Twarz muśnięta smutkiem

10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Książka Twarz muśnięta smutkiem
Książka Twarz muśnięta smutkiem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Gisèle Prassinos to jedna z najważniejszych francuskich pisarek surrealistycznych. Odkryta w wieku czternastu lat przez Bretona, stała się dla niego kultową postacią genialnej kobiety-dziecka. Do historii ruchu przeszła dzięki głośnemu zdjęciu Mana Raya, na którym czyta surrealistom swoje poematy automatyczne. Obok Leonory Carrington, była jedyną autorką, której opowiadanie Breton zamieścił w Antologii czarnego humoru (1940). Najgłośniejszą jej książką jest wydana po raz pierwszy w 1964 roku powieść Twarz muśnięta smutkiem. To barwna, szalenie dowcipna, magiczna opowieść, czerpiąca z tradycji powieści pikaryjskiej i powiastki filozoficznej. Główna bohaterka, Essentielle - która przypadkiem poznaje tajemnicę sztucznego mózgu swojego uczonego męża - wiele ma wspólnego z Alicją Lewisa Carrolla. Parakryminalna intryga, szufladkowa struktura na rracji, ekscentryczni bohaterowie, zdumiewające zwroty akcji nie pozwalają oderwać się od lektury.
Data wydania: 2005-08-01
ISBN: 978-83-06-02968-0, 9788306029680
Wydawnictwo: PIW Państwowy Instytut Wydawniczy
Serie: Spojrzenia
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 120

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W oparach absurdu

Podobno książka, której nie można streścić, to po prostu zła książka. Ale co zrobić z powieścią, którą jak najbardziej da się opowiedzieć, ale fabuła, mówiąc oględnie, jest cokolwiek absurdalna? Najlepiej przeczytać ją z przymrużeniem oka, wyostrzając słuch na literackie kruczki i zwodnicze sztuczki pisarskie. „Twarz muśnięta smutkiem" jest najgłośniejszą powieścią Gisele Prassinos, kultowej postaci francuskich surrealistów. To historia nieco kryminalna, odrobinę romantyczna i bardzo fantastyczna. Opowiada o Essentielle, która szuka sposobu na naprawienie sztucznego mózgu swojego męża. Para... czytaj dalej »

@agawska @agawska

Moja opinia o książce

Opinie
NI
@fucksiara
2012-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane (2012-02-07)
@agawska
@agawska
2009-08-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane (2009-08-10)

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się