James Flora

James Flora

Autor, zmarł w 1998 (żył 84 lata)
Obserwuj
Urodzony 25 stycznia 1914 roku w USA (Bellefontaine)
Najbardziej znany ze swojej charakterystycznej i specyficznej okładki albumu dla RCA Victor i Columbia Records w latach 40. i 50. XX wieku, był również płodnym ilustratorem komercyjnym od lat 40. do 70.  Był także znakomitym artystą, który stworzył setki obrazów, rysunków, rycin i szkiców w ciągu swojego 84-letniego życia.
 Napisał i zilustrował siedemnaście książek dla młodzieży, w tym "The Fabulous Firework Family" (1955 r.). "Okropne opowieści dziadka", jego piętnasta książka, ukazała się w 1978 roku. 
 Skończył Akademię Sztuk Pięknych w Cincinnati, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, malarkę Jane Sinnicksen. Ponieważ pasjonował się muzyką - zwłaszcza jazzem i muzyką klasyczną - starał się o pracę w dziale graficznym wytwórni płytowej Columbia Records. Po otrzymaniu w roku 1942 pracy w wytwórni przeniósł się wraz z żoną do Connecticut Pracował dla Columbia Records przez osiem lat. Wiele jego projektów okładek płyt jazzowych stało się klasykami gatunku. 
 Publikował książki dla młodzieży - w sumie jedenaście - w wydawnictwie Harcourt Brace pod egidą legendarnej redaktorki literatury dziecięcej Margaret McElderry, z którą łączyła go relacja pełna ciepła i wzajemnego szacunku. Gdy w 1972 roku McElderry opuściła wydawnictwo, przenosząc się do Ateneum Books, zabrała ze sobą Florę. Ich współpraca zawodowa przyniosła kolejne sześć tytułów. Ostatnia książka Flory, "Grandpa’s Witched-Up Christmas", została opublikowana w 1982 roku. Po przejściu na emeryturę Jim Flora resztę życia poświęcił tworzeniu wielkiego katalogu malarstwa marynistycznego, a także szkiców, rysunków, portretów artystów jazzowych oraz drobiazgów związanych z życiem prywatnym.
 Flora zmarł w roku 1998, w wieku 83 lat, w swoim domu na Bell Island w Rowayton w stanie Connecticut. 
Kategorie
Dla dzieci , Baśnie

Książki

Okropne opowieści dziadka
Okropne opowieści dziadka
James Flora
"Okropne opowieści dziadka" to jedna z najbardziej cenionych i poszukiwanych książek Jamesa Flory, kultowego amerykańskiego ilustratora i autora. Pojawiają się w niej odrażające potwory, tańczące sz...

Komentarze

Cytaty James Flora

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl