Cytaty Weronika Marczuk

Dodaj cytat
Prawdą jest, że nie zawsze bogactwo oznacza patologię, jest sporo zamożnych ludzi biznesu, którzy próbują uczciwie pracować i dawać pracę innym.
Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że nie znajdzie się w Polsce żadna sieć supermarketów, która proponowałaby tak wysoki poziom obsługi, szeroki wybór produktów i estetycznie zaprojektowane wnętrza jak kilka znanych w Ukrainie.
Olbrzymie, piętrowe frachtowce, które żeglują po świecie, na przykład po Karaibach, w stolicy Ukrainy stoją przy brzegach jako biura, restauracje czy dyskoteki.
Dniepr miejscami jest tak szeroki, że nie widać drugiego brzegu, a tysiące nieregularnych wysp - to enklawy natury i rozrywki, są fenomenem na skalę światową.
Rozłożyste, jasne, plastyczne plaże, miejscami dzikie, to znów urządzone nie gorzej niż na Zanzibarze, w samej stolicy mogą pomieścić jednocześnie blisko milion ludzi.
Ukraińcy jadają arbuza z czarnym chlebem (tak, to smaczne, a nawet lecznicze) .
W Ukrainie zabronione jest posiadanie dwóch obywatelstw, jeśli przyjmuje się inne, trzeba zrzec się ukraińskiego; cudzoziemcy, przyjmując ukraińskie, mają dwa lata na zrzeczenie się dotychczasowego obywatelstwa lub rezygnacją z ukraińskiego.
Ktoś, kto patrzy z większego dystansu, może powiedzieć: "Polak i Ukrainiec są prawie tacy sami, dzielą ich zbyt małe różnice, by mogły się liczyć". Różnice jednak istnieją, spotykamy je na każdym kroku. Czasem są niewielkie, ale znaczące, czasem ogromne, ale szybko przyswajalne.
Przez 30 lat mieszkania tu, to właśnie polskie smaki oraz smaki Polski pozwoliły mi ją naprawdę poznać. I choć nieraz na tej drodze płakałam, bo nie miałam instrukcji "jak zrozumieć Polaków", to wiem, że pomocna dłoń potrafi czynić cuda.
W Polsce mieszka już około 1,5 miliona obywateli Ukrainy. Tak jak Polacy przez dekady budowali dobrobyt Niemiec, Skandynawii czy Wielkiej Brytanii, tak Ukraińcy pomagają Polsce w jej dynamicznym rozwoju.
Polacy tak naprawdę Ukrainy nie znają. Tymczasem jest to miejsce magiczne, którego mieszkańcy, jak niegdyś Polacy, walczą o dobra przyszłość. Nie jest to łatwa droga. Burzliwa historia, podziały i wrogie siły nie pomagają.
Słowiańska dusza, "dyżurna Ukrainka w Polsce" od lat przybliża Ukrainę Polakom, a rodakom na Wschodzie - Polskę. Urodzona w Kijowie, mieszka od 30 lat w Warszawie. Z sercem na dłoni wspiera dwie ojczyzny, choć to z Polską właśnie łączy ją najwięcej.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl