Zwiadowcy księga 1. Ruiny Gorlanu

autor: Flanagan John
Zwiadowcy księga 1. Ruiny Gorlanu
4.53
Ocena 4.53 na 5 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów
Osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze, świecie powieść przygodo...
Osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze, świecie powieść przygodowa dla nastolatków, pierwszy tom bestsellerowej serii Johna Flanagana. Barwna, epicka opowieść o odwadze i przyjaźni, która przywodzi na myśl Władcę Pierścieni - Limelight Przyszłość piętnastoletniego Willa, wychowanka s...
Pełny opis
Data wydania: 2009
ISBN: 9788360010884
Wydawnictwo: Jaguar

Recenzje

Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu - John Flanagan
Jeszcze przed wyjazdem sięgnęłam po tę książkę z nadzieją, że przeczytam choć połowę, a z resztą rozprawię się po powrocie z Zakopanego. Jednakże lektura pierwszej części serii o zwiadowcach zaskoczyła mnie na tyle, że w ciągu kilku godzin przeczytałam wszystko i bardzo żałowałam, że mam na podor...
Zwiadowcy - Księga I.
Prawdopodobnie każdy z nas ma swoje marzenie z dzieciństwa, które bardzo chce spełnić. Nawet sieroty, do których się zaliczasz. Nie znałeś swoich rodziców. Od małego wyobrażałeś sobie, że Twój ojciec był wielkim bohaterem, rycerzem. Z czasem przyzwyczaiłeś się do tego, aż to stało się Twoją prawd...
Napisz swoją opinię

Opinie

@JenniferLaugh
@JenniferLaugh 2011-06-08
Przeczytane (2011-06-08)
Honor, odwaga, wierność, przyjaźń, miłość. Wartości te nie są nam obce w serii "Zwiadowców" autorstwa Johna Flanagana. Will wraz z mistrzem Haltem i przyjaciółmi - Horace'm i Gilanem - nie mają chwili wytchniania. Co chwila Araluenowi - państwu pod rządami dobrego króla Duncana - i krajom na starym kontynencie grozi niebezpieczeństwo. Z Gór Deszczu i Nocy nadchodzi Morgarath, z północy Scottowie, z zachodu Skandianie, z południa - mieszczkańcy Arydii. Na wschodzie natomiast, w Hibernii - krajowi bliskiemu Haltowi - rozprzestrzeniają się wyznawcy niebezpiecznej religii, która zaczyna zagrażać ojczyźnie bohaterów. Mimo nieustających przygód nadal mają czas na życie prywatne, co z reguły kończy się... Baardzo dobrze :). Zabawy przy czytaniu jest co niemiara. Po ironicznych tekstach Halta, Gilana i Starego Boba nie sposób się nie uśmiechnąć, jeśli nie wybuchnąć śmiechem. Poza tym akcja książki podzielona jest na dwóch bohaterów, więc możemy obserwować zarówno naukę Willa ze swoim mistrzem, jak i poczynania Horace'a, który gnębiony jest przez trójkę starszych "kolegów". Dzięki temu mamy szansę polubić mięśniaka nim zaprzyjaźni się z młodym zwiadowcą. "Ruiny Gorlanu", jak i kontynuacje, zdecydowanie skierowane są ku młodzieży. Lekki język, nienurzące opisy, ciekawa fabuła, zwroty akcji i liczne niespodzianki sprawiają, że młodzi nie mogą oderwać się od książki, choć i dorośli bez problemu mogą zagłębić się w historię Willa i przyjaciół. Zagłębienie się w nieco podrasowany wizerunek średniowiecznej Anglii sprawia, że możemy zapomnieć o otaczającym nas świecie na kilka miły godzin, dając wytchnnienie zszarganym nerwom. Po lekturze "Zwiadowców" w życiu kilku (a może jednak wielu) młodych czytelników powinno się co nieco zmienić. Zaczynamy rozumieć, że każdy jest do czegoś stworzony i każdy ma swój cel w życiu, a przy okazji poznajemy drugi koniec kija - to, że marzenia się spełniają nie oznacza, że po ich spełnieniu możemy odejść w spokoju, tylko, że czeka nas jeszcze cięższa praca, której finał może być lepszy od spełnienia marzeń. "Ruiny Gorlanu" są swoistym wprowadzeniem, prologiem do całej serii. Takiej atmosfery, którą znajdujemy w pierwszej księdze cyklu, nie możemy znaleźć w żadnej kolejnej części (co oczywiście nie oznacza, że kolejne części są gorsze). Kiedy sięgniemy po nią raz, nie oderwiemy się od niej, póki nie przeczytamy ponownie całej historii. A kiedy się ją skończy pragnie się sięgnąć po kolejną.
@Nala_5
@Nala_5 2010-04-15
Przeczytane (2009-04-23)
Już sama okładka mnie zauroczyła. A po książkę sięgnęła ma sprawą koleżanki i... kolegi. Koleżanka najpierw napomknęła mi coś o sposobie zmiany tempa przez zwiadowcze koniki. Już wtedy podjęłam decyzję, że sięgnę po tą książkę. Dodatkowo na przerwie zauważyłam, że mój kolega czyta wspomniane "Ruiny Gorlanu". Wtedy czym prędzej ruszyłam ku szkolnej bibliotece. Ku mej uciesze, książka była aktualnie dostępna. Wróciłam do domu i zasiadłam w fotelu. Przez dobry czas byłam nieobecna, tak zafascynowały mnie lost Will'a. Już na samym początku, zadowolona byłam, że autor tak bardzo rozpisywał się na temat odczuć i przemyśleń tegoż bohatera. Cudem wybroniłam się też, od zabrania mi książki przez mamę. Gdy i ona ją przeczytała, domagała się kolejnych części. Takim też sposobem dzisiaj skończyłam czytać 4 część "Zwiadowców". Najbardziej lubię wypowiedzi Halta. Są takie... Przemyślane, i nieraz śmieszne. Jednak gdzieniegdzie widać błędy w tłumaczeniu. Mimo to polecam szczególnie... 5/5 PS. Jak Salama zauważyła, w opisie jest błąd. Również chciałabym zwrócić na to uwagę.
@iziu08
@iziu08 2011-01-17
Przeczytane (2011-01-01)
Dawno nie czytałam nic równie ciekawego. Pomysł na powieść może nieszczególnie oryginalny, ale wykonanie... Już właściwie od pierwszej strony byłam zafascynowana tą książką, a chociaż niektóre wydarzenia były przewidywalne, nie mogłam oderwać się od lektury. Najbardziej podobała mi się chyba postać Halta, którego wypowiedzi niejednokrotnie mnie rozśmieszały, zwłaszcza na początku. Ogólnie książkę czyta się szybko i przyjemnie. Może i przeznaczona jest raczej dla młodzieży, ale nie wątpię, że starszym czytelnikom również się spodoba. Tak wiec polecam ją wszystkim gorąco, a sama zabieram się za drugą część ; ))
@bluebell
@bluebell 2010-08-06
Nie spodziewałam się że będzie to tak ciekawa książka.Myślałam,że będzie to powieść bardziej fantasyczna,ale elementów tego gatunku zbyt wielu nie ma(zobaczymy co będzie dalej).Mimo to książka nie traci na wartości.Jest szalenie ciekawa,nie ma nudnych momentów,które miałoby się ochotę ominąć.Z przyjemnością sięgne po kolejne tomy z tej serii.
@Colley
@Colley 2012-01-25
Przeczytane (2012-01-01)
Może nie trafi do moich ulubionych, ale na pewno do tych, które zapamiętam. Uwielbiam historie osadzone średniowieczu i "Ruiny Gorlanu" całkowicie spełniły moje oczekiwania. Jestem świadoma tego, że przede mną jeszcze dziewięć części, dlatego nie narzekam na powolną akcję aż do ostatnich rozdziałów. Druga część już czeka na półce ;>
@kasia17
@kasia17 2012-01-13
Przeczytane (2012-01-13)
Książka jest świetna ;D Najbardzej zaskoczył mnie koniec książki Książka wspaniale obrazuje przyjażń i dowagę którą ma główny bochater Ja chce przeczytać jusz 2 część Musze poczekać bo ktoś kurna wypożyczył w bibliotece i nie wiadomo kiedy odda ;/
@Edhiel
@Edhiel 2011-07-16
Przeczytane (2011-07-16)
Ta książka mile mnie zaskoczyła ! Czyta się szybko i przyjemnie. Ciekawa i wciągająca fabuła. Wspaniale wykreowane postacie i aż chcę się czytać więcej. Pierwsza część mnie zachwyciła, więc jestem ciekawy co przyniosą kolejne tomy :)
@szarikow
@szarikow 2012-07-15
Przeczytane (2012-01-01)
Zostałam bardzo, ale to bardzo niemile zaskoczona. Nie ma mowy, żebym sięgnęła po drugą część. Książka dla góra dziesięcioletniego czytelnika. Więcej w recenzji, którą niebawem dodam. NIE POLECAM!!!
@likama
@likama 2011-02-02
Przeczytane (2011-02-02)
Pierwsza część jest zapowiedzią dobrej zabawy w następnych częściach:] nie należy się zniechęcać bo cała historia rozkręci się:] skończyłam 3 cz. i od razu sięgam po następną... Polecam.
@Elen
@Elen 2012-01-21
Przeczytane (2012-01-21)
Świetna książka, nietuzinkowi bohaterowie, niezwykle wykreowany świat. Nie brakuje intryg, rycerzy, przekazywanych czytelnikowi wartości moralnych. Polecam :)
Współtworzący tę stronę
puchar @Trodzik @Trodzik pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę książkę
Autorzy
Flanagan John
Inne książki:
Książka Zwiadowcy. Czarnoksiężnik z Północy
Książka Zawiadowcy, Księga 7, Okup za Eraka
Książka Zwiadowcy #2 - Płonący most
Książka Zwiadowcy #8 - Władcy Clonmelu