Dziewczynka z listy Schindlera. Oczami dziecka

Stella Müller-Madej
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dziewczynka z listy Schindlera. Oczami dziecka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

 Proponujemy czytelnikom książkę szczególną - zapis przeżyć dziewczynki, której przyszło dorastać w okrutnych czasach zagłady.

Zamożna zasymilowana rodzina Müllerów z niespełna dziesięcioletnią Stellą i czternastoletnim Adamem w 1940 roku zamknięta została w krakowskim getcie, którego mury otaczały wrogi, obcy świat, szczególnie obcy i ponury dla dziecka. Jeszcze bardziej obcy i złowrogi okazał się świat wyznaczonego zasiekami z drutu kolczastego obozu w Płaszowie, a potem jeszcze gorszy w Brzezince. Müllerowie ocaleli dzięki staraniom Oskara Schindlera, Niemca w mundurze NSDAP, postaci, która w momencie pisania tej książki była w Polsce mało znana.

Ta książka jest wstrząsającą opowieścią o zderzeniu beztroskiego, szczęśliwego dzieciństwa z nieludzkim światem wojny, brunatnych mundurów, getta, obozów, o dojrzewaniu w cieniu śmierci.

Wydarzenia znaczące i błahe epizody, wrażenia i obserwacje przedstawiła Autorka w ujmująco szczery sposób, a przy tym z dużym talentem literackim. Głęboka wrażliwość, dziecięca naiwność, a jednocześnie przedwczesna dojrzałość i bagaż tragicznych doświadczeń sprawiły, że jej relacja jest więcej niż dokumentem i z pewnością głęboko zapadnie w pamięć Czytelników.

[Polska Fundacja Kulturalna, 1998 
Data wydania: 2001
ISBN: 83-7271-106-2, 8372711062
Wydawnictwo: NAP
Nagrody: Krakowska Książka Miesiąca (Zwycięzca)
Kategoria: Biografia
Stron: 249
dodana przez: Sargento_Garcia

Autor

Stella Müller-Madej Stella Müller-Madej
Urodzona 5 lutego 1930 roku w Polsce (Kraków)
Stella Müller-Madej – ocalona z Holocaustu przez Oskara Schindlera, autorka wspomnień. Urodziła się w Krakowie w zasymilowanej, zamożnej rodzinie żydowskiej, jako córka Zygmunta Müllera (1902–1982) i Berty z domu Bleiweis (1905–1985). Jej ojciec pr...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dziewczynka z listy Schindlera. Oczami dziecka aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Sargento_Garcia
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane literatura faktu Historia biografia

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wstrząsająca relacja lat wojny i okupacji a w szczególności życia żydów przedstawiona z punktu widzenia dziecka. Stella ma 12 lat więc z jednej strony jest jeszcze dzieckiem a z drugiej osobą która już zaczyna rozumieć i analizować otaczający ja świat. Czytając książkę możemy zaobserwować jak mocno zmienia się delikatna psychika dziecka i jak otaczający horror odciska swoje trwałe piętno na życiu i losach bohaterki.

Polecam koniecznie w połączeniu z "Listą Schindlera" Thomasa Keneally-ego

{}× 7 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczynka z listy Schindlera. Oczami dziecka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl