Pamiętnik matki. Część pierwsza

Marcjanna Fornalska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Pamiętnik matki. Część pierwsza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka ta jest nie spotykanym źródłem wiedzy o ostatnich dziesiątkach lat ubiegłego (XIX) wieku i pięciu dziesiątkach lat naszego stulecia (XX). Nieżyjąca już dziś autorka, córka chłopa pańszczyźnianego, przeżyła pierwszą wojnę światową, była świadkiem Wielkiej Rewolucji w Rosji, opisała dzieje drugiej wojny światowej oraz czasy powojenne.
Marcjanna Fornalska była matką Małgorzaty Fornalskiej - zamordowanej przez gestapo bohaterskiej bojowniczki KPP i PPR. Pięcioro jej dzieci oddało życie za sprawę ludzi pracy.
Pamiętnik Marcjanny Fornalskiej zadziwia... Świetna pamięć i doświadczenie życiowe pozwoliły jej spojrzeć na przeszłość w sposób odkrywczy. Jej relacja jest wszechstronna, pozbawiona rezonerstwa, podyktowana ogromną miłością do ludzi, których dzieje znała, ponieważ widziała w tych dziejach swoje własne. Napisała książkę o wielkiej wartości historycznej, społecznej, folklorystycznej, moralnej. Spotykamy w niej strony, które kondensacją obrazu, myśli, refleksji mówią więcej aniżeli uczone rozprawy.
Data wydania: 1964
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Stron: 371

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Pamiętnik matki. Część pierwsza nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@pebro
2023-05-23
8 /10
Przeczytane

Książkę bardzo dobrze się czyta, niesamowite przeżycia. Pierwsza część wydaje się lepsza, bo pozbawiona ideologii, druga mam wrażenie pisana nieco innym językiem.
Droga od prostej chłopki, następnie robotnicy do komunistki. Chłopka niekiedy wydaje się rozsądna, ale dość naiwna i łatwo poddająca się wpływom innych, więc nie dziwi, że poddała się ideologii. Zadziwia upór tej prostej, biednej kobiety, mimo ciągłej biedy daje dzieciom to, co ma najcenniejszego własną miłość i możliwość zdobycia wykształcenia.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Pamiętnik matki. Część pierwsza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl