Czego uczą nas umarli. Patolog na tropie zagadek historii

Philippe Charlier
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Czego uczą nas umarli. Patolog na tropie zagadek historii
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Czy człowiek prehistoryczny mógł być dobrym chirurgiem?
Jak w starożytności traktowano chorych psychicznie?
Co rzeczywiście stało się z sercem Ryszarda Lwie Serce?
Philippe Charlier z pasją godną Indiany Jonesa tropi zagadki przeszłości, badając szczątki zmarłych – wielkich bohaterów i zwykłych ludzi. Wnioski, do których dochodzi, zaskakują, a często również szokują. Dzięki dociekliwości Charliera możemy poznać sekrety świętych, wielkich królów, ich życiowych towarzyszek czy ludzi, którzy powszechnie byli uznawani za zwyrodnialców. To pełna pasji i zaangażowania, rozbudzająca wyobraźnię, a czasami mrożąca krew żyłach opowieść, w której autor oddaje głos umarłym. Ta książka pokazuje historię od zupełnie innej strony, pozwalając jednocześnie dogłębnie poznać fascynujący warsztat jednego z najwybitniejszych współczesnych patologów.
Najsłynniejszy sądowy szpieg Francji! „The New York Times”
Najlepszy detektyw wszechczasów! „Die Zeit”
Spowiednik umarłych! „Le Monde”
Tytuł oryginalny: Quand la science explore l’histoire
Data wydania: 2015-10-21
ISBN: 978-83-64647-93-2, 9788364647932
Wydawnictwo: Esprit
Kategoria: Historia
Stron: 272
dodana przez: kazal_ka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Czego uczą nas umarli. Patolog na tropie zagadek historii nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2019-11-20
6 /10
Przeczytane Medycyna sądowa/kryminalistyka Mam w domu 📚

Antropologia i archeoantropologia to fascynujące działy nauki. Gdy zauważyłam gdzieś książkę "Czego uczą nas umarli. Patolog na tropie zagadek historii." nie mogłam doczekać się, kiedy dorwę ją w swoje łapki. Po jej zdobyciu zabrałam się za czytanie z wielkim zapałem, spodziewając się wciągającej opowieści w stylu Thorwalda. Niestety, Thorwald jest tylko jeden.

Philippe Charlier jest sławnym francuskim paleopatologiem, archeologiem i antropologiem kultury. Tworząc swoją książkę nie potrafił jednak przekazać swojej ogromnej wiedzy tak, że czytelnik nie będzie się mógł oderwać od czytania. Wiem, że opisane przypadki są tak wiekowe, że ciężko zdobyć o nich materiały, ale rozdziały były stanowczo za krótkie! Niektóre z nich mają tylko dwie strony i to wielką czcionką. Szkoda, bo gdyby autor poświęcił więcej czasu i szerzej przedstawił dany temat, albo chociaż opisał dokładniej przeprowadzone badania i stosowane metody, byłabym bardziej zadowolona z lektury.

Ja jestem nieusatysfakcjonowana, ale jak już wspominałam - liczyłam na książkę na poziomie Thorwalda, a to bardzo wysoko postawiona poprzeczka. Miałam dać trochę niższą ocenę, ale biorąc pod uwagę fakt, że książka dotyczy spraw często sprzed wielu stuleci, oceniam ją ostatecznie jako dobrą.

× 3 | link |
@mhennels
2022-11-10
7 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

Właściwie książka Charliera to zbiór jego „notatek” na temat różnych badań. Patolog, który śledzi historie, zbierając różne dane dotyczące niezliczonej ilości ciał. Rozdziały są czasami bardzo krótkie, po stronę i dwie. Czasami dosyć długie, uwzględniające np. fragmenty z pamiętników. Całościowo, bardzo ciekawa książka, aczkolwiek nieco w tej sytuacji skacząca od roku do roku. Autor zaczyna przed starożytnością, kończąc na XIX wieku, a książka ma w końcu około 250 stron. Łatwo zgadnąć, że niektóre rozdziały zostały potraktowane powierzchownie. Temat bardzo ciekawy i dający podstawowy ogląd na antropologię, medycynę, archeologię i patologie.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Czego uczą nas umarli. Patolog na tropie zagadek historii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl