Oskar i pani Róża

8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 563 ocen kanapowiczów
Książka Oskar i pani Róża
Książka Oskar i pani Róża
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 563 ocen kanapowiczów

Opis

"Oskar i pani Róża" to wydarzenie literackie na miarę "Małego księcia". Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zap...

"Oskar i pani Róża" to wydarzenie literackie na miarę "Małego księcia". Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zap... przeczytaj pełny opis
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-240-1665-5 ( 9788324016655 )
Wydawnictwo: Znak

Autor

Urodzony 28 marca 1960 roku we Francji ( Sainte-Foy-lès-Lyon )

Francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz, z wykształcenia filozof. Mieszka w Brukseli. Uczęszczał do École normale supérieure, jednej z przodu...

Inne książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.
Moja Biblioteczka
Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

12dni=120 lat

Wiecie jaki rodzaj lektury stworzył Eric – Emmanuel Schmitt francuski eseista, powieściopisarz i dramaturg, powołując do życia „Oskara i panią Różę”? Rodzaj takiej lektury, po którą można sięgać cały czas, przeczytasz raz i drugi, i trzeci, i nie masz jeszcze dość, jest to po prostu książka nie do z... czytaj dalej »

Oskar i pani Róża, czyli historia o miłosci, odwadze i ludzkiej mądrości

Z zamiarem przeczytania „Oskara i Pani Róży” nosiłam się dosyć długo. Po moim pierwszym spotkaniu ze Schmittem zakochałam się w jego prozie i postanowiłam przeczytać wszystkie jego książki. Jakiś rok temu chwyciłam za „Dziecko Noego” które wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Sądzę, że obok niej nie ... czytaj dalej »

Oskar i pani Róża

Wiesz, że niedługo umrzesz. Rodzice ukrywają przed tobą tą straszną prawdę. Jak wykorzystasz ostatnie dni swojego życia? Może tak jak Oskar? Przeżyjesz przez dziesięć dni swoje całe życia. Będziesz dzieckiem, nastolatkiem, starszym panem? Książka Schmitta to świetna powieść mówiąca o życiu, jak i o ... czytaj dalej »

Twoja Opinia
Opinie
@agnesfunny
@agnesfunny 2012-03-31
Przeczytane (2012-03-28)
Książka do której bardzo czeto lubię wracać,I choć niektóre zdania znam na pamięć i mam wrażenie, że bohaterów też już poznałam, to jednak za każdym razem odkrywam z niej coś innego, świeżego i inspirującego dla siebie. Myślę, że jest to książka, do której nawet powinno się wracać ...wzbudza coś "magicznego" w człowieku ...
@sewia
@sewia 2011-12-09
Jedna z książek, do których często wracam. I choć nie preferuję czytania tych samych książek po raz kolejny, "Oskar i pani Róża" to jedyna książka, której czytanie daje nadzieję i siłę by żyć.
@Pyska1428
@Pyska1428 2011-09-18
Przeczytane (2011-09-18)
Bardzo wzruszająca książka . Warto przeczytac
@kebyrt
@kebyrt 2012-01-08
Przeczytane (2012-01-08)
nie da się nie płakać
@Deline
@Deline 2010-10-30
Przeczytane (2010-01-01)
Książkę wypożyczyłam, ponieważ muszę znać jej treść na konkurs. Mimo to, od dawna miałam w planach ją przeczytać. Z reguły wolę grubsze pozycje, gdyż te tak szybko się nie kończą. Jednak dzieło Schmitta wciągnęło mnie od pierwszego zdania, aż pochłonęłam je całe. Mogę nazwać je kopalnią złotych myśli i jednocześnie nie skłamać. Ta książka ma w sobie coś, co przyciąga czytelnika. Nawet moja matka, której nigdy nie widziałam z książką w ręku (przysięgam! ewentualnie z gazetą) przeczytała pierwsze strony i kazała mi obiecać, że zanim zwrócę Oskara i panią Różę, to dam jej do przeczytania. Wczoraj przerobiła połowę, ciekawe, czy dzisiaj skończy... W każdym razie, zawsze myślałam, że żadne słowo ...
serce
YE
@yellowandgreen 2009-03-02
Przeczytane (2009-03-02)
książki z tak zwanej wartościowej kategorii są trudne do ocenienia, gdy wypada przyznać, że autor ...poruszył kwestie najważniejsze w życiu człowieka, uporządkował wartości, wzruszył nas... ale czy wzruszanie czytelnika nie jest w pewnych przypadkach, ogólnie rzecz biorąc, pewnym szantażem widza, czytelnika? są takie tematy, których rozwinięcie w książkę/film zawsze może wydać się łatwiejszym sposobem na uzyskanie rozgłosu, a rady udzielane na papierze/ekranie są w sam raz do łatwego przełknięcia ( dla mnie mistrzem w tym, nie będę ukrywać, jest Coelho), po którym można by tylko już hip hurra cieszyć się, że oto rada na życie, oto jego wytłumaczenie. Nie chcę przez to powiedzieć, że ,,Oskar ...
serce
AG
@Castiel 2012-05-14
Minęło sześć lat od czasu, kiedy przeczytałam "Oskara" po raz pierwszy. Ostatnio odświeżyłam sobie tę lekturę i muszę przyznać, że minęło sporo czasu, podczas którego wiele w moim życiu się zmieniło, ale treść książki zadziałała na mnie tak, jak za pierwszym razem. Przypomniała mi to, co jest w życiu najważniejsze - miłość, przyjaźń, wiara lub siła ludzkiego dobra. Bez wielkich słów, wyszukanych wyrażeń czy zbędnego patosu. Wszystko to, zawarte zostało w słowach 10-letniego chłopca, który w kilka dni musiał nauczyć się całego życia i przejść przez nie tak, by zawstydzić niemal wszystkich obecnych przy nim dorosłych. Polecam lekturę każdemu.
serce
@narratorka
@narratorka 2010-08-31
Książkę znalazłam na regałach biblioteki i od razu jej opis przypadł mi do gustu. Myślałam, z ebędzie to książka z przypowieściami podobna do Małego Księcia. Jednak przeszła moje oczekiwania. Była nawet lepsza, ciągle chciało mi się płakać. Autor po mistrzowsku opisał to co było niezbędne i jednocześnie potrafił pokazac to "drugie dno". Książkę polecam każdemu kto chciałby spojrzeć na świat oczami małego Oskarka.
serce
@April
@April 2012-11-09
Przeczytane (2012-11-10)
"Oskara i panią Różę" musiałam przeczytać na konkurs i wcale tego nie żałuję. To wzruszająca książka o życiu i śmierci, o chłopcu, który ma dwanaście dni, aby poznać smak życia i odnaleźć jego sens. Wszystko w niej jest takie realne, prawdziwe i mimo zalewie osiemdziesięciu stron można przywiązać się do Oskara i pani Róży. Chętnie przeczytam tę książkę jeszcze raz za jakiś czas.
serce
@Niji
@Niji 2010-04-19
Przeczytane (2007-07-28)
Co prawda nie płakałam, winą może być tutaj piękny zielony ogród, ptaki śpiewające milutko, pies, ocierający się o moje nogi i brat biegający wte i we wte. Jednak poruszyła mnie, dała do myślenia. Było tak krótko, miło i poruszające, że nie poczułam, że to już koniec. Chciałabym jeszcze, w większej, szerszej wersji i z odpowiednim nastrojem. Na pewno do niej wrócę ;)
serce
@AureliaJ
@AureliaJ 2009-07-04
Przeczytane (2009-07-04)
Po prostu piękna książka, mimo oskarżeń niektórych, o żałosne próby zagrania czytelnikom na emocjach. Moimi pierwszymi przemyśleniami po zakończeniu jej było to, prócz tego, że było mi nieswojo, że...skończyło się za szybko. Ale gdyby autor pociągnął dalej tę historię, mógłby wyjść nużący tasiemiec, więc dobrze, że jednak pozostawia dla czytelnika pewien niedosyt.
serce
CO
@Cocodrilla 2011-11-26
Przeczytane (2012-06-17) Lektury
Książka na pewno skłania do refleksji. Z jednej strony pokazuje nieuchronną śmierć człowieka, a z drugiej skomplikowane relacje, mimo wszystko kochającej się rodziny. Tytuł bardzo niepozorny. W żadnym stopniu nie oddaje głębokiego przesłania książki. Autor doskonale wczuł się w rolę tego małego chłopca, ma się wrażenie, jakby naprawdę pisał to dziesięciolatek.
serce
@Colley
@Colley 2011-01-29
Przeczytane (2011-01-01) Lektury
"Oskar i pani Róża" była mi wiele razy polecana przez znajomych, jednak nie mogłam się za nią zabrać, mimo tego, że jest cieniutka. Teraz żałuję. Pochłonęłam ją w godzinę. To nieprawdopodobne, jak tak niewielka dawka tekstu może zmienić pogląd o życiu. "Oskar..." uświadomił mi, jak bardzo jest kruche, że trzeba się nim cieszyć, póki starcza na to czasu i sił.
serce
@Angie_Simons
@Angie_Simons 2010-12-18
Przeczytane (2010-12-18)
Piękna książka. Bardzo poruszająca, zostawia po sobie ślad w pamięci czytelnika. Uświadamia nam coś, o czym bardzo często zapominamy: że każdy dzień może być naszym ostatnim. Że nie należy przejmować się błahostkami, i należy cieszyć się każdą chwilą. Bardzo zmieniła moje podejście do życia, zmusiła do wielu przemyśleń i refleksji. Polecam.
serce
AG
@madderka 2009-05-29
Przeczytane (2009-05-29)
Nie będzie to moja ulubiona książka, ale na pewno jedna, którą zapamiętam na lata. Być może porusza kwestie najprostsze, jednak oddziałuje na czytelnika nie pozwalając mu oderwać się od książi, wzbudzając na zmianę jego śmiech i płacz. Bardzo dobra, wartościowa pozycja, książka, która próbuje coś przekazać i skłonić do refleksji. Polecam :)
serce