej z tym nieuchronnej komercji - aurę nastroju, który powoduje w człowieku rodzaj spowolnienia, zadumy i spokoju. O ile Warszawa kojarzy się Polakom z pośpiechem, gonitwą, zadyszką podczas wyścigu szczurów, drobnomieszczańskim blichtrem, rozrzutnością i nowobogackim zadęciem, o tyle Kraków z pewną ślamazarnością, z tradycją, pielęgnacją arystokratycznych upodobań, skąpstwem, historią i przede wszystkim z kulturą.

Janusz L. Wiśniewski z Miłość oraz inne dysonanse
#Kraków

Podróż środkami komunikacji miejskiej w stolicy powinna być pokutą dla najbardziej zatwardziałych grzeszników. Zamiast Litanii do Najświętszej Marii Panny czy Koronki do Miłosierdzia Bożego delikwent wysyłany byłby na tour po Warszawie. Kradzież - cztery razy trasa z Pragi na Lotnisko Chopina, cudzołóstwo - wycieczka z Wilanowa na Bemowo przez Targówek, zabójstwo - zostajesz kierowcą w ZTM-ie.

Powstające uczucie jest podobne do gmachu nowo wznoszonych murów. I dobrze jest, gdy cegłą jest sama miłość, oparta na cemencie szacunku. Tylko na cemencie – glina wyłączona. Żelazne wiązania – to stałość. Kielnia – to zaufanie, łączące miłość z szacunkiem. Krokwie i sklepienie – to warunki i okoliczności. Mogą być one bardzo wyniosłe lub też dość niskie. Tynkiem jest wiara. Powinna posiadać wielką siłę, chcąc uchronić mur od ruiny. Wapno – to opinia świata. Szczęśliwie, jeśli pokrywa mur już zlasowane – nieszczęśliwie, jeśli przed zlasowaniem, czyli przed ustaloną reputacją, bo wówczas byle zły powiew łamie wapno i kruszy. Fundamentem – pociąg zmysłowy. Powstałe na nim gmachy uczuć bywają najwspanialsze, jeśli zaś istnieje bez przerwy, wówczas są najtrwalsze. Ale fundamentem może być również jedność duchowa, wspólność myśli i zapatrywań. (...) A może istotnie bez pociągu zmysłowego nie ma szału w miłości i sama miłość za blado by wyszła, jak obraz cenny artyzmem, bogaty w technikę i koloryt, lecz pozbawiony odpowiedniego światła.

Życie nie jest ani lepsze ani gorsze od naszych marzeń – jest tylko zupełnie inne.

William Shakespeare z Romeo i Julia Hamlet Makbet
#Makbet
Przeglądaj wszystkie cytaty

Książki to kopalnia mądrości życiowych. Często znajdujemy w nich odpowiedź na wiele egzystencjalnych pytań. Są niczym drogowskaz w trudnych chwilach, podpowiadają nam właściwe wybory. Znajdujemy w nich nasze życie, naszą historię, często podsumowane kilkoma niezwykle trafnymi zdaniami, które na długo zapadają nam w pamięci. Tutaj masz okazję zobaczyć, jakie cytaty zachwyciły innych, poszukać wśród nich czegoś dla siebie. Może niektóre z nich zachęcą Cię nawet do przeczytania całej książki, która wcześniej nie była brana pod uwagę? A czy Ty znasz takie fragmenty, które zapadły Ci w pamięć? Do których wracasz? Które są trafione w punkt? Jeśli tak, podziel się nimi z innymi i dodaj je do naszego zbioru cytatów.