Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u

Daniela Lamas
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszające wspomnienia lekarki z oddziału intensywnej opieki medycznej Historie z OIOM-u, czyli oddziału intensywnej opieki medycznej, zazwyczaj zaczynają się od syren i świateł karetki, a kończą odratowaniem albo śmiercią pacjenta. Często słyszymy też o zaawansowanych technologiach i nowatorskich zabiegach, które ratują życie. Daniela Lamas, lekarka pracująca na OIOM-ie przekonuje jednak, że znamy jedynie niewielki fragment tych opowieści. Po jednym z trudnych dyżurów zadała sobie bowiem zaskakująco proste pytanie: jak funkcjonują ludzie, którym nowoczesna medycyna przedłużyła życie o kolejne dni, miesiące, a czasami lata? Autorka odpowiada na to pytanie, śledząc losy swoich byłych pacjentów oraz ich krewnych. Dziadek, którego obumierające serce zastąpiono pompą na baterie; sprzedawca, który znalazł dawczynię nerki na portalu społecznościowym oraz młoda kobieta, próbująca odnaleźć się w dorosłości, której miała nie dożyć. Wszystkie te poruszające historie rozgrywają się na cienkiej granicy między zdrowiem a chorobą, życiem a śmiercią. To głęboko osobista książka, pozwalająca poznać rzeczywistość, której zarówno my sami, jak i nasze rodziny możemy kiedyś doświadczyć. –Daniela Lamas pisze nie tylko elokwentnie, ale też z autentyczną troską. Jej cudowna książka stanowi ważny głos w debacie dotyczącej etycznej strony przedłużania ludzkiego życia” – Sandeep Jauhar, autor książek „Intern” i „Doctored”. „Oryginalny, sugestywnie napisany zbiór opowieści. Podpierając się swoją profesjonalną wiedzą, Daniela Lamas odsłania przed czytelnikami liczne konsekwencje bohaterskich wyczynów lekarzy i stosowania zaawansowanej technologii. Jej opowieści są nie tylko świetnie napisane, ale też poruszają do głębi” – Perri Klass, kierownik katedry dziennikarstwa i pediatrii na Uniwersytecie Nowojorskim. „Daniela Lamas stara się określić, gdzie przebiega granica między życiem, jakie jesteśmy skłonni zaakceptować, a losem gorszym od śmierci. Fantastyczny popis dziennikarstwa obywatelskiego poparty przekonującą analizą, która powinna stać się przyczynkiem do ważnej dyskusji” – dr Ira Byock, autor książek „Dying Well” i „The Best Care Possible”. Daniela Lamas zrobiła specjalizację z pulmonologii oraz intensywnej terapii. Pracuje w Brigham and Women’s Hospital i wykłada na Akademii Medycznej Uniwersytetu Harvarda, jak również w Ariadne Labs. Po ukończeniu Harvardu zajmowała się dziennikarstwem medycznym i kontynuowała edukację w Columbia College of Physicians and Surgeons, gdzie odbyła staż i rezydenturę. Specjalizację robiła już w Bostonie. Jej artykuły są często publikowane na łamach „New York Timesa”. „Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u” to jej pierwsza książka.  
Data wydania: 2019-02-25
ISBN: 978-83-233-4570-1, 9788323345701
Wydawnictwo: Seria z Linią
Seria: Seria z Linią
Stron: 208
dodana przez: mrbiggles

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Świadectwo lekarza

22.10.2021

Daniela Lamas napisała książkę niezwykle szczerą i uczciwą. Autorka od ponad 10 lat jest lekarką pracującą na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Wszystkie historie opowiedziane w książce wydarzyły się na oddziale szpitalnym w Stanach Zjednoczonych. To jest ten niewielki mankament, od którego powinnam zacząć. Brakuje mi nieco naszych rodzimych ... Recenzja książki Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u

Moja opinia o książce

Opinie

@Malpa
2020-03-14
8 /10
Przeczytane

Nie reportaż a kilka historii pacjentów którym życie uratowała technologia, w tym przypadku nowoczesne maszyny. Książka napisana przez lekarke chcaca przyjrzeć się życiu pacjentów już po tym jak opuszczą oni szpital.

× 6 | link |
@gracjan
2022-12-30
5 /10
Przeczytane
@klaudiaannacebula
2021-10-22
7 /10
Przeczytane
@polokokta
2019-12-19
6 /10
Przeczytane 2019

Cytaty z książki

O nie! Książka Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl