Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt

Martin Durrani, Liz Kalaugher
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Dlaczego zwierzęta są mądrzejsze od naukowców? Zwierzęta, aby przeżyć, muszą liczyć na swoje ciało, zmysły, spryt, swoich partnerów i członków stada, ale przede wszystkim na naukę. Od gęsto owłosionych kotów i psów po bezwłose homary czy kałamarnice – fizykę wykorzystują wszystkie stworzenia. Węgorz zabijał kraba za pomocą prądu znacznie wcześniej, niż wynaleziono paralizator. Słoń wyczuwał niebezpieczeństwo, odbierając wibrującje poduszkami u stóp, zanim stworzono aparat słuchowy. Jak kotu udaje się pokonać grawitację?Dlaczego węże udają wężyce, a ssaki sikają 21 sekund? Po co reniferom światło ultrafioletowe przy poszukiwaniu jedzenia? To jedyna książka, dzięki której poznasz sztuczki i przekręty zwierząt oraz zrozumiesz ich zachowanie w walce o przetrwanie. Odkryj świat pełen naukowych praw i eksperymentów, o których badacze nie mieli wcześniej pojęcia. To cudowna, mądra, dzika i naukowa podróż po świecie zwierząt. Martin Durrani i Liz Kalaugher – fizyk z uniwersytetu w Cambridge i zoolożka z Oksfordu. To przede wszystkim zgrany dziennikarski duet, który w przystępny i pasjonujący sposób pokazuje zwierzęcą biomechanikę
Data wydania: 2017-09-27
ISBN: 978-83-240-4959-2, 9788324049592
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Reportaż
Stron: 384

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane E-book Posiadam Biologia_medycyna_2 Fizyka_1

Pełniejsze zrozumienie jak działa przyroda jest najlepszą drogą do pogłębiana własnej fascynacji jej elementami. Autorzy opiniowanej książki, zoolożka Liz Kalaugher i fizyk Matin Durrani uznali, że warto o tym napisać coś na poziomie popularnym łącząc dwa światy nauki - biologię i fizykę.

"Kudłatą naukę. Mądrość w świecie zwierząt" można podsumować, że jest realizacją truizmu (przynajmniej dla mnie) - to, co się dzieje w świecie, ma swoje przyczyny w fizyce oraz ograniczeniach i możliwościach, które nakładają jej prawa na ten świat. To nie znaczy jednak, że wyjaśnia ona dowolny proces, a przynajmniej, że wszystko da się zredukować do tej nauki. Przyroda charakteryzuje się złożonością wymagającą wielostronnego opisu zjawisk i używania różnego języka. Zresztą autorzy w posłowiu o tym piszą dość jednoznacznie. Stąd cały kłopot w pojęciu i opisaniu świata, tak do końca. Z reguły bardzo trudno dokonać izolacji pewnych zaobserwowano zachowań od innych zaburzeń, czasem samo ustalenie, co z czego wynika, a co jest współwystępowaniem, wymaga wielu lat doświadczeń.

Książka wydaje się zmierzać w innym kierunku, niż narracja uprawiana przez Wohllebena i jego duchowość, rozumiana chyba przez samego autora, jako kluczowe wyjaśnienie zachowań bytów przyrodniczych, łączoną z intencjonalnością i antropomorfizacjami. Czemu żółwie wracają na tę samą plażę po latach i tysiącach przebytych mil, jak pszczoły informują gniazdo o lokalizacji ciekawego miejsca na kolejne loty po ...

| link |
CA
2019-11-08
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl