Max Stirner. Jednostka, Społeczeństwo, Państwo

Maciej Chmieliński
Książka Max Stirner. Jednostka, Społeczeństwo, Państwo
Książka Max Stirner. Jednostka, Społeczeństwo, Państwo
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Max Stirner jest postacią legendarną, lecz jego filozofia - bardzo często symplifikowana i niesłusznie sprowadzana do najbardziej prymitywnej postaci hedonizmu - jest słabo znana. Jedynie - model jednostki obecny w głównym dziele Stirnera - jest powszechnie postrzegany jako sztandarowy przykład projektu istoty społecznie niezakorzenionej lub też radykalnie wykorzenionej z wszelkiej wspólnoty wartości. Sprzyja temu nihilistyczna retoryka samego Stirnera, której sztandarowym przykładem może być motto jego głównego dzieła pt. "Jedyny i jego własnośc". Brzmi ono: "Ich hab' mein Sach auf Nichts gestellt", co tłumaczy się: "ufundowałem swoją sprawę na nicości". Ponieważ fundamentem koncepcji Stirnera jest jednostka, przy literalnej interpretacji tego hasła otrzymujemy "klasycznie" nihilistyczne założenie, zgodnie z którym "ja" jest "nicością", a projekt Stirnera projektem podmiotu całkowicie pozbawionego jakiejkolwiek stałej i ogólnej treści. Czy jednak "Jedyny" Stirnera rzeczywiście stanowi podmiot całkowicie pozbawiony esencji i asubstancjalny  
Data wydania: 2006
ISBN: 83-7188-857-0, 8371888570
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Cykl: Societas, tom 3
Kategoria: Filozofia
Stron: 270

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Max Stirner. Jednostka, Społeczeństwo, Państwo aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Max Stirner. Jednostka, Społeczeństwo, Państwo. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}