Przestrzenie miast postsocjalistycznych. Studia społecznych przemian przestrzeni zurbanizowanych

M. Czepczyński
Przestrzenie miast postsocjalistycznych. Studia społecznych przemian przestrzeni zurbanizowanych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Przemiany charakteru, funkcji i struktury miast należą do najdawniejszych i najtrwalszych atrybutów przestrzeni zurbanizowanej. Ciągła dynamika, będąca konsekwencją procesów społecznych, gospodarczych i kulturowych zachodzących w miastach, stanowi o ich specyfice i żywotności. Tylko dzięki nieustającym przemianom miasta nadal trwają, rozwijają się i ewoluują. Zaprzestanie przemian prowadzi natomiast do stagnacji, a w konsekwencji do upadku miasta. Jedna z najstarszych, przypisywanych Witrowiuszowi, definicji miasta określa je jako takie skupisko budynków, wśród których zamieszkujący tam ludzie byli w stanie stworzyć obiekty i przestrzenie publiczne, symbolizujące wspólne wartości, style życia, symbole i doświadczenia jego mieszkańców. Miasto, ujmując to szerzej i nie ograniczając się do przyjętej w Polsce prawnej formuły miejskości, jest zatem produktem możliwości technicznych i dorobku cywilizacyjnego zamieszkującej je społeczności i wyrazem wartości, znaczeń i symboli dominujących w określonej grupie społecznej, odzwierciedla także władzę, potrzeby i aspiracje mieszkańców. Można więc patrzeć na miasto jako na swoisty palimpset struktur i form. Transformacje społeczne, polityczne i gospodarcze, jakie zaszły w Europie Środkowej pod koniec lat 1980. i na początku 1990., zmieniły nie tylko władze, sposób sprawowania rządów, ustrój gospodarczy, ale także szeroko rozumianą kulturę, w tym sposób percepcji, wartości, cele i aspiracje społeczności lokalnych i narodowych. Odpowiedzią na zmieniające się uwarunkowania rozwoju oraz priorytety były przemiany struktury miast i procesów w nich zachodzących. Zmiany te są rezultatem zarówno odreagowywania na socjalistyczne metody zarządzania miastem i społeczeństwem, jak i ogólnych tendencji i przemian, jakie zachodziły w całym uprzemysłowionym świecie w latach 1990. Istniejąca genetyczna, wizualna i społeczna różnorodność kontekstu historycznego oraz ścieżek rozwoju i uwarunkowań tworzą unikatowy poligon badań dynamicznych procesów kształtowania się i transformacji miast. Przeobrażenia lat 1990. przyniosły nowe, wolnorynkowe zasady gospodarowania i zarządzania przestrzenią miejską, nowe podejście do odziedziczonych, postsocjalistycznych wyrazów i procesów zachodzących w krajobrazie, nowe wyzwania i szansę dla władz lokalnych oraz nowe funkcje i trendy, zmieniające europejskie miasta na przełomie XX i XXI wieku. ...
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-89290-83-0, 9788389290830
Wydawnictwo: Akademii Ekonomicznej w Poznaniu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Przestrzenie miast postsocjalistycznych. Studia społecznych przemian przestrzeni zurbanizowanych nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Przestrzenie miast postsocjalistycznych. Studia społecznych przemian przestrzeni zurbanizowanych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl