Odkrycie nieba

Harry Mulisch
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Odkrycie nieba
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Ta powieść to dzieło życia jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy holenderskich. Historia przyjaźni dwóch mężczyzn, których różni dosłownie wszystko. Maks, astronom, hedonista, erotoman i ekstrawertyk, oraz Onno, zagubiony, zamknięty w sobie filolog, spotykają się pewnej mroźnej nocy i odtąd stają się nierozłączni. Ich dyskusje są odbiciem najważniejszych filozoficznych i teologicznych sporów, a oni sami – mądrzejszymi o doświadczenia półwiecza braćmi bohaterów Czarodziejskiej góry Tomasza Manna. Obaj stają się uczestnikami rozgrywki tajemniczych sił i obaj ulegają urokowi tej samej kobiety. Kiedy rodzi się dziecko o niezwykłych zdolnościach, nie wiadomo, który z przyjaciół jest jego ojcem. Właśnie temu chłopcu jeden z aniołów powierzy niezwykłą misję: dostarczenie tablic z dziesięciorgiem przykazań z powrotem do nieba. Wspaniała, wielowątkowa opowieść o miłości, przyjaźni i zdradzie, o zmorach dwudziestego wieku i ludzkiej naturze, uwikłanej w walkę dobra ze złem.

Jedna z najbardziej wciągających, a zarazem głęboko filozoficznych powieści, jaka kiedykolwiek powstała.
„The Washington Post”

Wielka i porywająca powieść, która zmusza do myślenia i od której nie sposób się oderwać przez wiele dni i nocy.
„Chicago Tribune”

Ta olśniewająca powieść, nawiązująca do starych, faustowskich dylematów, opowiada o tym, dlaczego pod koniec stulecia wypełnionego okrucieństwem Bóg decyduje się nagle zerwać przymierze z ludźmi, którzy usiłują zanegować jego istnienie.
„L’Express”

Mulisch niejednokrotnie udowadniał, że potrafi opowiadać historie, tutaj zaś splata trzy ludzkie losy z zachwycającą wprost zręcznością. Postać Maksa jest dziełem geniusza – uosabia dylemat holenderskiego intelektualisty, rówieśnika autora, spoglądającego w pokojową, dostatnią przyszłość zjednoczonej Europy, a zarazem nawiedzanego przez upiory okupacji i stojącego przed ważniejszym problemem: czy ludzkość naprawdę postawiła się poza dobrem i złem, a jeśli tak, jak to się stało?
J.M. Coetzee, „The New York Review of Books”

Tytuł oryginalny: De ontdekking van de hemel
Data wydania: 2012-04-04
ISBN: 978-83-7747-574-4, 9788377475744
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 784
dodana przez: jatymyoni
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Odkrycie nieba aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Ann_atol
2009-12-06
Przeczytane

dlaczego jako autor figuruje Thomas Jim zamiast Harry'ego Mulischa? Książkę gorąco polecam, czyta się cudownie, aż za szybko...Naprawdę literatura na bardzo wysokim poziomie, czytałam z kartką i długopisem notując nazwiska i pojęcia , z którymi się nie zetknęłam :), a przy okazji urzekająca historia. Polecam po stokroć...

| link |
@spirit87
2021-12-27
5 /10
Przeczytane
@My_Pretty_Blue
2010-11-27
10 /10
Przeczytane
@ssilence
2009-03-25
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Odkrycie nieba. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl