Szymon Wiesenthal

Szymon Wiesenthal

Autor, zmarł w 2005 (żył 96 lat) 2 czytelników
Obserwuj
10 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 31 grudnia 1908 roku na Ukrainie (Buczacz)
Żydowski działacz, inżynier architekt, dziennikarz i pisarz. Opublikował kilkanaście książek na temat wojny i Holocaustu. Zajmował się także muzyką.

W 1932 roku ukończył Politechnikę Praską. Po studiach zamieszkał we Lwowie, gdzie do wybuchu II wojny światowej prowadził własną firmę architektoniczną. 

Po zajęciu Lwowa przez sowietów dzięki łapówce wręczonej funkcjonariuszowi NKWD uratował siebie i swoją rodzinę przed deportacją na Syberię.

Po utworzeniu przez Niemców we Lwowie getta i obozu Janowskiego, w którym więziono głównie Żydów, Wiesenthal przez jakiś czas był więźniem tego obozu. Podczas  akcji likwidacji Żydów uratował się w obozie kolejowym, w którym pracował, w październiku 1943 roku, dzięki pomocy zastępcy dyrektora.

Przechodząc kolejno 6 obozów koncentracyjnych dotarł do obozu Mauthausen w Górnej Austrii. Tam 5 maja 1945 roku został uwolniony przez wojska amerykańskie. Wówczas za swój życiowy cel przyjął ściganie zbrodniarzy hitlerowskich.

Był współzałożycielem Jewish Historical Documentation Center, organizacji zajmującej się gromadzeniem dokumentacji, dotyczącej zbrodni i zbrodniarzy wojennych, zamkniętej w 1954 roku. Przyczynił się m.in. do wytropienia, schwytania i skazania (w 1960 roku) jednego z głównych organizatorów „rozwiązania kwestii żydowskiej”, oficera SS, Adolfa Eichmanna, a także Franza Stangla (komendanta obozów zagłady Treblinka i Sobibor). Jego działalność przyczyniła się do postawienia przed sądem ponad tysiąca zbrodniarzy nazistowskich.

Był przeciwnikiem polityki pomijania zbrodni popełnionych przez Żydów na Żydach, na rozkaz nazistów.

Kategorie
Biografia , Historia , Prawo

Książki (2)

Sortowanie:
Prawo, nie zemsta. Wspomnienia
Prawo, nie zemsta. Wspomnienia
Szymon Wiesenthal
10/10
Niezwykłe wspomnienia człowieka nazywanego "łowcą nazistów". Szymon Wiesenthal cudem ocalał z Holokaustu, lecz stracił w nim ponad osiemdziesięciu członków rodziny. Sam zdołał przeżyć getto i obozy...
Słonecznik
Słonecznik
Szymon Wiesenthal
Szymon Wiesenthal opowiada zdarzenie z 1942 roku, kiedy był więźniem obozu koncentracyjnego pod Lwowem. Pewnego dnia, wezwany do niemieckiego lazaretu, musiał wysłuchać zwierzeń umierającego esesmana....

Komentarze

Cytaty Szymon Wiesenthal

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl