Cytaty

Baza cytatów literackich, aforyzmy a także sentencje z książek. Tutaj znajdziesz wszystko - od znanych cytatów o miłości, przez cytaty o życiu, aż po motywujące sentencje. Chcesz coś specyficznego? Mamy cytaty z Małego Księcia i wiele innych. Krótkie, długie, pełne mądrości, inspirujące - wszystko na wyciągnięcie ręki. Pamiętaj, to Ty i inni Kanapowicze tworzycie tę bazę – dodawaj swoje ulubione cytaty, oznaczaj je jako faworyty i dziel się nimi.

- Źle pan wygląda - zawyrokował.
- Niestrawność - odparłem.
- A co panu zaszkodziło?
- Życie.
Zawsze trzeba być ostrożnym z książkami i z tym, co w nich jest, bo słowa mają moc zmieniania ludzi
Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.
Miałem zamiar zmienić koszulkę, ale zamiast tego zmieniłem zamiar.
Nie ma jak lektura, to moje święte przekonanie. Książka nigdy człowieka nie męczy. Kiedy będę miała własny dom, nie zaznam spokoju bez wybornej biblioteki.
chyba najsmutniejsi
są ci, którzy żyją czekając
na kogoś i nie mają pewności
czy ten ktoś istnieje.
„Życie jest trudne, czasem wszystko się układa i jest pięknie i cudownie, a w jednej chwili wszystko zaczyna się rozpadać i nie nadążamy, by to złapać.“
Ludzie odchodzą, wspomnienia zostają.
Żona archeologa ma jak w raju, bo z każdym rokiem staje się dla swojego partnera bardziej interesująca
Czasem spotykamy ludzi, co do których od razu mamy uczucie, że znaliśmy ich całe życie. O innych po prostu się ocieramy, niewiele czując i nie robiąc na nich większego wrażenia.
# Dodane cytaty w ostatnim miesiącu
1 @Adam84@Adam84 422
2 @maciejek7@maciejek7 246
3 @sylwiacegiela@sylwiac... 25
4 @karolak.iwona1@karolak... 14
5 @jatymyoni@jatymyoni 12
6 @mewaczyta@mewaczyta 11
7 @SylwiaW@SylwiaW 11
8 @teskonieczna@teskoni... 10
9 @Dusza@Dusza 9
10 @viki_zm@viki_zm 9
# Dodane cytaty od początku
1 @maciejek7@maciejek7 6012
2 @Adam84@Adam84 4366
3 @Klementynka@Klementynka 1935
4 @8dzientygodnia@8dzientygodnia 1258
5 @dona35@dona35 1197
6 @viki_zm@viki_zm 1135
7 @agnieszka3211@agnieszka3211 636
8 @girlinthebookspoland@girlinthebookspoland 624
9 @Vernau@Vernau 593
10 @mewaczyta@mewaczyta 500

Cytaty motywacyjne

W naszej kolekcji 'cytaty motywacyjne' znajdziesz słowa, które pobudzą Cię do działania i dodadzą energii. Od inspirujących wypowiedzi znanych osobistości po mądre powiedzenia, które pomogą Ci znaleźć wewnętrzną siłę i odwagę, by stawić czoła wyzwaniom. Te cytaty są doskonałym źródłem motywacji do osiągania celów, pokonywania przeszkód i ciągłego rozwoju osobistego.

To, co naprawdę się liczy, to wprowadzenie teorii w praktykę i podjęcie trudu, by zmienić swoje życie.
Kiedy życie ci się rozsypuje, dzieci dają powód, żeby wstać z łóżka.
Strach to najgorsza ze wszystkich motywacji.
Motywacja i instynkt samozachowawczy mają wielką siłę. Ale ból również.
Próbowanie nie jest głupstwem
Bo zawsze będzie jakaś tam, którą ja nigdy się nie stanę, której nie doścignę urodą, pewnością siebie, wieloma talentami.
Ale to ja - Olga Latopolska. Ja, która właśnie odnajduję swoje korzenie. Ja, która właśnie odnajduję siebie. Ja, której nie wolno się bać.
Kto chce – szuka sposobów, kto nie chce – szuka powodów.
Jeśli wdepniesz w gówno – wykorzystaj to jako okazję, żeby się nauczyć dobrze czyścić buty.

Cytaty o życiu

W sekcji 'cytaty o życiu' zgromadziliśmy głębokie i refleksyjne myśli o istocie ludzkiego doświadczenia. Od starożytnych mędrców po współczesnych myślicieli, te cytaty oferują perspektywę na różne aspekty życia, pomagając zrozumieć jego złożoność i piękno. Są one źródłem inspiracji, pocieszenia, a czasem prowokują do głębszej refleksji nad własnym życiem i wyborami.

Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.
Ludzie odchodzą, wspomnienia zostają.
Najsmutniejsza w życiu, najtrudniejsza do zaakceptowania jest świadomość, iż nie zdołamy oszczędzić cierpienia ukochanej osobie.
Jedną z oznak dojrzałości jest świadomość, w jakim stopniu umyślnie lub nieumyślnie utrudniasz życie ludziom wokół siebie.
(...) gdybyś postanowił sporządzić listę wszystkich osób, które kiedykolwiek skomplikowały ci życie, musiałbyś umieścić na niej również siebie, i to prawdopodobnie na pierwszym miejscu.
Nie ma się co łudzić, bohaterstwo sprowadza się do pomnika, pod którym wieńce tylko z przyzwyczajenia lądują. Lepiej po prostu przeżyć.
Tak ulotne jest ludzkie życie. Tak pozbawione znaczenia są wszystkie nasze starania. Szczególnie, jeśli ktoś świadomie chce je zniweczyć.
Nieraz się słyszy takie głosy, (...). Nieraz takie głosy wychodzą spod ziemi, z ukrytej części świata, albo z głębi naszej duszy, i wtedy myślimy, że idą z zewnątrz, a to nasze życie jęczy w ukryciu, nasze bóle i cierpienia nieogarnione się wypowiadają, nasze sny niegdyś niedokończone, nasze smutki i żałości z dawnych lat idą przez nasz czas i błagają o wysłuchanie...

Cytaty o miłości

Odkryj w naszej sekcji 'cytaty o miłości' pełne emocji i głębi wypowiedzi na temat tego najbardziej uniwersalnego uczucia. Znajdziesz tu zarówno romantyczne słowa z klasycznych dzieł literackich, jak i współczesne refleksje o miłości, które poruszają serce i duszę. Te cytaty przywołują różne oblicza miłości: namiętność, troskę, przywiązanie, a także jej złożoność i wyzwania. Idealne dla każdego, kto chce celebrować miłość lub znaleźć pocieszenie i inspirację w słowach, które perfekcyjnie oddają jej esencję.

Matkom trzeba by wmówić tę prawdziwą maksymę, że wszystko, co one starań dają swoim dzieciom, dzieci nie im samym, ale swoim kiedyś dzieciom oddawać powinny. Jest to dług zaciągniony od rodziców, a dzieciom wypłacony. Stąd uważałem, że kochani niegdyś przez rodziców ludzie najwięcej dzieci swoje kochają...
- Opisz mi kota - poprosił Morgo. - Wyobraź go sobie. Wszystkie twoje wspomnienia i skojarzenia z kotami.
Thors Provoni myślał o kotach. Wydawało się to nieszkodliwym zajęciem podczas tych sześciu dni, zanim wylądują na Ziemi.
- Upór - rzekł w końcu Morgo.
- Mój? Mówisz o mnie?
- Nie, mówię o kotach. I egocentryzm.
- Kot jest lojalny wobec swego pana - gniewnie rzekł Provoni. - Jednak okazuje to subtelnie. Na tym polega cała sprawa: kot nie oddaje się nikomu, jest już taki od milionów lat, a potem człowiekowi udaje się wybić szczelinę w tym jego pancerzu i kot ociera się o ciebie, siada ci na kolanach i mruczy. Tak więc z miłości do człowieka przełamuje dziedziczony genetycznie od dwóch milionów lat wzorzec postępowania. To dopiero zwycięstwo.
- Zakładając, że kot jest szczery - powiedział Morgo - a nie próbuje wyżebrać więcej jedzenia.
- Myślisz, że kot może być hipokrytą? - spytał Provoni. - Nigdy nie słyszałem, żeby kotom zarzucano hipokryzję. Prawdę mówiąc, przyczyną wielu krytycznych opinii o nich jest ich brutalna uczciwość: jeśli nie lubią swego pana, to mają go gdzieś i odchodzą do kogoś innego.
Czy obowiązkiem matki jest kochanie swoich dzieci? - Nie - odpowiedziała mi, gdy pewnego dnia zebrałam się na odwagę i zwyczajnie zapytałam o to przy obiedzie. - Jest to swego rodzaju wynaturzenie, ale nawet w świecie zwierząt zdarza się, że matka odrzuca swoje młode, a w końcu też jesteśmy ssakami - powiedziała zupełnie normalnie, jakby nie wyczuwając aluzji. - Dlaczego pytasz? - Piszę wypracowanie - skłamałam machinalnie, czując skrępowanie pod ostrzałem jej chłodnego spojrzenia. Nie wiedziałam, jak to jest przytulić się do matki.
To zabawne, jak szybko wszystko to, co w ukochanej osobie wydaje ci się wspaniałe, cudowne albo chociaż ciekawe, zaczyna irytować i męczyć.
Inspiruj świat miłością, a nie strachem.
To jedna z najsmutniejszych i najczęściej wypieranych twardych prawd życia: miłość rzadko kiedy znajduje swój happy end. Niemal zawsze zaczyna się od kulminacji, a kończy w ziejącej pustce. O ileż milej by było, gdyby rzecz miała się odwrotnie. Gdyby człowiek poznawał kobietę, którą uważałby za niezbyt atrakcyjną fizycznie i właściwie nie byłby nią zainteresowany. Kobietę, która by go denerwowała swoimi głupimi przyzwyczajeniami i marudzeniem. a potem, niemal niepostrzeżenie, z biegiem lat, zacząłby ją coraz bardziej cenić, coraz bardziej się nią interesować, zaczęłaby mu się wydawać coraz bardziej sexy, a na koniec zakochałby się w niej i tak by już zostało. Aż do chwili - o szczęśliwe zrządzenie losu! - kiedy obydwoje tej samej nocy spokojni i zadowoleni zasnęliby na zawsze.
Oczywiście tam, gdzie jest słowo "kobieta" albo "ona", równie dobrze mogłoby być napisane "mężczyzna" i "on".
Stwórca zdecydował jednak inaczej. Nie tylko dla miłości wykoncypował odwrotny przebieg, ale też właściwie dla całego życia: zaczynamy jako dziecko, małe, nic niewiedzące i radosne, punkt kulminacyjny osiągamy między piętnastym a trzydziestym piątym rokiem życia, a potem już tylko pięćdziesiąt lat równi pochyłej w stronę śmierci. Liczby mogą się różnić w zależności od osoby, ale z grubsza dla wszystkich jest to samo. Rzadko kiedy widzi się stare małżeństwo, które szczęśliwe i zadowolone, trzymając się za ręce, idzie spacerkiem ku kresowi życia. A potem, dla jednego z nich, tego, który umrze później, i tak zaczyna się smutny koniec.
Niech się strzeże mężczyzna, który zdobędzie rękę kobiety, jeśli wraz z nią nie zdobędzie najgorętszej miłości jej serca!
Miłość, czy to nowo narodzona, czy obudzona ze snu podobnego śmierci, zawsze wyzwala słońce, a serca tak są nim przepełnione, że jego światło tryska z nich, ogarniając cały świat naokoło.

Cytaty o przyjaźni

Sekcja 'cytaty o przyjaźni' to zbiór ciepłych i serdecznych słów na temat jednego z najważniejszych aspektów ludzkich relacji. Znajdziesz tu cytaty, które celebrują przyjaźń, jej siłę, znaczenie i piękno. Od starożytnych aforyzmów po współczesne wypowiedzi, te cytaty podkreślają wartość prawdziwej przyjaźni i jej wpływ na nasze życie.

Trzeba czasu i wielu nieszczęść, by poznać kogoś naprawdę.
Niektóre rzeczy są zbyt żenujące, by się do nich przyznać, nawet przed najlepszą przyjaciółką.
Przyjaźń oparta na kłamstwie nie prowadzi do niczego.
Czasem zdarza się tak, że to człowiek staje się najlepszym przyjacielem niedźwiedzia, a niedźwiedź najlepszym przyjacielem człowieka.
Niektórzy ludzie mają dar, że samą swoją obecnością poprawiają twój nastrój.
Wzajemna lojalność partnerów wydawała się nieograniczona, dlatego ich zdolność zmieniania sojuszy z dnia na dzień sprawiała dziwnie bezduszne wrażenie. Także łatwość, z jaką przychodziło im wykonanie rozkazu, żeby natychmiast zostać czyimś najlepszym przyjacielem, wydawała mi się nienaturalna.
...przyjaźń polega na akceptowaniu wyborów przyjaciół.
...przyjaźnie na wieki, nawet te pielęgnowane, trwają zaledwie kilka lat.