Kronika poznańskich pisarzy miejskich

Kronika poznańskich pisarzy miejskich
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Dwa dni i dwie noce miasto świętowało zwycięstwo waleniem z armat, hukiem wystrzałów, śpiewem Te Deum i innymi uroczystościami - tak w 1514 r. uczczono w Poznaniu zwycięstwo Zygmunta Starego pod Orszą, o którym sam król powiadomił listownie radę miejską. Zupełnie inny nastrój panował w mieście w 1541 r., gdy nikt nie miał niczego innego na ustach, jak tylko śmierć, bowiem z powodu szalejącej zarazy skoro tylko wstawał świt, zanoszono śpiew Libera me, a ze wszystkich zaułków całymi dniami znoszono zmarłych. Takich i wielu innych ciekawych wiadomości z życia dawnego Poznania dostarcza siódma książka z serii Kronik Staropolskich - Kronika pisarzy miejskich. Tom zawiera zapiski urzędników z okresu od końca XIV do połowy XVII wieku. Obok ""służbowych"" notatek i aktów wydawanych przez rajców, pisarze zamieszczali krótkie informacje o ważnych wydarzeniach bieżących. Kronika ta jest więc dziełem ponad 30 autorów, z których najstarszy żył prawie 400 lat wcześniej od najmłodszego i stanowi niezwykłą mozaikę, relacjonując obok wielkich uroczystości czy klęsk także takie wydarzenia, jak to, że w andrzejki 1504 r. przed katedrą szlachcic Gostyński zabił rajcę Macieja, złotnika, który uwiódł mu żonę czy spór między rzeźnikami a radą, z powodu którego na Wielkanoc 1541 r. brak było mięsa i wielu poznaniaków musiało spożywać potrawy wielkopostne."
ISBN: 978-83-89525-86-4, 9788389525864
Wydawnictwo: Miejskie

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kronika poznańskich pisarzy miejskich? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Kronika poznańskich pisarzy miejskich. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl