Recenzja książki Pocztówki

Pocztówka z każdej stacji życia...

@Martyna23@Martyna23 · 2011-04-04
Poezji pani Ewy Willaume-Pielki miałam okazję zasmakować po raz pierwszy, mam nadzieję, że nie ostatni.

Na wstępie kilka słów o samej autorce, gdyż zapoznanie się z jej biografią jest niezbędne do wgłębienia się w twórczość. Ewa Willaume-Pielka urodziła się w 1939 roku, w Poznaniu. Wojnę i Powstanie Warszawskie przeżyła w Stolicy wraz z rodzicami. Zakończenie wojny zbiegło się wraz z zakończeniem małżeństwa rodziców pani Ewy. Jak sama pisze wkrótce po tym wydarzeniu „wędrowała po Kraju”. Domem stały się dla niej m.in. Bytom, Karpacz, Legnica i Witaszyce.

Do Warszawy wróciła w 1956 roku, gdzie pracowała jako bibliotekarka. Wkrótce rozpoczęła naukę PSP przy Akademii Medycznej w Gdańsku-Wrzeszczu. Po zdobyciu dyplomu osiadła w Kowarach, gdzie pracowała jak pielęgniarka. Tam też wyszła za mąż.

W latach sześćdziesiątych została nauczycielką w liceum medycznym, w Mysłowicach, awansując w 1979 roku została jego dyrektorem. Autorka nieustannie rozwijała swoje kwalifikacje. Ukończyła Studium Nauczycielskie w Warszawie, studia magisterskie A.M. w Lublinie, a także Studia Podyplomowe w Kaliszu.
W 1987 roku poetka złamała kręgosłup w wypadku samochodowym. Pani Ewa stała się osobą niepełnosprawną, w związku z tym straciła prawo wykonywania zawodu.
Twórczość pani Ewy dotychczas znaleźć można było w czasopismach branżowych, Internecie oraz lokalnym radiu. Tomik „Pocztówki” są zatem, jak sama przyznaje „nieformalnym debiutem normalnotorowym”.

„Pocztówki” to zbiór dziewiętnastu wierszy. Dziewiętnastu pięknych „pocztówek”, które autorka „wysyła” czytelnikowi z każdej stacji swojego życia.
Odnaleźć tutaj możemy ogromną tęsknotę, za rodziną, za ukochanym miastem czy krajem. Tęsknotę za pokojem, za wolnością, za światem sprzed czasów wojny.
Autorka w swojej poezji próbuje także odnaleźć odpowiedź na pytanie, jak wyglądałoby jej życie, gdyby bieg zdarzeń przybrał inny obrót. Pragnie wyrzucić ze swojej świadomości złe wspomnienia, co okazuje się nierealne.

W tomiku odnajdziemy również „pocztówki” będące odzwierciedleniem rozmów pani Ewy z pacjentami, dzięki którym możemy zrozumieć, jak ważną osobą była dla swoich pacjentów autorka.

„Pocztówki” urzekają prostotą i dosłownością. Każda z nich staje się fragmentem obrazu, który pozwala czytelnikowi bardzo dobrze poznać ich autorkę. W zbiorze odnaleźć możemy wiersze stroficzne (jak chociażby „Echolalia” czy „Świtem”) oraz ciągłe („Sierpień 1940” czy „Serce”) z parzystymi bądź krzyżowymi rymami.

Wiersze przeplatane są szkicami pani Ewy, co sprawia, że całość urzeka jeszcze bardziej.
Myślę, że każdy z czytelników w zbiorze znajdzie swoją ulubioną „pocztówkę”, która zachwyci prostotą i wywoła nostalgię. Jedną z moich ulubionych „pocztówek” jest „Pośpieszne życie”, które uświadamia czytelnikowi, że nikt nie ma absolutnego wpływu na swoje życie. Los obdarza nas niespodziewanymi prezentami, o których czasami wolelibyśmy zapomnieć.

Książka Pocztówki
Pocztówki
Ewa Willaume-Pielka
{}7/10
Komentarze

Zobacz także

Mała książeczka, całkiem niepozorna... A w niej kilkanaście wierszy – pocztówek. I właśnie te „Pocztówki” są debiutancką propozycją Ewy Willaume – Pielki. Autorki urodzonej w 1939 r., wysiedlonej i d...

Zawsze fascynowała mnie poezja, dlatego chętnie sięgnęłam po ta pozycję. Niestety, po przeczytaniu całego tomiku, czuję lekki zawód. Ewa Willaume-Pielka urodziła się w 1939 roku w Poznaniu. Mając 2 l...

Pozostałe recenzje @Martyna23

Książka Chłopiec pochłania wszechświat

1983 rok. Dwunastoletni Eli Bell dorasta w jednej z dzielnic Brisbane, gdzie roi się od polskich i wietnamskich emigran...

Książka Granica

Muszę przyznać, że trochę bałam się „Granicy”. Bałam się tego, że powieść licząca niemal dziewięćset stron okaże się...

Nowe recenzje

Książka Wampir

Kiedyś kupiłam tą książkę, gdyż zaszokował mnie tytuł. Nadszedł czas na przeczytanie. Reymont odwiedził Londyn w 1894 r...

Książka Podróż zimowa

„Podróż zimowa” jest tytułem książki, a także cyklu pieśni Franza Schuberta. Myślę, że oba te dzieła mają nam uprzyjemn...

Książka Wszyscy mamy tajemnice

Przykuł moją uwagę autor.Kiedy tylko ją zobaczyłam, porwałam bez zastanowienia. Jak się później okazało jest to kolejna...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}