Opinia na temat książki Utracona cześć Katarzyny Blum albo Jak powstaje przemoc i do czego może doprowadzić

@jatymyoni @jatymyoni · 2020-06-04 17:03:54
Przeczytane Bardzo dobra książka Nagroda Literacka Nobla L. niemiecka i austriacka
Ważna i nadal bardzo aktualna książka. O tym świadczy choćby podtytuł: „Jak powstaje przemoc i do czego może doprowadzić.” Ja bym dopisała: : „Jaki wkład w powstawaniu tej przemocy maja dziennikarze i media”.
Książka powstała w 1974 roku, kiedy to po serii zamachów terrorystycznych w Niemczech, prasa bulwarowa, szczególnie „Bild”, rozpętał nagonkę przeciw prawdziwym i domniemanym bojówkarzom oraz osobom sympatyzującym z lewicą. Autor zirytowany kampanią oszczerstw, które złamały życie wielu ludziom ukazał z chirurgiczną precyzją mechanizmy funkcjonowania takiej nagonki.
Katarzyna Blum, pomoc domowa , przeciętna kobieta, która przez przypadek staje w centrum zainteresowania policji i dziennikarzy. Do czego to doprowadzi tą spokojną kobietę? Jak to się odbije na jej pracodawcach, znajomych i rodzinie? Książka jest swoistym reportażem z wydarzeń, które nastąpiły po niewinnej potańcówce, kiedy to Katarzyna Blum poznaje przystojnego mężczyzną i zaprasza go do swojego domu. Książka mną wstrząsnęła, a najbardziej jej ciągła aktualność. Jest to ważny głos o przyszłości demokracji, o wolności wypowiedzi i o kreowaniu rzeczywistości przez media. Nie bez powodu nazwanych „piątą władzą”
Tą książkę koniecznie trzeba przeczytać.

Ocena:
Data przeczytania: 2018-11-11
× 7 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Utracona cześć Katarzyny Blum albo Jak powstaje przemoc i do czego może doprowadzić
2 wydania
Utracona cześć Katarzyny Blum albo Jak powstaje przemoc i do czego może doprowadzić
Heinrich Böll
7.6/10
Seria: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek

Komentarze

Pozostałe opinie

Przez kilka pierwszych stron musiałam się dostrajać. To chyba konstrukcja zadań sprawiała, że niektóre akapity musiałam czytać kilkakrotnie. Zastanawiałam się nawet, jak zawsze, gdy nie czytam w język...

@bea-ta@bea-ta

Klasyk XX wiecznej literatury niemieckiej. Rzecz o przemocy i jej roli w naszym życiu. Mocne.

© 2007 - 2024 nakanapie.pl