Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata

Jürgen Osterhammel ...
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W czerwcu 2006 r. w australijskim ogrodzie zoologicznym dokonała żywota żółwica Harriet, która w 1835 r. na wyspach Galapagos poznała młodego badacza natury Karola Darwina. Nie ma już zatem wśród żywych nikogo, kto pamiętałby chińskie powstanie bokserów czy wojnę burską w Afryce. Nikt nie pamięta świata bez żarówki, karabinu, automobilu, kinematografu, techniki rentgenowskiej. Nie ma też książki, która przedstawiałaby panoramę XIX wieku z taką wnikliwością, rozmachem i pasją, jak dzieło Osterhammela. Na jej kartach rewolucje, wojny napoleońskie, Pax Britannica, Dziki Zachód czy dominacja i arogancja Europy ukazane są z niezwykłą mocą i plastycznością. Autor z pasją opisuje osiągnięcia epoki industrializacji: maszynowe przyspieszenie, ruchy emancypacyjne czy triumfalny pochód filmu, ale też jej upiory: krwawe wojny, 16-godzinny dzień pracy, anarchię w rachubie czasu czy komercyjne wystawianie na widok publiczny tzw. osobliwych ludzi. Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata to nie tylko wybitna praca historyczna, ale przede wszystkim wciągająca lektura, od której trudno się oderwać.
Tytuł oryginalny: Die Verwandlung der Welt. Eine Geschichte des 19. Jahrhunderts
Data wydania: 2020-10-28
ISBN: 978-83-66570-57-3, 9788366570573
Wydawnictwo: Poznańskie
Kategoria: Historia
Stron: 1232
dodana przez: Asamitt
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka dla prawdziwych fascynatów tej niezwykłej epoki!

16.04.2021

Dałam radę! Choć nie ma się czym chwalić, bo lektura książki „Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata” Jurgena Osterhammela zajęła mi dobre kilka tygodni. Pewnie mogłam szybciej uporać się z tą cegiełką, ale nie chciałam czytać „po łebkach”, odpuszczając sobie głębsze zrozumienie serwowanych tematów. Zależało mi, by wyciągnąć z niej jak najwięcej... Recenzja książki Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2020-05-27
8 /10
Przeczytane Posiadam Historia_2

Niebezpieczeństwo czytania solidnych objętościowo książek faktu tkwi w niemożliwości ustalenia, czy okażą się lekturami wartymi poświęconego im czasu. Fachowe nagrody przyznawane książce i powszechne chwalenie autora za nowatorstwo ujęcia historii, to znaki rozpoznawcze "Historii XIX wieku. Przeobrażenie świata" pióra Jürgena Osterhammela. Wspomniane ryzyko w tym przypadku okazało się absolutnie bezpodstawne. Opiniowana monografia staje się już chyba lekturą obowiązkową dla poszukujących XIX-wiecznych źródeł współczesności czy pogłębionej panoramy charakteryzującej epokę kolonializmu, podaną kompleksowo i nowocześnie, z wykorzystaniem najaktualniejszych opracowań. Zastosowana tu technika wielkiej narracji zredukowała daty do minimum, pozbawiła tekst podręcznikowej konstrukcji z dominującym w niej opisem następstw zjawisk w reżimie chronologii i skupiła się na rozpatrzeniu globalnych tematów. Krótko - książka bardzo dobra, a byłaby dla mnie wybitna, gdyby nie dwa 'ALE', o których napiszę na końcu.

Już we wstępie Osterhammel pokazuje, jakiego typu ofertą tematyczną jest jego praca. Dominuje w niej optyka społeczna (rozumiana, jako habitat ludzki), gospodarcza i polityczna w szerokim syntetycznym ujęciu porównawczym. Właśnie to wydobywanie różnic i podobieństw zjawisk, jest dla mnie najmocniejszą i najatrakcyjniejszą warstwą tekstu. Chodzi zarówno o zestawienie cech kontynuacji czy różnic z wiekiem XVIII-tym i trwania zjawisk i ich zanik w wieku XX-tym, jak i o dys...

× 5 | Komentarze (3) | link |
@StartYourDayWithBooks
2021-04-16
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl