Recenzja książki DMT Molekuła Duszy

DMT Molekuła duszy

@nadrektor@nadrektor · 2011-03-24
Przed sobą mam książkę wydaną przez wydawnictwo Illuminatio. Blurb informuje mnie, że to, co w niej znajdę, to opis badania dotyczącego wpływu psychodelika (jednego z najpotężniejszych, jakie znamy) DMT. Kilka zdań dalej blur wspomina coś o duszy, spotkaniach z "obcymi", przeżyć z pogranicza życia i śmierci. Pierwsze moje odczucia, były takie, że przyszło mi czytać jakiś pseudo naukowo- filozoficzny bełkot. I chociaż wiem, że nie należy uprzedzać się do książki zanim nie zacznie się jej czytać, to jednak zrobiłam to! Zniechęciłam się.
Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy pokonując niechęć, przebrnęłam przez kilka pierwszych stron. Doktor Rock Strassman, autor i szef badań nad DMT, w swojej książce opisuje wszystko, co bezpośrednio i pośrednio z nimi związane. Można zatem znaleźć ciąg wydarzeń, które doprowadziły go do decyzji o podjęciu tych badań. Można również poznać ścieżkę prawną, którą musiał pokonać on i jego współpracownicy zanim zabrali się do przeprowadzania badań. Wreszcie poznajemy przebieg samego badania zaprezentowany na statystycznym uczestniku, a na sam koniec wkraczamy w niezmierzony świat przeżyć ludzi, którzy wyruszyli na spotkanie z efektami DMT.
Z książki można dowiedzieć się, jak mało naukowców zajmuje się badaniami nad substancjami psychodelicznymi (grupa substancji psychoaktywnych wywołujących zmiany percepcji, świadomości, sposobu myślenia oraz sposobu odczuwania emocji) oraz jak wiele kontrowersji wywołuje sama chęć przeprowadzenia nowych badań.
Rick Strassman, poprzez swoje badanie, chce wykazać, że DMT jest związane z przeżywaniem przez człowieka uniesień religijnych, doświadczenia narodzin i śmierci, osiągnięcia najwyższych stanów medytacyjnych oraz seksualnej transcendencji. Jego badanie ma udowodnić, że dzięki DMT człowiek jest w stanie wniknąć w głąb siebie i odkryć własną duszę. Oczywiście tego rodzaju badanie, w środowisku naukowym, jest kontrowersyjne. Wynika to z podejścia naukowców do pojęcia duszy i wszystkiego tego, czego nie daje się zbadać, udowodnić, czy zwyczajnie dotknąć. Ten dualizm jest szczególnie interesujący. Z jednej strony naukowiec i pragmatyk, z drugiej osoba wierząca w istnienie duszy i wyższe siły.
Co dodatkowo przemawia za tą książką to swobodny język, którym posługuje się Rick Strassman. Chociaż mówi on o bardzo trudnych, naukowych mechanizmach, używa skomplikowanych terminów i opisuje wielofazowe relacje, to jednak robi to w taki sposób, że laik (którym jestem ja) jest w stanie wszystko zrozumieć i podążać za całością opisu badawczego. W książce tej również znajdziemy odrobinę humoru, zwłaszcza w momencie opisywania walki z urzędnikami. I chociaż pozycja ta nie jest opowieścią, to sprawia takie wrażenie, gdy się ją czyta. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się tego po naukowej książce.
Kto by się spodziewał, że potrzeba zaledwie dwóch tygodni i tej książki, żeby stać się ekspertem w dziedzinie DMT. Zdecydowanie polecam!
Ocena @nadrektor:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2011-03-24
Książka DMT Molekuła Duszy
2 wydania
DMT Molekuła Duszy
Rick Strassman
{}10/10
Pomiędzy 1990 a 1995 rokiem dr Rick Strassman przeprowadził zatwierdzone przez DEA badania kliniczne na Uniwersytecie Nowego Meksyku, podczas których sześćdziesięciu ochotników otrzymało DMT ? jeden z...
Komentarze

Zobacz także

Na początku lat dziewięćdziesiątych, a dokładnie pomiędzy 1990 a 1995 rokiem, Dr Rick Strassman przeprowadził badania kliniczne dotyczące działania DMT - potężnego psychodelika, który jak się podejrze...

Pozostałe recenzje @nadrektor

Książka Brak wiadomości od gurba

Gdy nie można znaleźć książki, którą bardzo chce się przeczytać (absolutnie nigdzie nie ma "Oliwkowego labiryntu")...

Książka Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci

To nie nowina! Książka musi ładnie wyglądać! Musi być tak złożona, żeby nie tylko czytanie jej sprawiało przyjemnoś...

Nowe recenzje

Książka Niewolnik w Europie

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakapanie.pl Niewolnik w Europie to książka Pawła Brola, który zajmuje...

Książka Wyrwa

"Wyrwa" Wojciecha Chmielarza to moje pierwsze spotkanie z autorem. Mimo, że mam jego poprzednią książkę na półce to dop...

Książka Śledztwo od kuchni

Od samego początku, gdy rozpoczęłam czytać ten kryminał pt. ''Śledztwo od kuchni, czyli klasyczna powieść kryminalna o ...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}