Kronika Zboru Ewangelickiego Krakowskiego

Wojciech Węgierski
Kronika Zboru Ewangelickiego Krakowskiego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Kronika zboru ewangelickiego krakowskiego ks. Wojciecha Węgierskiego nie jest dziełem nadzwyczaj obszernym, jednakże budzi uzasadnione zainteresowanie badaczy dziejów polskiego protestantyzmu. Choć wąskim, bo ograniczonym zaledwie do historii jednego zboru, ujęciem tematyki nie dorównuje współczesnym sobie siedemnastowiecznym syntezom dziejów poszczególnych konfesji czy szerzej jeszcze całości reformacji w Rzeczypospolitej, posiada swój szczególny walor. W znacznej swej części kronika jest bowiem dziełem bezpośredniego świadka opisywanych zdarzeń. Dzieło Węgierskiego jest także rzadkim przykładem kroniki opisującej dzieje lokalnej społeczności ewangelickiej na ziemiach polskich. Oprócz niej drukiem wydane zostały do tej pory nieco późniejsze niemieckojęzyczne kroniki dotyczące zborów w Poznaniu oraz w Białej. Kronika krakowska góruje nad nimi nie tylko większą objętością tekstu, ale również tym, że obejmuje szerszy zakres chronologiczny i jest od poprzednich starsza. Istotnym walorem
Kroniki zboru krakowskiego jest również ustalone autorstwo, odnoszące się do postaci dobrze znanej i odgrywającej istotną rolę w dziejach protestantyzmu XVII w.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-926407-0-7, 9788392640707
Wydawnictwo: WiR PARTNER

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Kronika Zboru Ewangelickiego Krakowskiego nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Kronika Zboru Ewangelickiego Krakowskiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl