Zachowania dewiacyjne młodzieży w percepcji rówieśników : studium psychologiczno-pedagogiczne

Tadeusz Kluz
Zachowania dewiacyjne młodzieży w percepcji rówieśników : studium psychologiczno-pedagogiczne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Wraz z początkiem zmian systemowych w Polsce przypadających na lata 90-te, poza wyraźnymi transformacjami podstawowych determinant o charakterze ustrojowym, gospodarczym i ekonomicznym, zmianie podlega również sposób percepcji zdarzeń społecznych. Dlatego poza zmianami obiektywnych czynników organizacji i jakości życia społecznego obserwujemy gwałtownie zmieniający się sposób rozumienia i wartościowania zjawisk społecznych. Zmiany w sposobach wartościowania rzeczywistości społecznej, a więc zmiany kulturowe, są związane ze zmianami zachowań społecznych. Wzrost przestępczości odnotowywany przez instytucje kontroli społecznej, zwiększający się stopień brutalizacji czynów przestępczych, zauważalny i coraz częściej występujący udział nieletnich i młodocianych w popełnianiu czynów niezgodnych z prawem, łamiących normy społeczne, prawne i obyczajowe, zwraca uwagę społeczeństwa, opinii publicznej na zagrożenie młodzieży procesami niedostosowania społecznego, wykolejenia i przestępczości. Zaobserwowana spójność zachowania percepcyjnego badanej młodzieży, zarówno na płaszczyźnie oceny moralnej, jak i emocjonalnej i poznawczej, wskazuje na wyraźnie niepokojący kierunek zmian w spostrzeganiu i ocenie zachowań przekraczających przepisy normatywne i przepisy pełnienia roli społecznej ucznia. Zmiany te idą zdecydowanie w kierunku osłabienia mocy obowiązującej poszczególnych norm zachowania i rozmywania granic określających rolę społeczną ucznia, czyniąc zachowanie społeczne młodych ludzi mniej zdefiniowane, bardziej dowolne, a tym samym bardziej podatne na przekraczanie norm zachowania społecznie uzgodnionego i akceptowanego.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-231-1805-3, 9788323118053
Wydawnictwo: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Zachowania dewiacyjne młodzieży w percepcji rówieśników : studium psychologiczno-pedagogiczne? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Zachowania dewiacyjne młodzieży w percepcji rówieśników : studium psychologiczno-pedagogiczne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl