Opinia na temat książki Dziecko

@katala @katala · 2019-11-18 19:30:48
Trup się ściele Zwykłe ludzkie życie 2018
Po raz kolejny mogę powiedzieć, że nie tego się spodziewałam. Tym razem, to bardzo miłe zaskoczenie, niespodziewane i nieoczekiwane, bo książka wpadła w moje ręce niemal przypadkiem. Jednak, po jej lekturze, już całkiem nie przypadkiem zamówiłam drugą książkę autorki.
Dziecko to jedno początkowe zdarzenie, które zmienia życie pięciu kobiet – matki, która niepogodzona ze swoim wiekiem i przeszłością nadal chce brać życie pełnymi garściami, jej córki, która żyje w cieniu zdarzeń z młodości, starszej kobiety, która przez lata nie może pogodzić się z utratą dziecka, reporterki gnającej w poszukiwaniu sensacji, ale nie tylko. Bo w książce pojawia się wiele innych kobiet, bo one tutaj wiodą prym.
Znalezienie szkieletu malutkiego dziecka na placu budowy, staje się dla nich sygnałem do działania. Do rozrachunku, do nadziei na wyjaśnienie przeszłości, do walki o normalność i nowe życie nawet kiedy przed nimi mniej niż za nimi. Świetnie poprowadzona narracja, kamera umieszczona na ramieniu każdej z kobiet w rozdziale jej poświęconym. Mieszanina przeszłości, teraźniejszości, wspomnienia i rozważania, wplatanie życia codziennego sprawiają, że książka zachowuje rozdziałową odmienność. Odmienność dla czytelnika, która dodatkowo sprawia, że czekamy na moment połączenia wszystkich sznurków, sprawienia, że ta odmienność stanie się jednością.
Nawet nic chcę wyobrażać sobie, co każda z tych kobiet musiała przeżyć, choć ich historie są tak plastyczne, pełne emocji, że trudno nie być blisko przeszłych wydarzeń. Trudno nie wczuwać się w ich rolę, nie przeżywać podjętych przez bohaterki decyzji. I trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że im mniej wrażliwości, im bardziej człowiek skoncentrowany jest na sobie, na swoich potrzebach, tym łatwiej mu w życiu. Smutne to, ale w przypadku tej książki boleśnie prawdziwe.
Książka pochłonęła mnie całkowicie. Ciężko mi było oderwać się od krótkich rozdzialików, od historii opowiadanej przez kobiety. Pierwsza połowa znacznie spokojniejsza ustępuje drugiej części, gdzie akcja przyspiesza, a bohaterki podejmują kluczowe decyzje, które prowadzą do wyjaśnienia zagadki Dziecka.
Jak dla mnie to bardzo piękna opowieść o życiu kobiet z przeszłością. Nie kryminał z lejącą się wiadrami krwią, ale spokojnie opowiedziana historia, która dla niejednego czytelnika może być bardziej przerażająca niż te przysłowiowe wiadra.
Bardzo polecam. Bardzo warto.
Ocena:
× 4 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Dziecko
2 wydania
Dziecko
Fiona Barton
6.9/10
Cykl: Kate Waters, tom 2
Seria: Thriller psychologiczny

Pasjonujący thriller psychologiczny, który pokazuje, jak szokująca prawda może kryć się za gazetowymi nagłówkami… Kiedy w wieczornej gazecie ukazuje się krótka informacja o tragedii sprzed lat...

Komentarze

Pozostałe opinie

''Osobiście Jude uważała, że prawda jest wybitnie przereklamowana. Dla każdego człowieka może przecież oznaczać coś innego, tłumaczyła Emmie'' Nie czytałam '' Wdowy '', pierwszej chwalonej powieści ...

Za zapoznanie się z treścią książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca. Wszystko zaczęło się od kilku zdań w gazecie: „Znaleziono ciało niemowlęcia. Na placu budowy w Woolwich wykopano szkielet małego...

Ciekawa i trzymająca w napięciu - przyjemna lektura na popołudnie.

Emma, Jude, Angela - trzy kobiety a między nimi dociekliwa dziennikarka Kate, która jak nikt inny potrafi zdobyć zaufanie, co powoduje, że nikt nie oprze się przed "spowiedzią" w Jej obecności... Każ...

@Ewelina229@Ewelina229
© 2007 - 2024 nakanapie.pl