J. K. Rowling

J. K. Rowling

Pisarka
4.38 4014 ocen z 35 książek, przez 1253 kanapowiczów

Joanne Murray, z domu Rowling (ur. 31 lipca 1965 w Chipping Sodbury) – angielska pisarka, z wykształcenia filolog klasyczny. Tworzy pod pseudonimem J. K. Row...
3397
czytelników
Cytaty
„ Pamiętaj: naprawdę niczego nie daje pogrążanie się w marzeniach i zapominanie o życiu. ”
„ Obojętność i lekceważenie często wyrządzają więcej krzywd niż jawna niechęć. ”
Książki

Zobacz wszystkie książki (69)

Komentarze
RA
@rakija4 ponad 6 lat temu
Pamiętam jak miałam bodajże 6 lat i dostałam dwie pierwsze części w prezencie mimo, że moja umiejętność czytania ograniczała się do pojedynczych zdań. Pierwszą część zaczęła mi czytać ciocia, lecz nie skończyła i książka leżała jakiś czas aż w wakacje, po pierwszej klasie podstawówki, z mozołem zaczęłam ją samodzielnie czytać. Ileż czasu mi to zajęło to niepojęte, ale udało się i wpadłam na amen - zakochałam się w tej całej magii i w Hogwarcie, marząc, że tam się kiedyś znajdę. I tak pozostało do dziś i mimo że jestem kilkanaście lat starsza, i spodziewam się pierwszego dziecka to nadal tęsknię wypatruję sowy z Hogwartu. Wydaję mi się, że ten sentyment i tęsknota pozostaną już na zawsze, przypominając o słodkim okresie dzieciństwa i burzach dorastania. I z pewnością nie jestem w tym przekonaniu samotna.
@delouis
@delouis ponad 8 lat temu
Śmiało i bez żenady mogę powiedzieć, że Harry Potter to postać przy której dorastałam i dlatego już zawszę będę darzyć całą serię sentymentem. Wydaje mi się, że także sama J.K.Rowling 'dorastała' przy Harry'm, a tak naprawdę to rozwijała swój warsztat pisarski, który w „Insygniach Śmierci”, był już kompletnie inny od tego, który mogliśmy znaleźć w „Kamieniu Filozoficznym”.
@Azzura
@Azzura ponad 10 lat temu
W moim przypadku właśnie tak było ;] Zaczęło się od Harrego Pottera, a teraz nie mogę bez książek żyć. I myślę, że przede wszystkim z tego powodu, że HP otworzył mi drogę do świata tak fascynującego, a którego do tej pory nie doceniałam, książki Rowling zawsze będą wyskoko na mojej liście ;]
@Thomash
@Thomash ponad 10 lat temu
ok,ok :-) przeczytałem to wszystko."ksiażeczki" wciągaja jak chodzenie po bagnach, i kurcze nie zamierzam sie tego wstydzić:-)mam tu dosyć fajną akcję, niezłą fabułę, konkretnie zarysowane postaci, tylko.... no właśnie, zostaje jakieś tylko...czegoś mi tu brakuje...
@Womanek
@Womanek około 11 lat temu
Bardzo, bardzo popularna autorka. O czytm wszyscy wiemy. Wiele osób zastanawia się, czy to dobrze, że dzieci czytają Pottera. Mnie cieszy fakt, że znalazła się seria, po którą w ogóle sięgnęły, bo być może dzięki temu zabiorą się za coś bardziej... górnolotnego.
@Chikuma
@Chikuma ponad 7 lat temu
Harry Potter to książki, które NIGDY mi się nie znudzą. Dorastałam przy nich, razem z bohaterami przeżywałam ich przygody i w życiu o nich nie zapomnę. Jestem pewna, że nawet za trzydzieści lat będę w stanie wrócić do tej serii ;D.
@Salama
@Salama ponad 9 lat temu
Także dla mnie to właściwie były pierwsze książki fantastyczne, jednak taką prawdziwą fantastyką zainteresował mnie pan Paolini. Nie mniej podziwiam Rowling za ogromną wyobraźnię i talent do pisania, który bez wątpienia posiada.
@BloodyAnn
@BloodyAnn ponad 5 lat temu
Harry Potter to seria, która stanowi dzieciństwo wielu z nas, chociaż ja i tak będę po nią sięgać jeszcze długo :) J.K. Rowling nie mogła zawrzeć w tej serii więcej prawd i cudownego magicznego świata.
@Eleazar
@Eleazar około 8 lat temu
Rowling pisze ten typ książek, które mogę otworzyć na dowonlej stronie i po prostu czytać. Uwielbiam ją, przez kilka lat czytałem i oczekiwałem na kolejne tomy Harry'ego Potter'a.
@Brianna
@Brianna ponad 9 lat temu
Kiedy parę lat temu natknęłam się na jej książki, nie spodziewałam się, że z sentymentem będę je wspominać aż do dziś. To dzięki nim właściwie zaczęłam czytać fantastykę.
@Arcods
@Arcods około 8 lat temu
Trzeba przyznać kobieta ma talent. Jej książki wciągają na całe dni i nawet po przeczytaniu trudno o nich zapomnieć. Czekam na kolejne jej dzieła :)
@Angie_Simons
@Angie_Simons prawie 8 lat temu
Harry Potter - moja klasyka! Przygodę z serią o młodym czarodzieju zaczęłam w wieku sześciu lat, a trwa ona do dziś. Coś niesamowitego ;)
@Karmea
@Karmea ponad 7 lat temu
Mam sentyment do serii o Harrym, moja pierwsza książka fantastyka. Właśnie przez nią zakochałam się w tym rodzaju książek. :D
@grejfrutoowa
@grejfrutoowa ponad 6 lat temu
Dziwię się mojemu rodzeństwu, które nie zaczytuje się w tych książkach. To doskonała seria młodzieżowa.
@Kobra94
@Kobra94 około 8 lat temu
Ciekawa jestem, czy napisze coś innego. Chciałabym zobaczyć ją w innej roli niż Harry
@Twilightowa
@Twilightowa około 8 lat temu
Dorastałam przy Harrym Potterze i mimo wszystko na zawsze pozostanie moja miłością :)
@Lena173
@Lena173 ponad 8 lat temu
To własnie dzięki pani Rowling rozpoczęła się moja przygoda z książką.
@MmeStraitjacket
@MmeStraitjacket prawie 9 lat temu
Pani od której zaczęła się moja przygoda z Tolkienem i Pratchettem...
MI
@Mirela ponad 8 lat temu
świetna książka, bardzo wciągająca :>
@Routh
@Routh prawie 8 lat temu
HP jest świetny! <3
Współtworzący tę stronę

puchar @Kamcio95 @Kamcio95 pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę stronę
Obserwujący
@BloodyAnn @BloodyAnn
@Chocolate @Chocolate
@Rouee @Rouee
@Jagoda_1 @Jagoda_1
AF
@Afrees
@into_20 @into_20
NI
@Niekarol
PK
@paulaksiazkoholiczka
@adam6644 @adam6644
@Klaudiaa12 @Klaudiaa12

Biografia

Joanne Murray, z domu Rowling (ur. 31 lipca 1965 w Chipping Sodbury) – angielska pisarka, z wykształcenia filolog klasyczny. Tworzy pod pseudonimem J. K. Rowling[1], autorka serii Harry Potter. J. K. Rowling napisała dwa utwory (żaden z nich nie został wydany), zanim postanowiła stworzyć przygody Harry'ego Pottera. Na pomysł ten wpadła podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem. Jak sama mówi, zanim osiągnęła cel swojej podróży, miała już gotowe postacie oraz znaczną część fabuły książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Książkę skończyła pisać w Edynburgu po tym, jak rozpadło się jej małżeństwo z portugalskim dziennikarzem Jorge Arantesem. Seria o Harrym Potterze przyniosła jej duże zyski, wskutek czego stała się jedną z najbardziej majętnych osób w kraju. Wielkość jej majątku w 2008 roku oszacowano na 740 mln funtów, czyli ok. 1,5 mld dolarów[4]. Wśród wielu nagród, którymi pisarka została uhonorowana, jest także międzynarodowe odznaczenie – Order Uśmiechu – przyznane przez polskich młodych czytelników w 2002[5]. Po premierze 7 tomu J. K. Rowling oznajmiła w wywiadzie, że ma zamiar napisać coś na kształt Historii Hogwartu, czyli wielką Encyklopedię Harry'ego Pottera. Autorka bestsellerowych przygód o młodym czarodzieju aktualnie jest w trakcie pisania dwóch różnych książek niezwiązanych z Harrym Potterem, ale nie obiecuje, że którąkolwiek opublikuje. Jedna z powieści jest dla dzieci, druga zaś jest powieścią kryminalną dla dorosłych. Brytyjska pisarka studiowała grecką i rzymską mitologię i ma zamiar napisać na nowo i we własny sposób historię mitologicznego, greckiego bohatera Orfeusza.