Dobrobyt bez wzrostu : ekonomia dla planety o ograniczonych możliwościach

Tim Jackson
Książka Dobrobyt bez wzrostu : ekonomia dla planety o ograniczonych możliwościach
Książka Dobrobyt bez wzrostu : ekonomia dla planety o ograniczonych możliwościach
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Nasza planeta, której zasoby haniebnie uszczupliliśmy, po prostu nie udźwignie dalszego „postępu” cywilizacyjnego definiowanego jako bogacenie się narodów. Pogoń za wzrostem gospodarczym to groźna utopia polityczna. Jak przekonuje Tim Jackson, profesor ekonomii i badań nad zrównoważonym rozwojem na Uniwersytecie w Surrey w Wielkiej Brytanii, dalsze stymulowanie wzrostu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Kapitalizm rosnących długów i hiperkonsumpcji musi zostać rozmontowany. Wymagają tego dwa najpoważniejsze wyzwania polityczne XXI wieku: zmiana klimatyczna (a szerzej – ryzyko ekologiczne) oraz kryzysy finansowe świadczące o niestabilności rynków finansowych. Narastanie globalnych nierówności ekonomicznych oraz zadłużenie ekologiczne ludzkości muszą być wreszcie wzięte pod uwagę. Potrzebujemy poważnej alternatywy myślowej wobec wskaźnika wzrostu PKB. Jackson proponuje w swej książce pojecie dobrobytu (ang. „prosperity”) – rozumianego jako zdolność do rozwoju. Dobrobyt zakłada możliwość cieszenia się szacunkiem równych sobie, podejmowania działań uznawanych za sensowne, wchodzenia w relacje z innymi oraz wykonywania pracy dającej satysfakcję. Jakie warunki kulturowe i ekonomiczne mogłyby sprzyjać społeczeństwu dobrobytu? Książka przedstawia fascynującą odpowiedź na to pytanie.  
Tytuł oryginalny: Prosperity without growth
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-231-3347-6, 9788323133476
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Seria: POLITYKA W KULTURZE
Stron: 294
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dobrobyt bez wzrostu : ekonomia dla planety o ograniczonych możliwościach nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Dobrobyt bez wzrostu : ekonomia dla planety o ograniczonych możliwościach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}