Blankets. Pod śnieżną kołderką

Craig Thompson
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Blankets. Pod śnieżną kołderką
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

"Blankets" jest wielkim komiksem. Bynajmniej nie dlatego, że ma niemal 600 stron i waży ponad kilogram. Jest wielki, bo Craig Thompson rewelacyjnie opowiedział historię swojego dzieciństwa, swojej pierwszej miłości i swojej wiary. Opowiedział oczywiście nie wszystko i specyficznie, ale za to jak!

To komiks niezwykle precyzyjnie pomyślany, subtelnie opowiedziany, poruszający. Pozostaje po przeczytaniu, niczym historia z własnego dzieciństwa, z własnego życia, bo tak ludzka, że chce się ją przywłaszczyć, przeżyć samemu.

"Blankets" narracyjnie i rysunkowo płynie, czytelnik razem z nim. Trwają rozmowy, spotkania, wspólne chwile, rodzinne przypadki, pocałunki, spacer po śniegu, sztorm wokół łóżka... Świetne kadrowanie, bardzo sprawna, delikatna choć często gruba kreska. W tym komiksie jest życie, utrwalone ulotne chwile płyną prowadzone finezyjnie i kiedy nagle wszystko się kończy, chcemy więcej. Thompson potrafi pokazać życie tak, że jesteśmy w stanie świetnie się w nie wczuć, poznać, zatęsknić.
Data wydania: 2010-04-01
ISBN: 978-83-61081-41-8, 9788361081418
Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy
Stron: 592
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bankets

13.12.2021

"Maybe I'm sad about wanting you. I'm not too comfortable with wanting someone" ~~~ W ostatnim czasie bardzo polubiłam się z komiksami. Są świetną alternatywą do zwykłej prozy, a tak samo dokładnie jak ona mogą przedstawiać różne historie. "Blankets" Craiga Thompsona to powieść graficzna, która często przewijała się na książkowej stronie social me... Recenzja książki Blankets: Pod śnieżną kołderką

Moja opinia o książce

Opinie

@apo
2021-08-01
8 /10
Przeczytane

Autobiograficzny komiks o dorastaniu w ewangelickiej rodzinie. Widzimy tu dość surowe wychowanie, relacje z bratem (kto ma rodzeństwo, ten odnajdzie tam zachowania wspólne dla takich relacji) oraz z bardzo religijnymi rodzicami. Brak przyjaciół, wyalienowanie nie nastawiają nas w pierwszym momencie zbyt pozytywnie do bohatera. Ale z każdą stroną można odnaleźć coś z własnego dzieciństwa i okresu dorastania. Bohater ma swoją odskocznie - rysuje. Tworzy własne światy. Widzimy też jego pierwsze zauroczenie i miłość. Uczucie opisane i narysowane jest w subtelny, delikatny sposób. Widzimy tą niepewność, rozedrganie i nadzieję, że uda się stworzyć coś pięknego.

Komiks został wielokrotnie nagradzany. Nie dziwie się. Jest świetny.

Mamy tu naprawdę dobrą i oszczędną kreskę. Taka mnie urzeka ostatnimi czasy. Jako, że komiks jest autobiograficzny jego treść dotyka nas bardziej. Jest bardzo intymny i bezpośredni. Dzięki temu łatwiej nam zrozumieć wpływ dzieciństwa i okresu dorastania na rozwój naszego bohatera i podejmowanego przez niego decyzje. Wielowątkowość nadaje publikacji mocno refleksyjny rys. Pełno tu też ciszy, śniegu i liryzmu. Kryzys wiary przeplatany jest z opowieściami o relacjach z bratem lub spotkaniach z dziewczyną marzeń.

Wart czytania i oglądania. A potem pomyślmy nad nim i jego przesłaniem.


Opinia o komiksie ukazała się na moim blogu.

| link |
@meandmybookzpl
2021-01-08
8 /10
Przeczytane

Craig Thompson stworzył historię opartą na osobistych przeżyciach. Wspomina swoje dzieciństwo w ewangelickiej rodzinie, relacje z młodszym bratem, ciężkie, szkolne czasy i pierwszą miłość. Wszystko to, zostało przedstawione w dosyć intymny sposób, dzięki czemu z bliska przyglądamy się odczuciom chłopca, który dojrzewa i powoli wchodzi w dorosłość. Poznajemy jego wyrzuty sumienia, problemy z wiarą, dylematy życiowe i stopniową przemianę. Autor ukazał jak szara, nieidealna codzienność wpływa na kształtowanie się naszej tożsamości. Postać wrażliwego chłopca, który walczy z trudami życia i religią, będącą częstą karą, zachęca do refleksji nad własnymi przeżyciami. Otwiera także oczy na małe rzeczy, które warto doceniać każdego, kolejnego dnia. Nieprzeciętne ilustracje cieszą oko czytelnika i w doskonały sposób oddają emocje bohaterów. Jak dla mnie wszystko doskonale współgra, tworząc całość z którą warto się zapoznać.

| link |
@Gabriela_Deda
2022-06-22
9 /10
Przeczytane

Videorecenzja:

| link |
@cafeetlivre
2021-12-13
7 /10
Przeczytane
@polokokta
2019-11-18
7 /10
Komiks
@gwell
2010-07-13
10 /10
Przeczytane
@deadbishop
2010-05-09
10 /10
Przeczytane słowem i kreską
NA
2009-10-19
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Blankets. Pod śnieżną kołderką. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl