Wojny diadochów 323–281 p.n.e.

Grzegorz Lach
Książka Wojny diadochów 323–281 p.n.e.
Książka Wojny diadochów 323–281 p.n.e.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Prezentowana książka to dzieje rywalizacji, pomiędzy jego następcami Aleksandra Wielkiego, czyli diadochami. Zmagania te, obecnie prawie zapomniane i mało spopularyzowane, były starciem prawdziwych gigantów owych czasów. Zadecydowały one w znacznej mierze o kształcie, jaki przybrał późniejszy świat. Jednocześnie stanowią one fascynujący temat rozważań, porywający swoją niezwykłą egzotyką wynikającą z faktu, iż wojny te obejmowały swoim zasięgiem ogromne obszary Europy i Azji. W poszczególnych kampaniach i bitwach, brały udział armie w skład których, wchodzili żołnierze pochodzący zarówno z Grecji, jak i z Indii. Oprócz piechoty i jazdy, tworzyły je również oddziały rydwanów i słoni bojowych. W oparciu o zachowane teksty źródłowe i wyniki najnowszych badań, autor zrekonstruował dzieje wojen diadochów, a na ich tle ukazał poziom i ewolucję ówczesnej sztuki wojennej. Czytelnik zainteresowany tematyką znajdzie na kartach niniejszego opracowania przekonujące wyjaśnienia problemów militarnych wczesnego hellenizmu, nurtujących badaczy od dziesiątków lat, zarówno technicznych (kwestia hypaspistów, użycie sarissy przez oddziały jazdy, rozmiary ruchomych wież oblężniczych, konstrukcja okrętów wielorzędowych itp.) jak i taktycznych (rekonstrukcja przebiegu różnych bitew, a w tym bitwy morskiej koło Salaminy Cypryjskiej i bitwy pod Ipsos). Z kolei czytelnik, który po raz pierwszy styka się z niniejszą problematyką, otrzymuje do ręki solidne kompendium wiedzy w odniesieniu do dziejów i militarnych aspektów wojen diadochów. Spis treści: Wstęp I Imperium po śmierci Aleksandra Wielkiego II Sztuka wojenna III Pierwsza wojna diadochów 321–320 p.n.e. IV Druga wojna diadochów 319–315 p.n.e. V Trzecia wojna diadochów 314–311 p.n.e. VI Wojna cypryjska 306 p.n.e. VII Wojna z Rodos 305–304 p.n.e. VIII Czwarta wojna diadochów 302–301 p.n.e. IX Piąta i szósta wojna diadochów 287–281 p.n.e. Zakończenie Tablica synchronistyczna Bibliografia Spis map i schematów  
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-89943-84-2, 9788389943842
Wydawnictwo: Inforteditions
Seria: Bitwy/Taktyka
Kategoria: Historia
Stron: 287
dodana przez: kazal_ka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wojny diadochów 323–281 p.n.e. aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojny diadochów 323–281 p.n.e.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}