Opinia na temat książki Pomoc doraźna. Przewodnik przetrwania dla lekarzy podczas dyżurów nocnych i świątecznych

@denudatio_pulpae @denudatio_pulpae · 2023-12-10 11:42:35
Przeczytane Medycyna Mam w domu 📚
Dentysta to lekarz rodzinny dla siebie i dla rodziny :) Trafiłam kiedyś przypadkiem na tę poręczną książeczkę i pomyślałam sobie, że może się przydać właśnie do takich celów.

Zawartość to faktycznie bardzo skrótowy przegląd najczęstszych schorzeń, jakie może napotkać lekarz pracujący w pomocy doraźnej. Od przeziębienia po urazy, z osobnym rozdziałem dla kobiety ciężarnej. Jest też miejsce dla schorzeń jamy ustnej, do których mam kilka uwag:

W przypadku zapaleń dziąseł należy pacjenta skierować bezpośrednio do lekarza dentysty – nie ma sensu zalecać mu mycia zębów szczotką „z ultramiękkim włosiem moczonym pod bieżącą, gorącą wodą bezpośrednio przed szczotkowaniem”, ponieważ pacjent wymaga kompleksowego leczenia choroby przyzębia, a krwawienie z dziąseł jest objawem choroby, a nie samą chorobą. Mycie taką megamiękką szczotką dodatkowo zmiękczoną gorącą wodą może prowadzić do dalszej akumulacji płytki nazębnej i jeszcze większej destrukcji przyzębia.

Suchy zębodół – potrzebna pilna interwencja dentysty, jak ktoś się uprze to w gabinecie pomocy doraźnej może wypłukać wodą utlenioną (tylko nie za mocno, żeby odmy nie zrobić :P), jeżeli chodzi o inne środki - nadmanganian potasu czy wodorowęglan sodu – nie mam doświadczeń.
Ocena:
Data przeczytania: 2023-12-10
× 17 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Pomoc doraźna. Przewodnik przetrwania dla lekarzy podczas dyżurów nocnych i świątecznych
Pomoc doraźna. Przewodnik przetrwania dla lekarzy podczas dyżurów nocnych i świątecznych
Agnieszka Gaczkowska
6/10

Dyżury w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej są dla wielu młodych lekarzy pierwszą samodzielną pracą, którą podejmują po otrzymaniu pełnego prawa wykonywania zawodu. Spotykają się tam z najr...

Komentarze
@Asamitt
@Asamitt · 5 miesięcy temu
A Ty wiesz,że mnie periodontolog na stan zapalny dziąsła zaproponowała właśnie miękką szczoteczkę? Poza tym,że w stanie zapalnym pojawiającym się w jednym punkcie podobno niewłaściwie czyściłam nicią. I oto problem wszelkich dolegliwości! Ja uparcie,że może się coś tam dziać, bo to okolice zęba kanałowo leczonego, a ten swoje. Nawet nie potrzebuje zdjęcia, intuicyjnie wie lepiej;)
@denudatio_pulpae
@denudatio_pulpae · 5 miesięcy temu
Miękką tak - ale niekoniecznie ultramiękką i moczoną jeszcze w gorącej wodzie przed szczotkowaniem i to zamiast porady periodontologicznej :) Bardziej chodziło mi o to, że pacjent po takiej wizycie może już nie trafić do specjalisty - a tu trzeba pełną higienizację + instruktaż + leczenie dostosowane do potrzeb. W chorobach przyzębia stosuje się miękką szczotkę, ale pacjent jest wtedy zazwyczaj wysanowany i wyprowadzony, a do tego wie, jak tej szczotki prawidłowo używać.

A dziąsła potrafią tak zaświrować, że człowiek nie wie, co boli i o co w tym wszystkim chodzi ;)
@Asamitt
@Asamitt · 5 miesięcy temu
Rozumiem o co chodzi w przypadku tego typu książek. Nic nie zastąpi spotkania z fachowcem (których jak na lekarstwo:P). A moja styczność z periodontologami znacząco mnie zniechęciła do ich fachowości. Zresztą w tym wypadku również higienistka zakwestionowała uwagi. Jeśli komuś się wydaje,że na kieszonkę podziała solidne i wytrwałe czyszczenie nicią to gratuluję pomysłowości. A szczoteczki mają być ultradelikatne! do tego masujące, soniczne i jakie tam jeszcze. Gdy to się nie sprawdza, to winny jest pacjent i specjalista nie pomoże:P
To samo w przypadku,gdy wykrusza się wypełnienie, to kwestia naszych zębów, są w kiepskim stanie to i leczenie jest mało skuteczne (dobrze,że tego nie usłyszałam osobiście, bo bym przywaliła takiemu dentyście).
Ale co tam.. trafiłam do protetyka (tak,tak trzeba myśleć przyszłościowo:P) sprawdził wszystko na panoramie mego uśmiechu, przynajmniej wiem,że nie mam problemu w korzeniach, a stan zapalny cofa się dzięki czyszczeniu pod ciśnieniem. Przypuszcza,ze to czyszczenie nicią mogło wtłoczyć bakterie głębiej, bo to niestety często się zdarza,gdy w tym miejscu siedzi wypełnienie. Alleluja! ozdrowiałam:D

Ehh.. Ty to musisz mieć życie..Wysłuchujesz przeróżnych historii, pacjenci raczą Cię grozą, sensacją i zwykłą prozą.. 😂
@denudatio_pulpae
@denudatio_pulpae · 5 miesięcy temu
Na jamę ustną trzeba patrzeć całościowo - często problemy z zębami są wypadkową bardzo wielu czynników, których identyfikacja i eliminacja wspomoże proces leczenia i utrzymywania zdrowia jamy ustnej. Mała jest jeszcze w narodzie świadomość jeżeli chodzi o jamy gębowe, a i wśród lekarzy nie zawsze trafi się na kogoś z pojęciem o pojęciu. Trudny temat, ale mimo wszystko trzymam kciuki za zdrowie zębowe! :)
× 1
@Asamitt
@Asamitt · 5 miesięcy temu
Owszem,jak na każdy organ. U mnie bezpośrednie problemy z uzębieniem wynikają z intensywnego leczenia w dzieciństwie, ale obiadów, a nie przyczyn, co skutkowało uszkodzeniem w obrębie jelit. A jeśli w tym aspekcie występuje problem to odbija sie bezpośrednio w jamie ustnej. No ale jak na osobę, której przepowiadano utratę zębów przed 30-tka czuję się zwycięsko przed 50-tką mam jeszcze swoje.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl