Cena sławy
Konkurs

Konkurs książkowy - Cena sławy
KONKURS ROZWIĄZANY
Wasze odpowiedzi to jak zwykle całe mnóstwo ciekawych propozycji! Tym razem zdecydowaliśmy się nagrodzić: @Anna30, @mojra88, @melkart002, @Airain i @kerim.

Sława nie ma wyłącznie dobrych stron. Raz status celebryty pozwala wejść do najbardziej obleganej restauracji bez rezerwacji, a raz zmusza do opuszczania lokalu tylnymi drzwiami.

Jaka jest Twoim zdaniem najciekawsza książka, która pokazuje blaski i cienie sławy?

Pięć najciekawszych pomysłów nagrodzimy książką M.B. Morgan "Celebryta"!
Regulamin konkursu
Celebryta
2 wydania
Celebryta
"M.B. Morgan"
6.8/10

Kiedy Marcelina Cieszyńska dowiaduje się, że Daniel Milewicz, syn legendy polskiej telewizji kulinarnej, chce udzielić jej wywiadu, nie może uwierzyć w swoje szczęście. To może być materiał, który ot...

    Udział wzięli:
    @kerim @maciejek7 @SunaiConte @Airain @viki_zm @bethwithbooks @phd.joanna @melkart002 @specjalistka_od_slowa @Gosia @Anna30

Odpowiedzi

@Anna30
@Anna30 ponad 2 lata temu

Książką, która to dla mnie ukazała cienie i blaski sławy była ''Wariatka tańczy'' autorstwa Jarosława Szubrychta, Maryli Rodowicz. 

Osłoniła ona barwy życia zawodowego i prywatnego Maryli Rodowicz. Gdyby tak spojrzał na życie artystki z bliska to można stwierdzić, że ona potrafi tańczyć i dobrze się bawić przy muzyce. Z tego, co pamiętam tę książkę czytałam 2 razy. Cenę sławy ona też płaci za to, że bywała w trasach, z przyźni ze znanymi osobami.

Życie artysty nie należy do łatwych dopóki nie odczuje się tego poznając krok po kroku jej smaki.

Gdy powróciłam ponownie do przeczytania tej książki twórczość Maryli stała mi się bliska oraz osoby, z którymi się ona przyjażniła.

Lubię słuchać jej piosenek, a szczególnie jednej, która jest mi bliska - '' Ale to już było''.

Gdy ją Pani Maryla śpiewa to wówczas ta piosenka nabiera głębszego sensu i przypomina nam, jakie to życie jest naprawdę oberwując, go z perpektywy czasu.

 

@Gosia
@Gosia ponad 2 lata temu

Ania. Biografia Anny Przybylskiej Grzegorz Kubicki i Maciej Drzewicki

Jest to książka, która pozwala nam poznać aktorkę w nieco innym świetle. Pokazuje jej prywatne życie, pierwsze kroki ku sławie. Ania Przybylska była ciepłą i sympatyczną dziewczyną, która dała się lubić z ekranu, dlatego tak chętnie wszyscy sięgnęli po jej biografię. Ta książka pokazuje zarówno te cudowne momenty, jak również upadki, które w życiu zdarzają się niestety każdemu....

@specjalistka_od_slowa
@specjalistka_od_slowa ponad 2 lata temu

Dla mnie taką książką jest "Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie" - ukazująca blaski i cienie życia "polskiej Grety Garbo", piosenkarki, aktorki, tancerki, której życie było niezmiernie ciekawe, światowe, pełne sukcesów, ale też niewolne od trudności. Kobieta, córka krawcowej w latach 20. XX wieku nie mogła mieć łatwo, ale życie Hanki Ordonówny pokazuje, że wielki sukces jest możliwy mimo pochodzenia czy porażek na początku drogi. Sława sprawiła, że mężczyźni za Hanką szaleli, a hrabia Tyszkiewicz ozenił się z nią mimo sprzeciwu rodziny i konwenansów. Aktorstwo dla arystokracji nie było wtedy poważaną profesją. 

Rozpoznawalność nie była pozytywną cechą również w czasie wojny światowej. Jesienią 1939 roku zostałą aresztowana po spotkaniu z przedwojennym partnerem scenicznym, który jak się, okazało był konfidentem gestapo. Na szczęście została uwolniona i wyjechała do Wilna, tam jednak znów ją aresztowano i wywieziono do łagru w Uzbekistanie. 

Książkę polecam - nie tylko ze względu na ukazane w niej blaski i cienie sławy, ale też ze względu na postać bohaterki, której życie warto poznać.  

@melkart002
@melkart002 ponad 2 lata temu

Może to nietypowe, ale sądzę, że najlepiej ten fakt oddaje 'Portret Doriana Graya". To książka o tym, jak młodzieniec, piękny młodzieniec, dzięki swej urodzie staje się niezwykle popularny. Odkrywszy, iż jego życie zostało zaklęte w obrazie, daje się ponieść sławie, która zżera go, pochłania, skłania do czynienia najpodlejszych rzeczy, aby móc przekraczać kolejne granice. A wszystko po to, aby poczuć dreszcz emocji. Im bardziej zatraca się w rozpuście, wszelkiego rodzaju rozrywce, im bardziej jest pożądany, tym mniej jest szczęśliwy. A gdy w końcu znajduje coś, co mógłby naprawdę pokochać, uczucie niszczy go dosłownie i w przenośni. Kto nie czytał, nie zrozumie ani człowieka, jako takiego, ani człowieka sukcesu, który dał się pochłonąć własnemu i cudzemu złu.

@phd.joanna
@phd.joanna ponad 2 lata temu

"Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów" Marka Rybarczyka.

Z uwagi na wszechobecne media rodzinę Windsorów zna chyba każdy zjadacz chleba (tudzież humusu, pesto, golonki czy kiełków). Książka stanowi syntetyczne ujęcie historii najpopularniejszej rodziny królewskiej współczesnego świata, jest przeplatana ciekawostkami i anegdotami z życia na dworze. Ukazuje przepych, luksus, snobizm, egozytyczne podróże, wyrafiną kuchnię, tabuny służby i błyskawiczne spełnianie każdej, nawet najbardziej trącącej fanaberią, zachcianki - i te blaski sławy bombardują nasze zmysły niemal każdego dnia wzbudzając mieszankę zazdrości i podziwu.

Dziś wszyscy czujemy się mniej lub bardziej poturbowani obecną pandemią. Wyizolowani, ograniczani, pozbawiani części społecznych praw, poddawani rygorom obostrzeń, nakazom, zakazom… Tu nie wolno wyjść, tam pojechać, w ten sposób nie da się spędzić wolnego czasu… Jesteśmy samotni w świecie pełnym ludzi, epoce wielu kanałów potencjalnego kontaktu. Prof. Chazan powiedział, że to wersja demo świata bez szczepionek. Po tej książce ja powiem, że to wersja demo życia w rodzinie królewskiej. 

Nie przypominam sobie innej pozycji zestawiającej równie szokujące skarajności wynikające ze sławy, jej blaski i cienie zamknięte pomiędzy okładką.

@Airain
@Airain ponad 2 lata temu

Co się dzieje, gdy na całym świecie ludzie kojarzą twoją twarz? I to kojarzą właściwie z jednym? Co się dzieje, kiedy stajesz się postacią z cudzych marzeń, ucieleśnieniem fantazji i pragnień, również tych niezbyt przyzwoitych? A jeśli nie tylko jesteś sławna, ale sławni, ze wszystkimi tego konsekwencjami, są również twoi rodzice, to skutki mogą być.. różne.

Zabawnie, przekornie i boleśnie zarazem o cenie sławy opowiada "Księżniczka po przejściach" Carrie Fisher. Mówi o uwięzieniu we - wspaniałej, przyznajmy - roli księżniczki Lei, o fanach, o zmaganiach z kompleksami, uzależnieniami oraz dziedzictwem przekazanym jej przez rodziców, równie znanych i rozpoznawalnych, czyli Debbie Reynolds i Eddiego Fishera. Zwłaszcza Debbie miała na swą córkę wpływ ogromny i z pewnością nie zawsze pozytywny.

Czytając wpomnienia Carrie Fisher chichotałam, ale na myśl, że to nie fikcja, ogarniała mnie zgroza.

@viki_zm
@viki_zm ponad 2 lata temu

Przeczytałam wiele książek, które mniej lub bardziej wiążą się z tematem i pozwoliłyby mi odpowiedzieć na pytanie, ale wybrałam tą według mnie najbardziej wyjątkową. Chociaż przeczytałam ją już jakiś czas temu, do tej pory miło wspominam i często wracam do historii poszczególnych bohaterek.

Najciekawsza książka, którą czytałam traktująca o sławnych osobach to "Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice" napisana przez Joannę Kończak, a zilustrowana przez Karolinę Matyjaszkowicz. To wyjątkowa powieść z pięknymi ilustracjami skierowana do starszych nastolatków, ale na tyle uniwersalna, że spodoba się wielu dorosłym. Autorka przedstawia w niej 35 sylwetek mniej lub bardziej znanych inspirujących kobiet. To nie tylko życiorysy postaci, o których większość z nas już słyszała. To przede wszystkim mniej znane fakty z życia i ciekawostki z dziedzin, którymi zajmowały się opisywane kobiety. Autorka przedstawia problemy, z jakimi musiały się zmierzyć te sławne kobiety, ale także te dobre momenty z ich życia, kiedy o nich mówiono. Opisuje nie tylko ich dokonania, ale także to, jak tak naprawdę wyglądało ich życie z wszystkimi blaskami i cieniami. Nie zawsze było prosto, łatwo i przyjemnie, ale przezwyciężały trudności i to dzięki nim mamy przedszkola Montessori, wycieraczki samochodowe, czy nawet tak lubianą przez wiele kobiet małą czarną.

Książka ukazuje nie tylko blaski i cienie sławy kobiet, które w różny sposób zapisały się w naszej historii. To także pięknie zilustrowana pozycja, którą warto przeczytać z wielu względów. 

@bethwithbooks
@bethwithbooks ponad 2 lata temu

Moim kandydatem w tym przypadku jest książka "Na samą myśl o tobie", którą niedawno miałam przyjemność przeczytać. Główny bohater, Hayes jest jednym z członków sławnego brytyjskiego boysbandu. Za nim i za jego kolegami szaleją miliony nastolatek (a w pewnej części także ich matki), zatem w każdym miejscu na świecie, w jakie podróżują przy okazji tras koncertowych muszą zmierzyć się z rzeszą fanek, które błagają ich chociażby o zdjęcie. Taka adoracja do pewnego momentu wydaje się być przyjemna - gdy pojawiają się jednak nachalne psychofanki sytuacja zaczyna robić się niepokojąca. Pomimo niewielkiego średniego wieku wielbicielek zespołu chłopakom towarzyszą zawsze ochroniarze, którzy kontrolują sytuację. W przypadku związania się któregoś z nich z jakąkolwiek kobietą muszą liczyć się z hejtem - każda dziewczyna bowiem chciałaby znaleźć się na miejscu tej kobiety, a duża część fanek nie zamierza tego nawet ukrywać. Mimo to Hayes wiedzie szczęśliwe życie u boku przyjaciół, rodziny i ukochanych osób. Nie narzeka na brak pieniędzy czy zainteresowania ze strony płci przeciwnej. Sam musi dokonać wyboru, czy taka rozpoznawalność mu się podoba, czy jednak chciałby wrócić do większej prywatności.

@SunaiConte
@SunaiConte ponad 2 lata temu

Podczas wyboru książki miałam bardzo wielki dylemat. Nie wiedziałam którą wybrać. Jednak zdecydowałam się na książkę Borwina Bandelowa " O trudnym szczęściu bycia sławnym". Książka opisuje życie takich osób jak: Jimi Hendrix, Edith Piaf, Elvis Presley, Marylin Monroe oraz Michael Jackson a także wiele innych. Książka ukazuje blaski i cienie sławy.

Blaski sławy: popularność na skalę światową, rozpoznawalność, miłość fanów, dużo pieniędzy, mają wszystko na co mają ochotę.

Cienie sławy: opisywane są w książce takie zaburzenia jak borderline, narcyzm, ataki paniki, perwersje, anoreksja, bulimia, uzależnienia oraz wiele innych.

Książka ta pokazuje nam że pomimo tego iż celebryci mają wszystko cierpią bardziej niż normalnie ludzie. Zdaje nam się że jak ktoś jest bogaty to powinien być szczęśliwy bo ma wszystko. Jednak dzięki tej książce można ocenić w jak stopniu jest to prawda. Ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę jaka jest naprawdę cena sławy. Dlatego warto przeczytać tą książkę i samemu sprawić jak naprawdę jest.

@kerim
@kerim ponad 2 lata temu

Rynek wydawniczy obfituje w różnego rodzaju biografie czy zbiorcze opracowania, dotyczące sławnych ludzi, poczynając od zamierzchłych czasów, a kończąc na gwiazdkach znanych z tego, że są znane.

Dla mnie bardzo ciekawą pozycją, odmienną od grubych, obszernych woluminów są „Kwiatki Błogosławionego Jana Pawła II”, których pomysłodawcą był Jan Turnau (Wydawnictwo Znak, Kraków 2011).

Jest to zbiór historii – anegdot dotyczących Karola Wojtyły – Papieża Polaka, obecnie Świętego Kościoła Katolickiego. Trudno powiedzieć, że Jan Paweł II był celebrytą, gazetową sławą. Mógł być tak odbierany. Jednak jak na czasy, w których żył, Jego zachowanie było odmienne od utartych schematów w strukturach kościelnych. W Kwiatkach zawarte są ciekawe historie, ukazujące człowieka wyjątkowego, którego życie od najmłodszych lat nie było łatwe. W wesołych jak i też smutnych opowiastkach, można zauważyć blaski i cienie sławy w naszym ludzkim rozumieniu. Cienie to m.in.: ciężka sytuacja w czasie okresu wojennego, zmagania z represyjnym systemem państwowym, zamach, choroba-śmierć).
Zaś do blasków można zaliczyć: ogromna sympatia ludzka, możliwość wpływania na losy świata przez swoją działalność, wybór na Papieża.

Książeczka podzielona jest na etapy z życia: Świecki, Ksiądz, Biskup, Papież, pozwalające na szybkie odszukanie właściwego okresu z życia.

W historii Polski mało jest takich postaci, tak znanych wszystkim na świecie.

Kwiatki, mimo że wiele spraw przedstawiają bardzo luźno, mają tę zaletę, że czytelnik może z nich wyciągnąć wiele wniosków dla siebie, dla swojego życia.

Sławny Papież to nie tylko pomnikowa postać, ale też człowiek z krwi i kości. Obywatel Polski, Watykanu i świata, który
za naszego życia działał. Historyką, specjalnym instytucją należy zostawić badania, związane z działalnością Ojca Świętego. My Polacy, możemy się cieszyć, że z naszej pięknej ziemi, wypłynął na głębie człowiek niezwykły.

W dzisiejszych czasach, celebryci coraz częściej pojawiają się w mediach, tylko że w zdecydowanej większości przypadków, nie mają nic mądrego do powiedzenia. Niech słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II będą dla nich drogowskazem
w życiu: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali".

Blaski i cienie zawarte w powyższym dziele, są moimi skromnym zdaniem, ciekawą lekcją dla nas wszystkich, lubiących czytać!

:-)

 

@maciejek7
@maciejek7 ponad 2 lata temu

Czytałam wiele książek o celebrytach również, lecz w pamięci mam książkę  pod tytułem  "Księżniczka w blasku sławy i cieniu obsesji" Gaji Kołodziej. Opisuje ona o pracy w stacji telewizyjnej, Nadia bardzo ambitna i może trochę rozkapryszona dziewczyna, zostaje wyrzucona ze studiów i udało jej się znaleźć pracę w programie telewizyjnym, wygrała casting i została gwiazdą "księżniczką", bohaterką popularnej książki dla dzieci i serialu animowanego . Lecz cały ten jej sukces nie jest tak usłany różami jak się wydaje. Poznaje smak ciężkiej pracy, często gorzki, musi znosić niezbyt miłe niby żarty pracowników stacji, również obsesyjnego adoratora... i mimo wszystko ma się uśmiechać, być na pozór szczęśliwą, bo tego od niej wymagają i za to płacą.

Powieść ta pokazuje problem związany ze znalezieniem pracy przez młode, nie do końca wykształcone osoby oraz to, że trzeba często widzieć trochę więcej niz czubek własnego nosa, a sława nie jest tak piękna jak się wydaje. 

© 2007 - 2024 nakanapie.pl