Mussolini. Butny faszysta

Göran Hägg
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Mussolini. Butny faszysta
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Wnikliwe studium opętania władzą, rzucające nowe światło na postać włoskiego dyktatora. Wizerunek Mussoliniego i Hitlera, a także stworzonych przez nich reżimów zlał się ze sobą do tego stopnia, że twórca faszyzmu zniknął w cieniu Führera, uznany za jego nieudane wcielenie albo wręcz komiczną kopię. Tymczasem to właśnie władza Mussoliniego miała o wiele bardziej totalny charakter, a stworzony przez niego system był całkowicie zależny od jednego, owładniętego manią wielkości dyktatora. Można sobie wyobrazić ideologię nazistowską, jej zbrodnie i rytuały bez Hitlera. Komunistyczny terror istniał zarówno przed, jak i po Stalinie. Trudno jednak wyobrazić sobie faszyzm bez Mussoliniego – twórcy mitologii, stanowiącego jednocześnie jej ucieleśnienie. Zbrodniarze, którzy znajdowali się w bliskim otoczeniu Hitlera – Göring, Goebbels, Himmler, i wielu innych – mieli własny charakter, ściśle określony zakres władzy, a czasem nawet cieszyli się osobistymi sukcesami. Stalin przeprowadzał kolejne czystki na szczytach władzy i niszczył prawdziwych albo urojonych rywali, ale w dniu jego śmierci nadal żył Beria i wielu mu podobnych. Tymczasem całe otoczenie Mussoliniego stanowiło jedynie blade tło dla dyktatora, który sprawował pełnię władzy i bez namysłu wprowadzał w życie najmroczniejsze wizje, jakie podsuwała mu wyobraźnia. Mussolini sam obsadzał najwyższe stanowiska w państwie i wymieniał urzędników na każdym szczeblu, mógł wedle uznania zmieniać konstytucję i dla kaprysu wywoływał wojny, okupione hekatombą ofiar. „Mussolini” Görana Hägga to wnikliwe studium opętania władzą, rzucające nowe światło na postać włoskiego dyktatora.  
Tytuł oryginalny: Mussolini. En studie i makt
Data wydania: 2015-08-11
ISBN: 978-83-8069-061-5, 9788380690615
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Oblicza zła
Stron: 448
dodana przez: mrbiggles

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Mussolini. Butny faszysta aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@piotr_osowski
2019-10-31
6 /10
Przeczytane 01. Biografie i pamiętniki 03. II Wojna Światowa

To piąta (po Hitlerze, Himmlerze,Bormannie i Stalinie), przeczytana przeze mnie pozycja z serii "Oblicza zła" i szczerze powiem, że moim zdaniem jest najsłabsza. Pomimo, że czyta się dosyć przyjemnie, to wątki poboczne, które nie odnoszą się bezpośrednio do głównej postaci zajmują zdecydowanie za dużo miejsca.
Przeczytać warto, ale za mało procent Mussoliniego w tym Mussolinim.

| link |
@Brzezina
2022-01-04
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mussolini. Butny faszysta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl