Myśli nowoczesnego Polaka

Roman Dmowski
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Myśli nowoczesnego Polaka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Myśli nowoczesnego Polaka są arcydziełem polskiej myśli politycznej. To najważniejsze z dzieł politycznych Dmowskiego, oprócz pogłębionej oceny sytuacji politycznej Polski oraz charakteru narodowego Polaków, zawiera podstawową wykładnię zasad, jakimi powinien kierować się ruch narodowy i cały naród w dążeniu do odzyskania i zachowania państwowej suwerenności i tożsamości narodowej. Sens tej wykładni patriotycznego obowiązku Polaków wobec własnej ojczyzny zawarty jest w jego słynnym już stwierdzeniu zamieszczonym we Wstępie: Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka. Godne podkreślenia jest to, że w swoim głównym zarysie, to dzieło sprzed ponad stu lat pozostaje nadal aktualne i następne pokolenia będą mogły uczyć się pogłębionego myślenia politycznego o sprawach Polski.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-89684-24-0, 9788389684240
Wydawnictwo: Nortom
Stron: 127
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Prawdziwy polityk

10.06.2012

Roman Dmowski był niezwykle inteligentnym człowiekiem, któremu bardzo zależało na odzyskaniu niepodległości państwa polskiego. Dzisiaj,niestety zapomina się o jego zasługach, a czasem przypisuje mu się szowinistyczne hasła i zarzuca chory nacjonalizm. Spora część ludzi także postrzega go jako nietolerancyjnego i zacofanego człowieka. To przykre, bo... Recenzja książki Myśli nowoczesnego Polaka

Moja opinia o książce

Opinie

@Zorg
2022-07-17
1 /10

Przykład twórczości Dmowskiego z 1914 „Głęboko wzruszeni orędziem Waszej Cesarskiej Wysokości, które nam obwieszcza, że waleczna armia rosyjska, dobywszy oręża w obronie Słowian, walczy i za świętą dla naszego narodu sprawę wskrzeszenia zjednoczonej Polski, złączenia w jedną całość wszystkich jej rozdartych części pod berłem Jego Cesarskiej Mości, niżej podpisani przedstawiciele stronnictw politycznych i grup społecznych polskich wierzymy mocno, że krew synów Polski, przelewana łącznie z krwią synów Rosji w walce ze wspólnych wrogiem, stanie się rękojmią nowego życia w pokoju i przyjaźni dwóch narodów słowiańskich. W dniu historycznym tak ważnego dla narodu polskiego orędzia przejęci jesteśmy gorącym pragnieniem zwycięstwa armii rosyjskiej, stojącej pod najdostojniejszym Waszej Cesarskiej Wysokości i oczekujemy jej zupełnego na polu walki triumfu. Te życzenia i nasze wiernopoddańcze uczucia prosimy Waszą Cesarską Wysokość złożyć u stóp Jego Cesarskiej Mości, Najjaśniejszego Pana.” (Kazimierz Władysław Kumaniecki „Odbudowa państwowości polskiej” Warszawa Kraków 1924 s. 28)

| link |
@rimland
2021-12-25
10 /10
Przeczytane R. Dmowski
@Shinedown
2019-11-03
10 /10
Przeczytane Posiadam
@wiercislawa
2012-06-10
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Myśli nowoczesnego Polaka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl