Temat

Nowa Fantastyka 04/2014 - Zapowiedź numeru

Postów na stronie:
2014-04-09 18:51 #


W kwietniowym numerze “Nowej Fantastyki” coś dla każdego.

Andrzej Miszczak
ŻOŁNIERZE PRZYSZŁOŚCI

W niedalekiej przyszłości będą istniały środki i technologie, które poprawią zdolności bojowe sił zbrojnych. Silniejsi, bardziej wytrzymali, odporni na stres, lepiej współpracujący w grupie… Tacy będą żołnierze przyszłości.
Umiejętności, teraz zdobywane w toku morderczych treningów, będą mogły zostać po prostu „wszczepione” lub uruchomione za pomocą elektrycznej stymulacji mózgu. Żołnierze będą mogli wykonywać zadania bojowe przez wiele dni bez jedzenia i snu. Jeśli wpadną w ręce wroga, okażą się wytrzymali na tortury, a gdy uda im się wyrwać oprawcom, nie dogoni ich nikt. Postępy neurologii, genetyki, farmakologii nie zostawiają nam wiele czasu, aby z takimi zmianami zacząć się oswajać.

Andrzej Kaczmarczyk
JAKA PIĘKNA KATASTROFA

Film nie musi być dobry, żeby widz dobrze się przy nim bawił. Przeciwnie – film absolutnie beznadziejny może dostarczyć nam więcej rozrywki, niż najlepsza komedia. Trzeba tylko właściwego nastawienia – każdy fan fantastyki powinien posiąść tę umiejętność, gdyż nasze poletko obfituje w tytuły „tak złe, że aż dobre”.
Z okazji Prima Aprilisu przygotowałem krótką listę kinematograficznych kuriozów. Pamiętajcie, że chodzi nie o najgorsze produkcje fantastyczne wszechczasów, a o te najbardziej komiczne całkiem nieumyślnie.

Wawrzyniec Podrzucki
OPERACJA „WIECZNOŚĆ”

Nie chcę osiągnąć nieśmiertelności poprzez swoje dzieła. Chcę ją osiągnąć nie umierając, powiedział kiedyś Woody Allen, a pod słowami tymi podpisałoby się zapewne całkiem sporo osób.
Myśl, że wszystko, czym jesteśmy, któregoś dnia tak po prostu się skończy i zgaśnie jak zdmuchnięta świeczka, wzbudza nasz głęboki, odruchowy sprzeciw. Fakt jednak pozostaje faktem, że ludzie od zawsze i bez wyjątku umierają. Cóż wobec tego począć? Można szukać pociechy w metafizyce, w koncepcji tymczasowego kruchego ciała i nieśmiertelnej duszy, a nawet oprzeć na tym cały fantastycznonaukowy cykl, jak to zrobił Peter F. Hamilton w „Dysfunkcji rzeczywistości”. Ale nas, współczesnych materialistów, takie rozwiązanie już nie satysfakcjonuje. Nie chcemy pośmiertnych obiecanek-cacanek w jakichś mgławicowych zaświatach, lecz żywota wiecznego w ciele jędrnym, młodym i najlepiej tym samym, które dostaliśmy od ojca i matki.

Aleksander Daukszewicz
LEGENDA O BŁĘDNYM RYCERZU

Wiele lat przed rebelią Roberta Baratheona, w czasach gdy panowanie dynastii Targaryenów wydawało się być wieczne, Siedem Królestw przemierzał pewien błędny rycerz wraz ze swoim giermkiem. I wszystko byłoby w tej historii zwyczajne, gdyby nie to, że żaden z nich nie był do końca tym, za kogo się podawał. Jeden z nich w przyszłości zasiadł na tronie, a obaj mieli przejść do legendy.

Ponadto w numerze:

- wywiady: z Kevinem Feige'em, szefem Marvel Studios oraz z Michałem Szolcem ze studia Sound Tropez;
- sześć opowiadań, a wśród nich “Machina sterowana zdalnie” - opowiadanie Scotta Lyncha, autora “Kłamstw Locke’a Lamory”
- wyniki plebiscytu Nagrody Czytelników “NF” 2013 oraz ogłoszenie laureatów Nagród “Nowej Fantastyki”
- felietony, zapowiedzi, recenzje, konkursy i inne stałe atrakcje

Zapraszamy do lektury!

POBIERZ FRAGMENT NF 04/2014

Spis treści NF 04/2014

PUBLICYSTYKA
2 ZAPOWIEDZI
3 ZASTRZYK PRZYSZŁOŚCI Mateusz Wielgosz
4 ŻOŁNIERZE PRZYSZŁOŚCI Andrzej Miszczak
7 ZNALEŹLIŚMY ZŁOTY ŚRODEK Wywiad z Kevinem Feige'em
8 JAKA PIĘKNA K ATASTROFA Andrzej Kaczmarczyk
10 OPERACJA „WIECZNOŚĆ” Wawrzyniec Podrzucki
12 FUNKY KOVAL BĘDZIE NASTĘPNY Wywiad z Michałem Szolcem
14 LEGENDA O BŁĘDNYM RYCERZU Aleksander Daukszewicz
16 KTO JEST KIM W „GRZE O TRON” – SEZON 4 Jerzy Rzymowski
63 OBRAZ, SŁOWO, ALZHEIMER, CZ .2 Maciej Parowski
71 NAGRODY CZYTELNIKÓW „NF” 2013 / NAGROD Y „NOWEJ FANTASTYKI” 2013
72 PAPIEROWA MAPA MYŚLI Rafał Kosik
73 CORAZ MNIEJSZE PODWÓRKO Peter Watts
78 WAMPIR I JEGO REŻY SER Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA
17 CÓRKA AEGIRA Łukasz Malinowski
27 PRZYPADKI GULIWERA KRUZOE Przemysław Zańko
36 CZYŚCIEC 3D Kazimierz Kyrcz Jr

PROZA ZAGRANICZNA
40 KZIDKA 1.0 Lillian Wheeler
44 MACHINA STEROWANA ZDALNIE Scott Lynch
58 STERTA PORWANYCH OBRAZÓW Sunny Moraine

RECENZJE
65 KSIĄŻKI 74 FILM 75 DVD 76 KOMIKS

POZYTYWNIE ODREALNIENI (04/2014)

Istnieją dwa rodzaje oderwania od rzeczywistości. Jeden polega na tym, że człowiek dużo lepiej odnajduje się w fantastycznych światach, niż w tym realnym. Nie zna nazwisk i stanowisk polityków ze świata i Polski, za to bez trudu wyrecytuje genealogię rodów Westeros, skład Małej Rady i kolejne zmiany układu sił w Siedmiu Królestwach. Sprawniej niż Moskwę, odszuka na mapie Minas Morgul i prędzej wymieni wszystkie krasnoludy zmierzające do Samotnej Góry, niż skład polskiej reprezentacji w piłkę nożną (tej chyba nawet Gandalf by nie pomógł).

Drugi rodzaj polega na tym, że człowiek widzi nasz, realny świat przez pryzmat jakiejś obsesyjnie wyznawanej ideologii i dąży do tego, żeby wyeliminować z niego wszystko, co stoi w sprzeczności z jego przekonaniami. Pragnie, by jego wymyślony świat stał się obiektywną rzeczywistością. Tak rodzą się fundamentalizmy, nacjonalizmy, totalitaryzmy. Tak dochodzi do wojen.

W bodajże najdłuższym fandomowym konflikcie – między fanami „Star Treka” a miłośnikami „Gwiezdnych wojen” – przez ponad trzy dekady nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych. Podobne spory najczęściej owocują crossoverami, w których spotykają się różne uniwersa. Sędzia Dredd przybywa do Gotham; Doktor i załoga USS „Enterprise” walczą ramię w ramię przeciw sojuszowi kolektywu Borg z Cybermenami; Buffy spotyka Draculę i tak dalej… Zamiast tracić, obie strony na tym zyskują. Ze zderzenia odmiennych wizji rodzi się nowa, wyjątkowa wartość.

Niestety, nasze „realium” częściej jest kształtowane przez ten drugi, toksyczny typ. Może dlatego, że zbyt łatwo ustępujemy takim ludziom pola i na rzecz wymyślonych światów spisujemy na straty nasz, w którym czujemy się bezsilni. A może również dlatego, że realiści często patrzą na fantastów z lekceważeniem. Warto w takich sytuacjach mieć na względzie jeden prosty fakt: fantastyka przewiduje zagrożenia – rzeczywistość je stwarza.

Zapraszam do lektury!
Jerzy Rzymowski

Informacja nadesłana przez wydawcę magazynu Nowa Fantastyka
# 2014-04-09 18:51
{}
Odpowiedz
@frodo
@frodo
2726 książek 2137 postów
2014-04-09 20:56 #
Dziś lektura tego numeru zakończona. Całkiem niezły.
# 2014-04-09 20:56
{}
Odpowiedz
@Fenrir
@Fenrir
385 postów
2014-04-09 22:04 #
# 2014-04-09 22:04
{}
Odpowiedz
@Aoi98
@Aoi98
54 książki 103 posty
2014-04-21 19:54 #
A ja mam takie pytanie: Gdzie można zakupić bądź przeczytać (np. w wersji online) ten magazyn?
# 2014-04-21 19:54
{}
Odpowiedz
Odpowiedź
Grupa

Książki

Wszystko o książkach
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe