Zygmunt Haupt
Zostań fanem autora:

Zygmunt Haupt

Autor, zmarł w 1975 (żył 68 lat) 3 czytelników
5 /10
3 oceny z 2 książek,
przez 3 kanapowiczów
Urodzony 5 marca 1907 roku na Ukrainie (Ułaszkowce)
Zygmunt Haupt – polski pisarz, malarz i architekt. Autor głównie opowiadań i reportaży.

Zygmunt Haupt był synem Ludwika i Albiny z domu Mazurek. Ukończył szkołę podstawową w Tarnopolu, a następnie gimnazjum w Jarosławiu. Inne źródła podają, że Haupt w 1925 ukończył gimnazjum im. Kopernika we Lwowie[potrzebny przypis], gdzie zdał też maturę. Rozpoczął studia na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie na wydziale inżynieryjnym, lecz przeniósł się z niego na architekturę. W 1928 wyjechał do Paryża, gdzie w latach 1931–1932 studiował na Sorbonie urbanistykę. Tam zaczął malować i pisać.

Z Paryża powrócił do Polski i do czasu zmobilizowania go w 1939 roku do 10 Brygady Kawalerii, aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym Lwowa. W latach 1930–1939 często wypoczywał w majątku ziemskim Stanisławy Groblewskiej w Bystrzycy Szymbarskiej (obecnie ośrodek PAN).

W trakcie II wojny światowej był podporucznikiem brygady artylerii zmotoryzowanej i po agresji sowieckiej na Polskę jego pododdział przedostał się na Węgry. Haupt z obozu dla internowanych przedostał się do Francji. Ewakuowany spod Dunkierki na „Batorym” dotarł na Wyspy Brytyjskie, gdzie służył w Gosford, a później w Londynie. Tam poznał swoją przyszłą żonę, Edith Norris, która była Amerykanką[1].

W 1946 Zygmunt Haupt wyjechał do Stanów Zjednoczonych wraz z żoną i synem, najpierw do Nowego Orleanu, a w roku 1951 przeniósł się z rodziną w związku z rozpoczęciem pracy w „Głosie Ameryki” do Nowego Jorku, gdzie redagował nowo powstałe pismo „Ameryka”. Drukował też w języku angielskim w pismach: „Accent”, „Nassau Review”, „Furioso”, „The Paris Review”, „New Directions”.

10 maja 1975 roku doznał zawału serca i wylewu krwi do mózgu. Zmarł w szpitalu Winchester w stanie Wirginia, a został pochowany na cmentarzu w Metairie.




Książki

Listy 1947-1975
Listy 1947-1975
Jerzy Giedroyc, Zygmunt Haupt
4/10

Zygmunt Haupt, pisarz owiany legendą, niezwykła osobowość twórcza, wygnaniec i outsider, autor jednego z najważniejszych tomów polskiej prozy w XX wieku (Pierścień z papieru). Kolejny tom serii publi...

Pierścień z papieru
2 wydania
Pierścień z papieru
Zygmunt Haupt
6/10

Opowiadania. Pierwsza "nadziemna" krajowa edycja wielkiego zmarłego na emigracji w USA pisarza. Mistrzowska, wysublimowana proza. Tematycznie mieści się w nurcie "kresowym". Opisuje przedwojenną rzec...

Baskijski diabeł
3 wydania
Baskijski diabeł
Zygmunt Haupt
Seria: Klasyka [Czarne]

W wyborze, oparcowaniu i z notą edytorkską Aleksandra Madydy Ze wstępem Andrzeja Stasiuka Styl Haupta jest natychmiast rozpoznawalny: rządzi nim wędrówka skojarzeń, kontrapunkt nastrojów i pers...

Deszcz
Zygmunt Haupt

Opowiadania: Deszcz Pierścień z papieru Dziwnie było bardzo, bo...

Szpica. Opowiadania, warianty, szkice
Szpica. Opowiadania, warianty, szkice
Zygmunt Haupt

Przedruk wydania: Paryż: Instytut Literacki, 1989. Biblioteka "Kultury" t. 446 format pomniejszony

Z Roksolanii
Z Roksolanii
Zygmunt Haupt

Zygmunt Haupt (1907?1975) określany jest dziś mianem ?kto wie czy nie ostatniej z ?wykopaliskowych? wielkości polskiej literatury emigracyjnej? (Bogumiła Kaniewska, Anna Legeżyńska, Piotr Śliwiński, L...

Serie i Cykle

Cytaty

Więc to tak? to to jest Południe? niby zgadza się, słońce i jakie! I niebo niebieszczy się, i równo dookoła z taką zielenią i żółcią, i lawendowo, zgadza się, to tu sobie malują, że to jednakowe i murowane światło, Cézanne, Gauguin, Van Gogh, nasz Pankiewicz, te pokręcone oliwki, panie dzieju, i kobaltowe i ugrowe wzgórza, i karakuły chmurek no! no! To jest Południe i od razu snobuje się człowiek na sjestę, na omdlałość, na soczystość, na kolor, czego to się zaraz nie zachciewa, popuścić dziurki w pasie, a pamiętać o sałatach i oliwie, omaścić jak się należy, bo Południe.

Komentarze