Temat

Café Museum (audiobook) - patronat nakanapie.pl

Postów na stronie:
2011-09-18 10:18 #
Wydawnictwa Czarne i Roberta Makłowicza chyba nie trzeba Wam przedstawiać, ale należy wspomnieć, że nakanapie.pl objęło patronat nad audiobookiem "Cafe Museum".


Autorem książki i lektorem jest właśnie Robert Makłowicz, który tak pisze o sobie:
"Tak więc jestem i Grekiem, i Chińczykiem, cóż to komu może przeszkadzać? Choć polski mym ojczystym językiem, najbardziej lubię słyszeć wokół siebie także inne mowy. Cieszy mnie obecność w jednym miejscu świątyń różnych wyznań, a jeszcze bardziej raduje, gdy wszystkie są otwarte. Przekraczanie granic od dzieciństwa stanowiło mą ulubioną rozrywkę, a myśl o ich istnieniu jedno z najczęściej przywoływanych przekleństw. Gdy już sam mogłem decydować o miejscu własnego pobytu, a los sprawił, że granice stały się przekraczalne, podejmowałem nieraz wyprawy bez konkretnie określonego celu, byle tylko usłyszeć inny język, zjeść inny rodzaj zupy, spróbować innego alkoholu, zobaczyć inny krajobraz. By zobaczyć własne odbicie w innym lustrze. To konieczne, gdyż lustra potrafią kłamać, więc jeśli całe życie przeglądasz się w jednym, możesz do końca nie wiedzieć, jak naprawdę wyglądasz".

Co o książce sądzą znani Polacy?

Krzysztof Varga
"Przy lekturze tej książki towarzyszyło mi nieustające poczucie głodu; fizycznego głodu, wynikającego z obłędnych opisów jedzenia, jak i głodu wiedzy o świecie, który Makłowicz tu tak plastycznie kreśli. Czytając Café Museum, pragnąłem natychmiast zjeść te wszystkie opisane ze znawstwem i miłością potrawy, zaraz potem wypić wszystko, czego picie jest tu opisane, a jeszcze bardziej - natychmiast wsiąść do samochodu i pojechać w miejsca, które na łamach tej zbyt skromnej objętościowo książki wymienia Makłowicz. Ale to przecież nie jest książka kucharska ani podróżnicza, to jest książka o narodach, społeczeństwach i ich kulturach. Café Museum to, owszem, rzecz o łaknieniu i pragnieniu, ale nade wszystko wyprawa do tajemniczej krainy Mitteleuropy, która jest bardziej skomplikowana i niezwykła niż wszystkie kiedykolwiek wymyślone krainy. I z której pochodzimy my, Środkowoeuropejczycy. Bo tak naprawdę nie ma prawdziwych Polaków, prawdziwych Słowaków i Węgrów, tym bardziej prawdziwych Austriaków – są tylko prawdziwi Środkowoeuropejczycy. Tacy jak Robert Makłowicz".

Piotr Bikont
"Sybaryta Makłowicz opisuje podróż dookoła świata swych marzeń. Właściwie jest to opowieść o tęsknocie, niespełnialnej, bo to tęsknota za światem, który nie wróci, a zarazem za światem nigdy, siłą rzeczy, bezpośrednio niezaznanym, krajem wspomnień cudzych, więc mitycznym. Pokonując niezliczone przejścia graniczne, Makłowicz przekonuje nas żarliwie, że podróżuje wciąż po tej samej c.k. Europie. Szuka owej mitycznej jedności, ciesząc się jednocześnie wszelkimi przejawami odrębności kulturowej w każdej wielonarodowej wspólnocie. Na koniec zaś swej podróży wiodącej krętymi drogami, poznawszy wielu nowych przyjaciół, zakosztowawszy najsmakowitszych potraw i trunków, znajdzie swój nowy, prawdziwy, realny raj na ziemi - Dalmację".

Jan Nowicki
"Patrzę, czytam, słucham i chwilami odnoszę wrażenie, że mimo braku stosownych uprawnień, cała Polska zajmuje się głównie – polityką, futbolem oraz gotowaniem. Na tym tle zaś – Robert Makłowicz, gość z Krakowa, który zrozumiał starą prawdę, że przez żołądek dociera się nie tylko do serc, ale także do wiedzy o ludziach, krajach, geografii, historii. Robert ma to, że mówi mądrze i smacznie. Wielka sztuka!
Talent! Robert unika pretensji – to rzadkość. Czytając Makłowicza delektuję się smakami tego świata".

Audiobook ukaże się 29 września.
# 2011-09-18 10:18
{}
Odpowiedz
@patrylandia
@patrylandia
243 książki 1840 postów
2011-09-18 11:15 #
Fajnie, że lektorem będzie sam autor, jego głos stworzy odpowiedni klimat I podoba mi się to zdanie z lustrami:-) Ksiażkę planuję przeczytać, bo wersję papierową posiada moja teściowa ;-)
# 2011-09-18 11:15
{}
Odpowiedz
2011-09-29 09:59 #
Ale ten czas szybko leci. Dzisiaj mamy 29 września czyli dzień premiery audiobooka. Miłego słuchania i smacznego :-)
# 2011-09-29 09:59
{}
Odpowiedz
@patrylandia
@patrylandia
243 książki 1840 postów
2011-09-29 11:03 #
Moja teściowa powiedziała, że mi na razie nie pożyczy... czym ja jej podpadłam???? ;-)
# 2011-09-29 11:03
{}
Odpowiedz
2011-09-29 11:28 #
Niedobra teściowa ;-)

Posłuchaj sobie fragmentu audiobooka „Cafe Museum”
# 2011-09-29 11:28
{}
Odpowiedz
Odpowiedź
Grupa

Graciarnia

czyli miejsce do którego trafiają wszystkie stare i martwe tematy zaśmiecające inne grupy :)
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe