Przypadek Adolfa H.

Éric-Emmanuel Schmitt
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 49 ocen kanapowiczów
Przypadek Adolfa H.
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 49 ocen kanapowiczów

Opis

Co by było, gdyby Adolf Hitler dostał się na Akademię Sztuk Pięknych? W swojej najnowszej powieści Eric-Emmanuel Schmitt kreśli podwójny portret tytułowego bohatera. Naszym oczom ukazują się na zmianę: Hitler-dyktator i Hitler-artysta, zakompleksiony despota i spełniony, szczęśliwy mężczyzna. Historia prawdziwa przeplata się z historią, która mogła się zdarzyć… Dlaczego losy świata potoczyły się tak, a nie inaczej? Co sprawia, że człowiek raz wybiera dobro, a innym razem zło? Czy wszystkim rządzi przypadek? W napisanej z rozmachem i dużą swadą książce Schmitt stawia pytania o źródło i naturę zła. Każdy z nas ma w sobie jasną i ciemną stronę – i lepiej o tym nie zapominać. „Pisanie tej książki dużo mnie nauczyło – pisze w posłowiu sam autor. – Dopóki nie rozpoznamy, że łajdak i zbrodniarz kryją się w głębi nas samych, będziemy żyć w pobożnym kłamstwie. Kim jest łajdak? Kimś, kto w swoich oczach nigdy się nie myli. Kim jest zbrodniarz? Kimś, kogo czyny lekceważą istnienie innych. W sposób nieuchronny te dwie siły ciążenia istnieją we mnie, mogę im ulec”.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-240-0884-1, 9788324008841
Wydawnictwo: Znak
Stron: 480
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Éric-Emmanuel Schmitt Éric-Emmanuel Schmitt
Urodzony 28 marca 1960 roku we Francji (Sainte-Foy-lès-Lyon)
Francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz, z wykształcenia filozof. Mieszka w Brukseli. Uczęszczał do École normale supérieure, jednej z przodujących francuskich uczelni humanistycznych. Zdobył tam najbardziej prestiżowy z francuskich certyfik...

Pozostałe książki:

Oskar i pani Róża Małe zbrodnie małżeńskie Dziecko Noego Pan Ibrahim i kwiaty Koranu Tektonika uczuć Trucicielka Historie miłosne Kiedy byłem dziełem sztuki Marzycielka z Ostendy Zapasy z życiem Kobieta w lustrze Przypadek Adolfa H. Moje Ewangelie Opowieści o Niewidzialnym Ewangelia według Piłata Tajemnica Pani Ming Ulisses z Bagdadu Moje życie z Mozartem Dziennik utraconej miłości Intrygantki Małżeństwo we troje Madame Pylinska i sekret Chopina Napój miłosny Zazdrośnice Noc ognia Félix i niewidzialne źródło Sekta egoistów Kiki van Beethoven Człowiek, który widział więcej Zemsta i przebaczenie Brama do nieba Raje utracone Księga o Niewidzialnym Papugi z placu d'Arezzo Sen o Jerozolimie O kotku, który bał się wszystkiego Talent do życia Najpiękniejsze aforyzmy Wyspa wolności
Wszystkie książki Éric-Emmanuel Schmitt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W czyich rękach jest ludzki los?

28.01.2013

"Literatura na temat Hitlera wydaje mi się pełna błędów. Ale te błędy są pasjonujące; opowiadają o tych, którzy je popełniają, są świadectwem czasów, które je stworzyły." (1) Słowa te Eric-Emmanuel Schmitt zapisał w swoim Dzienniku, w czasie pracy nad książką, która powstawała w latach 2000-2001, chociaż w samym autorze kiełkowała ona już dużo, du... Recenzja książki Przypadek Adolfa H.

@patrylandia@patrylandia

Genialna opowieść.

28.06.2011

Czy po przeczytaniu książki macie czasem takie wrażenie, że wszystkie wasze pochlebiające słowa i tak nie oddadzą jej wartości? Tak jest w przypadku tej pozycji. Patrząc na nią, na soczyście czerwoną okładkę, na liczbę stron i tematykę, w moim przypadku nie pozostaje nic innego jak po prostu trząść się z pożądania :) (czy mi się wydaje, czy ja staj... Recenzja książki Przypadek Adolfa H.

@Nyx@Nyx

Przypadek Adolfa H.

12.03.2011

Adolf Hitler. Synonim ogromnego zła. Każda publikacja na jego temat budzi kontrowersje. Po Piłacie, Schmitt pragnął napisać opowieść o kimś znacznie bardziej 'osobliwym'. O kimś kto w ogromnym stopniu wpłynął na bieg świata. Jak dowiadujemy się z dziennika autora, zmieszczonego na końcu książki, jego decyzja spotkała się z wielkim sprzeciwem przyj... Recenzja książki Przypadek Adolfa H.

@nenya89@nenya89

Schmitt = geniusz

29.06.2010

- Zdecydowanie jest pan królem tematów, na których łatwo noga może się powinąć.... A tymczasem panu nigdy jeszcze się noga nie powinęła!* Kolejna fantastyczna książka autorstwa Erica-Emmanuela Schmitta. Fantastyczna, choć inna od pozostałych. Jest to powieść z prawdziwego zdarzenia a nie króciutka książeczka. Autor odbiega od swojego trochę filozof... Recenzja książki Przypadek Adolfa H.

@Miss_Jacobs@Miss_Jacobs

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Meszuge
2020-07-27
3 /10

Każdy ma prawo odmówić. No… ale dlaczego mnie?!

Kiedy pewnego razu kilka osób, które uważałem za najbliższych przyjaciół, odmówiło spełnienia mojej prośby, uznałem, że życie jest brutalne i pełne zasadzek, a ludzie odrażający, głupi i źli.
Po kilku latach, na podstawie rozmaitych doświadczeń życiowych, przewartościowałem swoje oceny i doszedłem do wniosku, że ludzie w sumie nie są tacy źli, a właściwie to z natury są zwykle dobrzy.
Nie miałem racji, ani w jednym, ani w drugim. Kiedy teraz czuję się zmuszony, na szczęście nie zdarza się to często, zająć w takich sprawach (to znaczy ludzie, świat, życie i podobne) jakieś stanowisko, to po prostu w innym miejscu umieszczam kropkę. Wygląda to na przykład tak: ludzie są. Życie jest.

I o tym, mniej więcej, jest ta książka.

Ludzie, tacy zwyczajni, jakich setki i tysiące mijamy codziennie na ulicach, nie są ani specjalnie dobrzy, ani szczególnie źli. Powinienem jednak dodać – w typowych, przeciętnych warunkach.
A tak, bo dopiero określone warunki zewnętrzne, środowisko, okoliczności, wyciągają na wierzch to, co w człowieku istniało od zawsze, ale w innych okolicznościach mogłoby pozostać skryte do śmierci.

Takimi specjalnymi okolicznościami były rzecz jasna wojny, klęski żywiołowe, epidemie, a także jakieś wyjątkowe tragedie osobiste. Na przykład oblanie ostatniego egzaminu na Akademię Sztuk Pięknych…

„Przypadek Adolfa H.” to prowadzona równolegle opowieść o tym samym czło...

× 2 | link |
@19emilka93
2020-01-20
7 /10
Przeczytane

Czy jedno zdarzenie może zmienić bieg historii? Nad tym zagadnieniem głowią się ludzie od wieków. Każdy "gdybał" sobie zastanawiając się czy podjął dobrą decyzję. Autor postanawia pochylić się nad jedną z najciekawszych i najważniejszych postaci w historii współczesnej. Adolf Hitler lub Adolf H. ( w zależności od tego, który rozdział aktualnie czytamy) to wiodąca postać recenzowanej powieści. Poznajemy go, gdy ogłaszane są wyniki egzaminu wstępnego na Akademię Sztuk Pięknych. Wersja pierwsza odpowiada prawdzie historycznej, wersja druga to alternatywna historia.

W posłowiu autor wskazuje, że skoro napisał dzieło o Piłacie czas na niemieckiego nazistę. Porównując oba tytuły muszę przyznać, że "Przypadek Adolfa H." o wiele bardziej przypadł mi do gustu. Był o wiele ciekawiej napisany, główny bohater był lepiej odmalowany, w tym emocje, które nim kierowały.

Książka ta jest pozycją wartą uwagi. Nie wątpię, że autorowi ciężko było ją pisać: wszak próby zrozumienia jednego z największych zbrodniarzy świata muszą być męczące. Autor również stawia pytanie: ile w każdym z nas jest z potwora. Obawiam się, że dużo.

Polecam fanom autora, ale także ludziom, którzy interesują się historią, ale nie mają problemu z czytaniem pewnej fikcji w tym zakresie.

× 1 | link |
@Puella13
2020-11-21
5 /10
Przeczytane Prawdziwa historia

Książka mocno mnie zawiodła. Miałam co do niej mieszane uczucia, obawiałam się, że autor zmarnuje temat i jak widać nie pomyliłam się. Głównym założeniem książki jest historia alternatywna, czyli założenie, że gdyby Hitler dostałby się na akademię sztuk pięknych nie byłoby wojny. Koncept dobry. Wojna i tak wybucha, chociaż nie z jego przyczyny. To co mi się nie podobało to to, że Schmitt zrobił z Hitlera zupełnie kogoś innego. Postawił założenie, że to nie zdarzenia nas definiują, a ludzie których spotykamy. I ja się z tym zgadzam, ale nie sądzę aby to miała być aż tak wielka zmiana. Z perfekcjonisty, który zawsze chce być na szczycie zamienia go w marzyciela pochłoniętego malowanie. Równie dobrze niedostając się na ASP mógł spotkać innych ludzi i się zmienić.

× 1 | link |
@anna.urbanska
@anna.urbanska
2012-06-16
Przeczytane

Schmitt pokazuje nam, co by było, gdyby... Oj, działo by się, działo - a może raczej by się nie działo:) Cóż, nic nie cofnie historii, ale znakomita wyobraźnia pisarza, wspaniały styl i głębia realiów historycznych czynią z "Przypadku..." powieść wartą przeczytania, przemyślenia i przeżycia. Zaskoczył mnie rozmach tej pozycji napisanej przez autora tworzącego raczej opowiadania i powieści jakby "machnięte" od niechcenia. W opowieść o Hitlerze tyranie i Hitlerze artyście musiał włożyć wiele pracy i talentu, który, przynajmniej dla mnie, do tej pory nie był ujawniony. Ważna pozycja do przemyślenia - w każdym człowieku kryje się zarówno dobro, jak i zło, a od nas zależy, które z nich zostanie zdławione lub uśpione. http://zielonowglowie.blogspot.com

| link |
@Moncia_Poczytajka
2019-12-06
7 /10
Przeczytane Odwiedzamy Austrię

Akcja rozgrywa się równocześnie na dwóch płaszczyznach przedstawiając postać fikcyjną - Adolfa H. i postać historyczną - Hitlera. Zmusza do refleksji. Książka z gatunku inna niż wszystkie. Warto po nią sięgnąć.

| link |
@gosza
@gosza
2011-06-22
10 /10
Przeczytane Posiadane

Książka, której zakończenie jest znane właściwie od początku, a i tak trzyma w zaciekawieniu i pewnego rodzaju napięciu. Kolejna genialna książka Schmitta, którą dodaję do ulubionych :)

| link |
@panika0
@panika0
2010-07-29
1 /10

Moja pierwsza książka Schmitta przez którą niestety nie przebrnęłam. Od samego początku mnie nudziła. Dotarłam do strony 50 i się poddałam. Jakaś taka... dziwna. Nie dla mnie.

| link |
@mea_lacrima
@mea_lacrima
2010-08-11
10 /10
Przeczytane

Książka, którą zdecydowanie warto przeczytać. Wspaniale napisana. Adolf H. jako człowiek- artysta, Adolf H.- tyran. Jak jedna decyzja może zmienić całe życie.

| link |
@Lloret
@Lloret
2008-08-12
10 /10
Przeczytane

Ciekawa lektura, ukazująca, jak wiele w naszym życiu może zmienić jedno wydarzenie i uświadamiająca, że nikt nie jest tylko dobry, albo tylko zły. Warto ;)

| link |
@Loletka.
@Loletka.
2014-11-25
Przeczytane

Ciekawa książka ukazująca jak wiele może zależeć od przypadku, podjęcia jakiejś decyzji. Fajnie napisana, ciekawy pomysł.

| link |
MA
@manoel0904
2009-11-04
10 /10

pokazuje nam,że w kazdym z nas jest tyle samo dobra co zła. polecam!

| link |
@panna.zorza
2023-01-18
10 /10
Przeczytane Pod strzechą
@canis.luna
2021-03-30
8 /10
Przeczytane
@Antoniowka
2021-02-05
10 /10
Przeczytane
@MargaritaCzyta
2021-01-15
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Przypadek Adolfa H.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl